Sony pyrkii tuomaan PSVR2:lle virallisen PC-tuen vuonna 2024 – syynä konsolin oma heikko pelivalikoima? Kommentit pois päältä artikkelissa Sony pyrkii tuomaan PSVR2:lle virallisen PC-tuen vuonna 2024 – syynä konsolin oma heikko pelivalikoima?

PSVR 2

Kerrassaan mahtavia uutisia -virtuaalitodellisuuden faneille! ilmoitti kehittävänsä virallista PC-tukea PlayStation VR2 -laitteelleen, tavoitteenaan julkaisu vuonna 2024.

Blogikirjoituksessaan juhlistaessaan PSVR 2:n yhden vuoden juhlapäivää Sony korosti tulevaa sisältöä, joka pian on saapuva kyseisille laseille. Mutta tuossa kirjoituksessa oli myös lausunto, joka kieltämättä herätti mielenkiinnon:

”Olemme iloisia voidessamme kertoa, että testaamme parhaillaan PSVR 2 -pelaajien kykyä käyttää lisää pelejä PC:llä tarjotaksemme vielä enemmän pelivalikoimaa PS5:llä saatavilla olevien PSVR 2 -otsikoiden lisäksi. Toivomme tämän tuen olevan saatavilla vuonna 2024, joten pysykää kuulolla lisäpäivityksistä,” yritys sanoi.

Vaikuttaa erittäin vahvasti siltä, että Sony tunnustaa monien tunteen siitä, että PSVR 2:lla ei juuri nyt ole erityisen jännittävää pelikatalogia. Suurin osa PSVR 2 -sisältökirjastosta on jo saatavilla muilla laseilla (ja monissa tapauksissa jo jonkin aikaa), kun taas suurin osa alustan yksinoikeussisällöstä koostuu -porteista ei-VR-otsikoihin, jotka eivät ole yhtä houkuttelevia kuin VR:lle suunnitellut sisällöt. PSVR 2:sta puuttuu myös paljon 'ei-pelipohjaista' VR-sisältöä – kuten taidevälineitä, immersiivisiä videoita ja 'opetusviihdettä'.

Sony vihjaa seuraavan sukupolven PlayStationista – tietoja vielä vähän Kommentit pois päältä artikkelissa Sony vihjaa seuraavan sukupolven PlayStationista – tietoja vielä vähän

Sony

on pian viisi vuotta vanha, ja on alkanut puhua seuraavan sukupolven konsolistaan varovaisesti. Sony Interactive Entertainmentin johtaja kertoi sijoittajille, että vaikka pilvipelaaminen on teknisesti kehittynyt ja tarjoaa vaihtoehtoja, useimmat pelaajat haluavat edelleen pelata paikallisesti ilman verkkoon liittyviä viiveitä. Tästä syystä Sony näkee konsolilaitteiston tarpeellisena myös tulevaisuudessa.

Nishino vahvisti, että Sonyn konsolistrategia on jatkuvasti kehityksessä, ja seuraavan sukupolven konsoli on yhtiön agendalla, vaikkakaan tarkempia yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Sony on historiallisesti aloittanut uusien konsolien kehityksen pian edellisen mallin julkaisun jälkeen, joten on hyvin mahdollista, että on ollut työn alla jo useamman vuoden.

Viime aikoina Sony on myös kokeillut kannettavia laitteita, kuten PlayStation Portalia, mikä viittaa siihen, että tuleva konsoli saattaa olla jotain perinteisen kotikonsolin ja kannettavan hybridin kaltaista ratkaisua. Nishino ei kuitenkaan kommentoinut kannettavien laitteiden roolia suoraan.

Sonylla on myös huomioitava markkinoiden laajuus ja yhteydet eri puolilla maailmaa. Entinen SIE-johtaja arvioi, ettei Sony voi luopua fyysisistä peleistä ja levyistä seuraavassa konsolissaan, sillä se rajoittaisi liikaa pelaajia, etenkin alueilla, joissa verkkoyhteydet eivät ole vakaat.

PS6:n odotetaan julkaistavan noin vuoden 2027 lopulla. Samaan aikaan kehitteillä ovat myös suuret pelijulkaisut, kuten Hideo Kojiman uusi ja mahdollisesti , jotka saattavat toimia uuden sukupolven konsolin vetureina. Sony valmistautuu siis asteittain tulevaan, vaikka suuria paljastuksia ei vielä olekaan luvassa.

Nvidia:n uusi Arm-pohjainen APU haastaa Intelin ja AMD:n kannettavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia:n uusi Arm-pohjainen APU haastaa Intelin ja AMD:n kannettavissa

on saamassa valmiiksi Arm-arkkitehtuuriin perustuvan APU-piirin, joka on kehitetty yhteistyössä MediaTekin kanssa. Tuoreimmat Geekbench-testitulokset viittaavat siihen, että piiri on tuotantovalmiina tai hyvin lähellä sitä. Testissä -prosessorilla, jossa on 20 ydintä ja 2,81 GHz peruskellotaajuus, saavutettiin 3 096 pistettä yhden ytimen testissä ja 18 837 pistettä moniydintestissä. Tulokset sijoittuvat samalla tasolle esimerkiksi Intelin Core i9-14900HX -suorittimen kanssa.

N1X perustuu ilmeisesti DGX Spark -piiriin, joka sisältää 20 Arm-ydintä ja Blackwell-grafiikkapiirin. Näin ollen suorituskyky voi vastata tai jopa ylittää RTX 4070 -tason mobiilinäytönohjaimia. Tämä tukee aiempia huhuja siitä, että Nvidia aikoo tuoda tehokkaan Arm-pohjaisen APU:n kuluttajalaitteisiin, mahdollisesti jo -kannettaviin ensi vuoden loppupuolella tai vuoden 2026 alussa.

Testijärjestelmässä oli poikkeuksellisen paljon muistia, 120 gigatavua, mikä viittaa siihen, että N1X voi aluksi tulla markkinoille ensisijaisesti tekoälykehittäjille ja vaativaan työasemakäyttöön. Kuluttajakannettaviin piiri voisi silti päätyä myöhemmin, mikä vaatisi on Arm -alustan laajempaa tukea, erityisesti pelikehittäjiltä.

Nvidia N1X:n myötä Arm-arkkitehtuurin asema -pelaamisessa voisi vahvistua merkittävästi, mikäli pelinkehittäjät alkavat panostaa natiivin Arm-tuen lisäämiseen. Tämä olisi suuri muutos nykytilanteeseen, jossa Windows on Arm -pelaaminen on vielä melko marginaalista.