Sony patentoi tekoälyä hyödyntävän ennustavan peliohjainteknologian Kommentit pois päältä artikkelissa Sony patentoi tekoälyä hyödyntävän ennustavan peliohjainteknologian

Playstation

on hakenut patenttia uudelle teknologialle, joka voisi vähentää viivettä tulevissa pelikonsoleissa tekoälyn ja lisäsensoreiden avulla. Patentti kuvaa järjestelmää, joka pyrkii ennustamaan pelaajan seuraavan painalluksen käyttämällä kameraa ja koneoppimista.

Sonyn patentti ”TIMED INPUT/ACTION RELEASE” (WO2025010132) pyrkii ratkaisemaan peliohjaimen komentojen viiveongelmia. Järjestelmä voisi hyödyntää kameraa, joka tarkkailee pelaajan sormien liikkeitä ohjaimella, tai kehittyneitä analogisia painikkeita ennustaakseen tulevia komentoja tekoälyn avulla.

Vaikka patentin kuvaama teknologia ei välttämättä päädy sellaisenaan PlayStation 6 -konsoliin, se osoittaa Sonyn etsivän uusia ratkaisuja viiveen vähentämiseksi. Tämä on erityisen tärkeää, kun pelikehityksessä käytetään yhä enemmän kuvanparannusteknologioita kuten FSR 3 ja DLSS 3, jotka voivat lisätä järjestelmän viivettä. Uudesta teknologiasta hyötyisivät erityisesti nopeatempoista reagointia vaativat pelit.

Claude alkaa merkitä tekoälyn tuottamaa sisältöä näkymättömillä vesileimoilla Kommentit pois päältä artikkelissa Claude alkaa merkitä tekoälyn tuottamaa sisältöä näkymättömillä vesileimoilla

Anthropic aikoo ottaa käyttöön koneellisesti tunnistettavat merkinnät -tekoälyn tuottamaan sisältöön. Tekstiin upotetaan näkymätön vesileima, kun taas tuettuihin tiedostoihin voidaan lisätä digitaalisesti allekirjoitettua alkuperämetadataa. Muutokset liittyvät Euroopan unionin uusiin tekoälyn läpinäkyvyyttä koskeviin vaatimuksiin.

Anthropic kertoo, että uudet Claude-mallit merkitsevät tekoälyn tuottaman sisällön heti julkaisustaan lähtien. EU:ssa 2. elokuuta 2026 tai sen jälkeen julkaistut Claude-mallit tukevat koneellisesti luettavia merkintöjä. Nykyisten mallien osalta käyttöönotto on vielä työn alla.

Tekstin kohdalla merkintä toteutetaan niin sanotulla näkymättömällä vesileimalla. Se ei näy käyttäjälle eikä Anthropicin mukaan muuta tekstin merkitystä, laatua tai luettavuutta. Vesileima on kuitenkin tarkoitettu tunnistettavaksi erityisillä työkaluilla.

Anthropic kertoo merkinnän olevan osa itse Claude-mallin tuottamaa tekstiä. Sen vuoksi sen pitäisi kulkea tekstin mukana myös silloin, kun sisältö kopioidaan ja liitetään esimerkiksi toiseen palveluun. Yhtiön mukaan merkintä voi säilyä myös joidenkin tekstin muokkausten jälkeen.

Anthropic ei kuitenkaan ole vielä kertonut tarkasti, millä teknisellä menetelmällä tekstin vesileima toteutetaan. Yhtiö kertoo julkaisevansa tulevaisuudessa lisää teknisiä tietoja sekä työkaluja, joiden avulla käyttäjät ja kolmannet osapuolet voivat tunnistaa Claude-sisällön.

Kuvissa käytetään C2PA-standardia

Kuvien ja muiden tuettujen tiedostojen kohdalla Anthropic käyttää toisenlaista menetelmää. Niihin voidaan lisätä C2PA-standardin mukaista alkuperämetadataa, joka kertoo tiedoston alkuperästä ja sen käsittelystä. C2PA on jo käytössä useissa alan palveluissa ja työkaluissa.

