Sony paljasti viime vuoden ladatuimmat PlayStation -pelit Kommentit pois päältä artikkelissa Sony paljasti viime vuoden ladatuimmat PlayStation -pelit

PlayStation Store

Sony on julkaissut kuluneen vuoden PlayStation Storen ladatuimmat pelit PlayStation 5 ja PlayStation 4 -konsoleille sekä PSVR-laitteelle. Kyseessä ovat Euroopan ladatuimmat pelit.

PlayStation 5

  1. FIFA 22
  2. Call of Duty: Vanguard
  3. FIFA 21
  4. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  5. Battlefield 2042
  6. Among Us
  7. Kena: Bridge of Spirits
  8. FAR CRY 6
  9. It Takes Two
  10. Assassin’s Creed Valhalla
  11. F1 2021
  12. Resident Evil Village
  13. NBA 2K22
  14. Ratchet & Clank: Rift Apart
  15. Call of Duty: Black Ops Cold War
  16. TOM CLANCY’S RAINBOW SIX | SIEGE
  17. Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition
  18. Diablo II: Resurrected
  19. DEATHLOOP
  20. Mortal Kombat 11

PlayStation 4

  1. FIFA 22
  2. Grand Theft Auto V
  3. Minecraft
  4. FIFA 21
  5. Call of Duty: Black Ops Cold War
  6. The Crew 2
  7. Red Dead Redemption 2
  8. The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition
  9. Call of Duty: Vanguard
  10. The Forest
  11. Fall Guys: Ultimate Knockout
  12. Gran Turismo Sport
  13. ARK: Survival Evolved
  14. Need for Speed Heat
  15. NBA 2K21
  16. Gang Beasts
  17. TOM CLANCY’S RAINBOW SIX | SIEGE
  18. eFootball PES 2021 SEASON UPDATE
  19. Among Us
  20. Assassin’s Creed Valhalla

PSVR

  1. Beat Saber
  2. Job Simulator
  3. SUPERHOT VR
  4. Creed: Rise to Glory
  5. Swordsman VR
  6. The Walking Dead: Saints & Sinners
  7. GORN
  8. RICK AND MORTY: VIRTUAL RICK-ALITY
  9. Vader Immortal: A Star Wars VR Series
  10. ASTRO BOT Rescue Mission

Ilmaispelit (PS4 ja PS5)

  1. Fortnite
  2. Rocket League
  3. Call of Duty: Warzone
  4. eFootball 2022
  5. Genshin Impact
  6. Apex Legends
  7. eFootball PES 2021 LITE
  8. Brawlhalla
  9. Destiny 2
  10. Splitgate

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026

Vampire: The Masquerade - Bloodhunt

Synkät uutiset leviävät Prahan öisillä katoilla. Ilmainen battle royale -peli Vampire: The Masquerade – Bloodhunt lopettaa palvelunsa. Kehittäjä Sharkmob ilmoitti raskaalla sydämellä, että pelin palvelimet suljetaan lopullisesti 28. huhtikuuta 2026. Tämä tarkoittaa, että vampyyrien viimeinen auringonnousu Prahan yllä on enää kuuden kuukauden päässä.

Peli, joka herätti vampyyrien maailman henkiin PC:llä ja PlayStation 5:llä, on ehtinyt olla pelaajien ilona nelisen vuotta. Vaikka kehitystyö uusien päivitysten osalta lopetettiin jo toukokuussa 2023, palvelimet pidettiin käynnissä uskollisten fanien ansiosta. Nyt on kuitenkin tullut se surullinen hetki: kehittäjän mukaan nykyinen pelaajamäärä on pudonnut tasolle, jossa palvelimien ylläpitäminen ei ole enää taloudellisesti kestävää.

Vaikka lopetuspäätös on raskas, faneilla on vielä aikaa nauttia Prahan taisteluista! Peli pysyy täysin pelattavissa huhtikuun 2026 loppuun asti. Valitettavasti uuden pelivaluutan ostaminen on estetty ilmoituksen myötä, mutta kaikki jo omistetut ”tokenit” voi käyttää kaupassa ennen palvelinten alasajoa. Sharkmob kannustaakin yhteisöä nauttimaan viimeisistä kuukausistaan katoilla ja luomaan uusia muistoja.

Bloodhunt on ollut ainutlaatuinen lisä battle royale -genreen tuomalla siihen Vampire: The Masquerade -roolipelimaailman teemoja. Vaikka palvelinten sulkeminen tarkoittaa, ettei peliä voi enää pelata kyseisen päivämäärän jälkeen ja kaikki tili- ja pelitiedot poistetaan, jäävät taistelut ja ystävyydet elämään niitä kokeneiden mieliin.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.