Sony paljasti toukokuun PlayStation Plus -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Sony paljasti toukokuun PlayStation Plus -pelit

PlayStation Plus

Plus saa toukokuussa 2026 varsin monipuolisen pelivalikoiman, jossa yhdistyvät iso urheilubrändi, haastava toimintaroolipeli ja indie-taide. julkaisi pelit, jotka tulevat ladattaviksi 5. toukokuuta.

Päävetonaulana toimii , eli entisen -sarjan uusin osa. Se tarjoaa tutun kattauksen pelimuotoja, kuten Ultimate Team ja kilpailulliset online-tilat. Mukana on myös -pelaajille suunnattu lisäpaketti, mutta peli on saanut kritiikkiä aggressiivisesta kausipassistaan, vaikka itse kenttäpelaamista on kehuttu viime aikojen parhaaksi.

Toisena tarjolla on synkkä toimintaroolipeli . Peli vie pelaajan Ming-dynastian Kiinaan tutkimaan mystistä sairautta, joka muuttaa ihmisiä hirviöiksi. Se on saanut kiitosta erityisesti syvästä taistelujärjestelmästään ja monipuolisista hahmorakennelmista, vaikka vaikeustaso saattaa välillä yllättää ikävillä piikeillä.

Kolmantena mukaan liittyy indie-helmi , joka yhdistää käsin piirretyn visuaalisen tyylin ja tarkkaa ajoitusta vaativan taistelun. -henkinen torjuntamekaniikka ja vahva tarinallinen maailma ovat tehneet siitä yhden genrensä kiinnostavimmista julkaisuista.

Samaan aikaan Sony muistuttaa perinteiseen tyyliin, että huhtikuun pelit poistuvat pian valikoimasta. Jos siis tai ovat vielä kokeilematta, nyt on viimeinen hetki lisätä ne kirjastoon ennen kuin digitaalinen ovi sulkeutuu.

Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero saa oman 20 minuutin State of Play -lähetyksen

järjestää 17. elokuuta Phantom Blade Zerolle oman -lähetyksen, jossa nähdään lähes 20 minuuttia uutta pelikuvaa. Suomessa lähetys alkaa 18. elokuuta kello 05.00. Luvassa on uusia hahmoja, taistelukohtauksia ja tarkempaa tietoa siitä, miten pelaajat voivat rakentaa oman pelityylinsä.

Innokkaiden pelaajien huomio ei kuitenkaan ole keskittynyt pelkästään itse peliin. Sonyn viimeaikainen päätös lopettaa uusien -pelien fyysisten levyjen tuotanto vuodesta 2028 alkaen on synnyttänyt niin voimakkaan vastareaktion, että Phantom Blade Zeron State of Play -lähetyksen keskustelun pelätään täyttyvän levyihin liittyvistä kommenteista.

Sosiaalisen median ja PlayStation Blogin kommenteissa osa pelaajista on jo ilmoittanut jättävänsä pelin väliin, jos sitä ei julkaista fyysisenä versiona. Tilanne on hieman ironinen, sillä Phantom Blade Zeroa kehittävä ei ole päätöksestä vastuussa. Sonyn linjaus on kuitenkin saanut pelaajat kohdistamaan turhautumisensa yhtiön tuleviin pelijulkaisuihin.

Itse pelistä saadaan vihdoin kunnolla uutta materiaalia. Lähes 20 minuutin peliesittelyssä nähdään muun muassa uusia hahmoja ja taistelua. Mukana on myös kamppailulajielokuvien tähti , joka esittää päähenkilön isää Mó Yuania ja on toiminut pelin taistelusuunnittelun luovana konsulttina vuodesta 2023 lähtien.

Lisäksi verkossa kiertää vahva huhu, jonka mukaan saisi State of Playn yhteydessä pelattavan demon. PlayStation Storeen ilmestynyt demon sivu bongattiin hetkellisesti ennen sen poistamista. Jos demo todella julkaistaan yllätyksenä, saattaa keskustelussa olla hetkeksi muutakin puhuttavaa kuin levyt, ainakin jos Sony ei tällä kertaa sammuta kommenttiosiota.

Stop Killing Games haastaa Sonyn PS Store -monopolin Kommentit pois päältä artikkelissa Stop Killing Games haastaa Sonyn PS Store -monopolin

-liike on liittynyt mukaan oikeusprosessiin, jossa Sonya syytetään Storen monopoliasemasta ja kuluttajien pelihintojen keinotekoisesta nostamisesta. Kuluttajaliike liittyy hollantilaisen -järjestön nostamaan kanteeseen, jonka arvo on noin 390 miljoonaa euroa.

Hollantilaisjärjestö haastoi Sonyn oikeuteen jo helmikuussa. Sen mukaan on käytännössä suljettu digitaalinen kauppapaikka, jossa pystyy määräämään hinnoittelusta ilman todellista kilpailua. Järjestö on väittänyt hollantilaisten kuluttajien maksaneen vuosien aikana satoja miljoonia euroja liikaa digitaalisista peleistä.

Stop Killing Gamesin mukaan kyse on niin sanotusta ”Sony-verosta” ja kuluttajien oikeudesta todellisiin vaihtoehtoihin. Liike on erityisen huolissaan Sonyn suunnitelmasta lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysinen levytuotanto tammikuussa 2028. Digitaalisen kaupan merkityksen kasvaessa kuluttajien vaihtoehdot voivat samalla vähentyä entisestään.

Stop Killing Games tunnetaan erityisesti kampanjastaan, joka pyrkii varmistamaan, etteivät verkkoa vaativat pelit muutu täysin käyttökelvottomiksi palvelinten sulkeutuessa. Vuonna 2024 perustettu liike on kerännyt Euroopan kansalaisaloitteeseensa yli 1,2 miljoonaa varmennettua allekirjoitusta.

Sonylla on tällä hetkellä vastassaan useita kuluttajiin ja kilpailulainsäädäntöön liittyviä oikeusprosesseja eri maissa. Yhtiö ei kuitenkaan ole toistaiseksi osoittanut merkkejä perääntymisestä fyysisten pelien tuotannon lopettamisesta, vaan on kertonut etenevänsä suunnitelman kanssa varovaisesti. PlayStationin tulevaisuus näyttääkin tällä hetkellä melko digitaaliselta, halusivat pelaajat sitä tai eivät.