Merkinnät eivät rajoitu pelkästään Claude-verkkopalveluun. Anthropic kertoo niiden koskevan tuettuja Claude-palveluita, kuten API-rajapintaa, Claude Codea, Claude Coworkia ja Claude Tagia. Merkintöjä käytetään myös silloin, kun Claudea käytetään esimerkiksi AWS:n, Google Cloudin tai Foundryn kautta.

Anthropic kertoo soveltavansa merkintöjä maailmanlaajuisesti eikä ainoastaan EU:ssa. Taustalla ovat kuitenkin erityisesti EU:n uudet tekoälyn läpinäkyvyyttä koskevat vaatimukset, jotka tulivat voimaan 2. elokuuta. Olemassa oleville tekoälytuotteille on säädetty neljän kuukauden siirtymäaika, minkä vuoksi nykyisten Claude-mallien merkintöjen käyttöönotto jatkuu myöhemmin.

Vesileima ei takaa täydellistä tunnistamista

Järjestelmä ei myöskään tee tekoälyn tunnistamisesta aukotonta. Esimerkiksi C2PA-metadata voi kadota tiedostosta, jos sitä käsitellään tai ladataan palveluun, joka ei säilytä alkuperäisiä metatietoja. Myös tekstin vesileiman todellinen kestävyys jää nähtäväksi, sillä Anthropic ei ole vielä julkaissut menetelmän teknisiä yksityiskohtia.

Yhtiö korostaa itsekin, ettei tunnistettavan merkinnän puuttuminen tarkoita automaattisesti sitä, ettei sisältö olisi tekoälyn tuottamaa. Vesileimojen tarkoituksena on ennen kaikkea tehdä tekoälyn tuottaman sisällön alkuperän selvittämisestä nykyistä helpompaa.

Muutos on osa laajempaa kehitystä, jossa -yhtiöt pyrkivät tekemään generatiivisen tekoälyn tuottamasta sisällöstä koneellisesti tunnistettavaa. EU:n sääntelyssä tällaisia menetelmiä ovat esimerkiksi vesileimat, metadata ja muut alkuperän todentamiseen käytettävät teknologiat.

Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony luopuu levyistä, entä Xbox? Project Helix saattaa säilyttää levytuen vanhojen pelien ansiosta

Xbox 2042

Vaikka Xboxin tulevasta -konsolista on huhuttu levyasematonta laitetta, uusi raportti antaa fyysisten pelien ystäville hieman toivoa. Digital Foundryn John Linneman kertoo lähteidensä aiemmin väittäneen, että suunnitteli jatkavansa pelilevyjen tukea ennen yhtiön hiljattain tekemää -liiketoiminnan uudelleenjärjestelyä.

Linnemanin mukaan tavoitteena ei olisi ollut niinkään levymyynnin tukeminen, vaan taaksepäin yhteensopivuuden säilyttäminen. Ajatuksena oli, että pelaajat voisivat käyttää vanhoja Xbox-pelejään myös tulevilla konsoleilla. Hän kuitenkin korostaa, että kyse on huhuista, eikä tiedossa ole, ovatko suunnitelmat muuttuneet uudelleenjärjestelyn jälkeen.

Linneman myös spekuloi, että Microsoft voisi tulevaisuudessa tarjota esimerkiksi ulkoisen levyaseman tai muun ratkaisun, jolla fyysiset pelit voitaisiin liittää digitaaliseen pelikirjastoon. Tällaisesta ominaisuudesta ei kuitenkaan ole toistaiseksi virallista vahvistusta.

Huhut ovat herättäneet kiinnostusta etenkin siksi, että on jo ilmoittanut lopettavansa uusien -pelien fyysisten levyjen valmistuksen vuoden 2028 alusta. Microsoft ei ole kommentoinut seuraavan Xbox-sukupolven levytukea, joten toistaiseksi fanien kannattaa suhtautua tietoihin varauksella.