Sony on pudottamassa PlayStation Now -pelipalvelunsa hintaa parantaakseen kilpailukykyä kilpailijoihinsa nähden. PS Now:n kilpailijoina ovat Microsoftin Xbox Game Pass -palvelun sekä tulevat Microsoftin xCloud ja Google Stadia -pilvipelipalvelut.
Hinnat putoavat kuukaudessa aiemmasta 15 eurosta 10 euroon ja vuodessa 100 eurosta 60 euroon. Striimauspalveluiden jatkuvan lisääntymisen myötä hinnan pudotus tulee varmasti palvelua käyttäville iloisena uutisena ja varmasti houkuttelee myös lisää käyttäjiä palvelun pariin.
Vuonna 2014 lanseerattu Playstation Now mahdollistaa PS2, PS3 ja PS4 -pelien suoratoiston PlayStation 4 -konsolilla ja PC:llä. Joitain PS2 ja PS4 -pelejä voi myös ladata Playstation 4 -konsolille suoraan palvelun kautta.
Call of Duty: Modern Warfare 4:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.
Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.
Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.
Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.
Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo Switch 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.
Battlefield-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä WardogssaapuuSteam Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.
Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta Bulkhead on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.
Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.
Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.
Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.