Sony paljasti hyvityksen PlayStation Plus -jäsenille verkkokatkon jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony paljasti hyvityksen PlayStation Plus -jäsenille verkkokatkon jälkeen

PlayStation Plus

Sony on ilmoittanut, miten se aikoo hyvittää PlayStation Network -palvelun vuorokauden mittaisen käyttökatkon Plus-jäsenilleen. Yhtiö lisää kaikkien jäsenten tilauksiin viisi lisäpäivää.

Käyttökatko, joka oli pisin sitten vuoden 2011 lähes kuukauden kestäneen häiriön, kesti tasan vuorokauden. Sonyn mukaan kyseessä ei ollut hakkerointitapaus, vaan ”operatiivinen ongelma”. Tarkempaa selitystä yhtiö ei ole toistaiseksi antanut.

Viiden päivän hyvitys tarkoittaa käytännössä sitä, että käyttäjien Plus-jäsenyys jatkuu viisi päivää alkuperäistä päättymispäivää pidempään. Monet pelaajat ovat pitäneet hyvitystä vaatimattomana ja toivoneet sen sijaan PlayStation Store -lahjakortteja.

Laajempi rahallinen hyvitys olisi kuitenkin tullut Sonylle kalliiksi: PlayStation Networkilla oli vuonna 2024 noin 116 miljoonaa päivittäistä käyttäjää. Jo viiden dollarin hyvitys kaikille käyttäjille olisi maksanut yhtiölle yli puoli miljardia dollaria. Vertailun vuoksi vuoden 2011 huomattavasti pidemmän käyttökatkon jälkeen Sony tarjosi pelaajille ilmaisia pelejä hyvityksenä.

God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa” Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa”

God of Warin luoja David Jaffe ei säästele sanojaan uusimmasta sarjan pelistä, 2D-sidescrollerista Sons of Sparta. Pelissä seurataan nuoria Kratosta ja hänen veljeään Deimosta Spartan Agogessa, mutta Jaffen mukaan lopputulos on kaukana siitä, mitä hän God of Warilta odottaisi.

Videollaan YouTubessa Jaffe kutsuu peliä muun muassa tyhmäksi, idioottimaiseksi ja jopa roskaksi. Vaikka pelattavuus hänen mukaansa on kohtalainen, hän ei ymmärrä, miksi peli ylipäätään on olemassa. Hänen mielestään Kratosta on muutettu pelissä tylsäksi, geneeriseksi lapseksi, mikä riistää sarjan tunnistettavan ytimen.

Jaffe myös kritisoi pelin tuotantoarvoa ja tarinankerrontaa. Hahmot juttelevat loputtomasti, ääninäyttely ei vakuuta, ja peli ei hänen mukaansa tavoita alkuperäisen God of Warin veristä ja intensiivistä tunnelmaa. Hän vertaa Sons of Spartaa jopa Blasphemous-tyyppisiin Metroidvania-peleihin, joita fanit olisivat mieluummin nähneet God of Warin 2D-versiona.

Vaikka Jaffe on suivaantunut, Sony jatkaa sarjan menneisyyden vaalimista, sillä alkuperäisen kreikkalaisen trilogian remake on työn alla. Toivottavasti se saa fanit innostumaan, eikä Jaffen kommenttien kaltaista närää aikaan.

Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Callum Vinson nähdään Atreuksena Amazonin God of War -suursarjassa

Amazonin ja Sonyn tuleva live-action God of War -sarja on saanut yhden tärkeimmistä rooleistaan, kun Callum Vinson on valittu esittämään Atreusta, Kratoksen poikaa. Vinson nähdään Prime Videon sarjassa Ryan Hurstin rinnalla, joka esittää ikonista soturijumala Kratosta, mutta tarkkaa julkaisupäivää sarjalle ei vielä ole paljastettu.

Vinson ei ole mikään tuntematon nimi. Hänet on nähty sarjoissa kuten Chucky, Poker Face ja Long Bright River, ja seuraavaksi hän esiintyy myös nuorena Jason Voorheesina tulevassa Friday the 13th -spinoffissa Crystal Lake. Atreuksen rooli tuo hänet suoraan keskelle pohjoismaista mytologiaa, hirviöitä, jumalia ja yhtä pelihistorian pelottavimmista isähahmoista.

Atreus on tarinassa 10-vuotias poika, joka on kasvanut eristyksissä metsämökissä äitinsä kanssa. Äidin kuoleman jälkeen hän joutuu kohtaamaan etäisen ja kylmän isänsä Kratoksen ja yrittämään todistaa olevansa tarpeeksi vahva selviytymään julmassa maailmassa. Jousi kädessä, uteliaisuus mielessä ja hyväksynnän tarve sydämessä.

Sarjan näyttelijäkaarti on muutenkin kovaa luokkaa, sillä mukana ovat jo muun muassa Mandy Patinkin (Odin), Ólafur Darri Ólafsson (Thor), Teresa Palmer (Sif) ja Alastair Duncan (Mimir). Peli-fanien iloksi iso osa Ragnarökin hahmoista on nyt kasassa, mutta vielä odotetaan esimerkiksi Freyan ja Baldurin roolivalintoja. God of War -sarja rakentuu pala palalta ja hype kasvaa jokaisella nimellä.