Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää

Sony Playstation 5

5 -konsolin ympärillä kuohunut DRM-keskustelu on saanut jatkoa, kun on antanut virallisen selvennyksen tilanteeseen. Pelaajien huolta herätti viime viikolla huhu, jonka mukaan digitaalisia pelejä pitäisi “varmentaa” verkossa 30 päivän välein.

Huhun mukaan tämä olisi tarkoittanut sitä, että jos konsoli olisi pitkään offline-tilassa, digitaaliset pelit voisivat lakata toimimasta ilman uutta kirjautumista. Ajatus herätti nopeasti voimakasta kritiikkiä, sillä se muistutti monia vuosien takaisesta Xboxin DRM-suunnitelmasta, jota PlayStation itse aikoinaan käytti markkinointivitsien kohteena.

Sony on nyt kuitenkin kommentoinut asiaa ja rauhoitellut pelaajia. Yhtiön mukaan kyse ei ole jatkuvasta tarkistuksesta, vaan kertaluonteisesta lisenssin varmistuksesta. Käytännössä peli tarkistaa oikeuden käyttöön kerran, minkä jälkeen pelaaminen voi jatkua normaalisti ilman uusia pakollisia verkkoyhteyksiä.

Selityksen mukaan järjestelmän tarkoitus on lähinnä estää tilanteita, joissa peli ostetaan, siitä haetaan hyvitys ja sen jälkeen jatketaan pelaamista offline-tilassa ilman lisenssiä. Monille pelaajille tämä kuulostaa tutulta kompromissilta, sillä digitaaliset kaupat vaativat jo valmiiksi verkkoyhteyden lataus- ja ostotilanteessa.

Taustalla keskustelua värittää myös PlayStationin historia vastaavissa kiistoissa. Vuoden 2013 -DRM-kohu muistetaan yhä, ja silloin Shuhei Yoshida esiintyi kuuluisassa kampanjavideossa, jossa pelien lainaaminen kaverille esitettiin hämmästyttävän yksinkertaisena. Nyt tuo sama aikakausi nousee esiin uudelleen hieman vähemmän humoristisessa valossa, mutta lopulta ilman suurta muutosta pelaamisen arkeen.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.

Sony julkisti komean Midnight Black PS5:n – saatavilla toistaiseksi vain Japanissa Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkisti komean Midnight Black PS5:n – saatavilla toistaiseksi vain Japanissa

on julkistanut Midnight Black -version Digital Edition -konsolistaan. Tyylikkään musta konsoli saapuu Japanissa myyntiin 19. marraskuuta 2026, mutta länsimaiden julkaisusta ei ole vielä tietoa.

Kyseessä ei ole täysin uusi konsolimalli, vaan Japanin markkinoille suunnattu erikoisversio nykyisestä levyasemattomasta :stä. Konsolin hinnaksi on ilmoitettu 55 000 jeniä eli noin 300 euroa. Edullisemman hinnan vastapainona laite on kuitenkin aluelukittu, eli sen käyttö edellyttää japanilaiselle alueelle määritettyä -tiliä sekä japaninkielistä järjestelmäkieltä.

Sony julkaisee samana päivänä myös Midnight Black -version erikseen myytävästä levyasemasta. Näin mustan konsolin omistajat voivat halutessaan lisätä laitteeseensa mahdollisuuden pelata fyysisiä pelejä ja käyttää levyjulkaisuja.

Japanilaismallin taustalla on Sonyn pyrkimys vahvistaa asemaansa kotimarkkinoillaan, joilla Switch on ollut viime vuosina erittäin suosittu. Edullisempi konsoli on suunniteltu houkuttelemaan uusia pelaajia, ja aluelukituksella Sony pyrkii estämään laitteen laajamittaisen jälleenmyynnin ulkomaille.

Eurooppalaisten pelaajien ei kuitenkaan tarvitse vielä heittää toivoaan mustan PS5 suhteen. Sony myy jo erikseen Midnight Black -konsolikuoria, joilla nykyisestä valkoisesta PS5:stä saa ulkoisesti vastaavan mustan version. Uuden konsolimallin saapumisesta Suomeen ei ole toistaiseksi ilmoitettu.