Sony paljasti tulevien PS5-pelien julkaisuajankohtia – mukana mm. Returnal, Pragmata ja Project AthiaKommentit pois päältä artikkelissa Sony paljasti tulevien PS5-pelien julkaisuajankohtia – mukana mm. Returnal, Pragmata ja Project Athia
Kotimaisen Housemarquen scifikauhu Returnal ilmestyy maaliskuun 19. päivä.
Sony on paljastanut CES 2021 -tapahtumassa tulevien Playstation 5 -pelien julkaisuajankohtia.
Mukana on sekä tarkkoja ja suuntaa antavia päivämääriä. Pelien joukossa on mm. kotimaisen Housemarquen scifikauhu Returnal, Capcomin avaruusseikkailu Pragmata sekä Square Enixin Project Athia. Voit katsoa tarkan listan alta:
Playstation Plus -tilaajille on jälleen luvassa uusi pelikolmikko, mutta tällä kertaa Sony ei ehtinyt kertoa uutisia itse. Syyskuun PlayStation Plus Monthly Games -pelit ovat nimittäin vuotaneet verkkoon ennen virallista julkistusta. Vuodon perusteella kuukauden pääpelinä nähdään Sniper Elite: Resistance.
Vuonna 2025 julkaistu toimintapeli vie pelaajat natsien miehittämään Eurooppaan vuoteen 1944. Pelaajan tehtävänä on brittiläisenä agenttina hiipiä vihollislinjojen taakse ja hoitaa kohteet pois päiväjärjestyksestä pitkän kantaman kiväärin avulla.
Toinen kuukauden peleistä on Chained Echoes, vuonna 2022 julkaistu retrohenkinen japanilainen roolipeli. Secret of Manan, Chrono Triggerin ja Final Fantasy IV kaltaisista klassikoista vaikutteita ammentava peli tarjoaa vuoropohjaista taistelua ja vahvasti vanhan koulukunnan tunnelmaa.
Kolmikon täydentää Wobbly Life, värikäs avoimen maailman hiekkalaatikko, jossa kavereiden kanssa voi tehdä töitä, tienata rahaa ja hankkia oman talon. Kaikki kolme peliä ovat vuodon mukaan saatavilla 1. syyskuuta–6. lokakuuta PlayStation Plus Extra- ja Premium-tilaajille PS4 ja PS5 konsoleilla.
Elokuun pelit ehtii vielä lunastaa 1. syyskuuta asti. Tarjolla ovat Dying Light 2 Stay Human: Reloaded Edition, Big Walk ja Signalis. Sony ei ole vielä virallisesti vahvistanut syyskuun kokoonpanoa, joten vuotoon kannattaa suhtautua pienen varauksen kera.
Stage Tour tarjoaa yli 90 virallisesti lisensoitua kappaletta sekä yli 180 Gibsonin, Epiphonen ja Kramerin kitaraa. Mukana on myös 50 erilaista bändikaveria, ja pelaajat voivat rakentaa omaa bändiään useilla erilaisilla soitinohjaimilla. Kitaran lisäksi tarjolla on rumpusetti ja mikrofoni.
Jos pelkkä peli ei riitä ja olohuoneesta pitäisi saada kokonainen konserttilava, vaihtoehtoja löytyy useita. Peli ja Kramer-langaton kitaraohjain maksavat noin 140 euroa, kahden kitaran paketti noin 215 euroa ja Band Kit -paketti noin 315 euroa. Erillinen Kramer-kitaraohjain maksaa noin 115 euroa ja rumpusetti noin 210 euroa.
Stage Tour tukee myös CRKD kitaraohjaimia, joten kaikkien ei tarvitse hankkia uusia soittimia alusta lähtien. Ennakkotilaukset ovat jo käynnissä pelille ja fyysisille soittimille. Joka tapauksessa joulukuussa nähdään, pystyykö Stage Tour palauttamaan Guitar Heron aikakauden tunnelman.