Sony-veteraani muistelee lähes valmista peliä peruutetulle Nintendo PlayStation -konsolille Kommentit pois päältä artikkelissa Sony-veteraani muistelee lähes valmista peliä peruutetulle Nintendo PlayStation -konsolille

Sony PlayStationin entinen johtohahmo Shuhei Yoshida paljasti hiljattain, että peruutetulle Nintendo PlayStation -konsolille oli kehitetty lähes valmis videopeli.

Kadonnut peli mysteeriseksi jääneelle konsolille

Yoshida muisteli MinnMaxin haastattelussa, kuinka hän pääsi vuonna 1993 työssään ensimmäistä kertaa testaamaan Nintendo PlayStationia – Sonyn ja Nintendon epäonnista yhteistyöprojektia, joka lopulta kariutui ja johti alkuperäisen PlayStationin syntyyn.

Nintendo Sony PlayStation -prototyyppi oli jo täysin toimiva, ja sille oli melkein valmis peli. Pääsin pelaamaan sitä heti ensimmäisenä työpäivänäni. – Yoshida kertoi.

Mikä peli se oli?

Vaikka Yoshida ei muistanut pelin kehittäjää tai tarkkaa alkuperää, hän vertasi sitä Silpheediin, Sega CD:lle julkaistuun avaruusräiskintään. Peli hyödynsi CD-levyltä striimattuja resursseja, mikä oli tuohon aikaan edistyksellistä teknologiaa.

Voisiko peli vielä löytyä Sonyn arkistoista? Yoshidan mukaan mahdollisuus on olemassa.

Se oli CD:llä, joten en yllättyisi, jos se olisi yhä jossain tallessa. – Hän totesi.

Nintendo PlayStation – legendaarinen harvinaisuus

Nintendo PlayStation on yksi pelihistorian kiehtovimmista ”mitä jos” -tarinoista. Sony ja Nintendo kehittivät yhdessä CD-pohjaista lisälaitetta Super Nintendolle, mutta yhteistyö kaatui, ja Sony jatkoi projektia yksin – synnyttäen lopulta PlayStation-konsolisarjan.

Konsolista on olemassa vain muutamia prototyyppejä, ja yksi niistä myytiin 370 000 dollarilla huutokaupassa vuonna 2020. Jos Yoshidan mainitsema peli joskus löydetään ja julkaistaan, se olisi merkittävä löytö pelimaailman historiassa – aivan kuten Star Fox 2, joka julkaistiin vasta 22 vuotta alkuperäisen perumisensa jälkeen.

Jäämme odottamaan, löytääkö tämä kadonnut peli vielä päivänvalon!

Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman hyppää nykykonsoleille: 30-vuotisjuhlapainos listattu PS5:lle ja Switchille

Rayman-sarja juhlii pyöreitä vuosia, ja nyt australialainen ikäluokitusviranomainen paljasti yllättävän uutisen, kun Rayman 30th Anniversary Edition oli listattu tulevaksi peliksi. Julkaisua odotetaan PS5:lle ja Nintendo Switchille, ja peli on saanut lapsiystävällisen “G”-luokituksen hyvin lievän väkivallan vuoksi. Kehittäjäksi ja julkaisijaksi on merkitty Atari, mikä herättää kysymyksiä Ubisoftin roolista projektissa.

Ubisoft on aiemmin kertonut, että Rayman on hyvissä käsissä. Merkkituottaja Loic Gounon lupasi viime vuonna faneille katsauksen sarjan 30-vuotiseen historiaan, mukaan lukien kulissien takaiset tarinat, haastattelut ja konseptikuvat. Samalla hän vihjasi, että uusi tiimi Montpellieristä ja Milanosta työskentelee Raymanin tulevaisuuden parissa.

Juhlapainos tuo takaisin sarjan värikkään tasohyppelymaailman, jossa hulvaton huumori ja seikkailu kohtaavat. Vaikka Ubisoft on viime aikoina perunut useita projekteja, kuten pitkään viivästyneen Prince of Persia: The Sands of Time Remaken, Rayman näyttää selviävän vahvana ja jatkaa hyppelyä uusien pelaajien iloksi.

Vaikka tarkkaa julkaisupäivää ja hintaa ei vielä tiedetä, fanit voivat odottaa klassisen Rayman-tyylisen kokemuksen saapuvan kauppoihin ensi vuonna, noin 60–70 euron hintaluokassa. Tämä juhlapainos saattaa myös vihjata tulevasta Rayman Legends -remakesta.

Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yotei nousi Japanin myyntilistojen huipulle

Sony Interactive Entertainmentin ja Sucker Punch Productionsin Ghost of Yotei on noussut Japanissa vuoden 2025 toiseksi myydyimmäksi PS5-peliksi. Famitsun tuoreiden myyntilukujen mukaan peli on ylittänyt yli 200 000 kappaleen rajan, jääden vain Monster Hunter Wildsin taakse. Kyseessä on kova saavutus markkinalla, jossa kotimaiset pelisarjat hallitsevat perinteisesti myyntilistoja.

Erityisen huomionarvoista on se, että Ghost of Yotei julkaistiin jo 2. lokakuuta 2025, mutta se näkyy yhä vahvasti myyntitilastoissa. Tammikuun alussa peli oli ainoa PS5-nimike Japanin 30 myydyimmän fyysisen pelin joukossa. Listaa dominoivat Nintendo Switch- ja Switch 2 -pelit. Digitaalisesti Ghost of Yotei ylsi myös kolmanneksi ladatuimmaksi PS5-peliksi vuonna 2025 Japanissa.

Myyntimenestys ei rajoitu vain fyysisiin kopioihin. Fyysiset ja digitaaliset myynnit yhteen laskettuna peli on ylittänyt 200 000 kappaleen rajan Japanissa. Julkaisunsa yhteydessä Ghost of Yotei teki myös historiaa, sillä se oli viidenneksi suurin PS5-julkaisu Japanissa, myyden yli 120 000 fyysistä kappaletta heti ensiviikolla.

Globaalisti peli on ollut vieläkin suurempi hitti. Sony kertoi marraskuussa 2025, että Ghost of Yotei oli myynyt 3,3 miljoonaa kappaletta ensimmäisten 32 päivän aikana. Tämä tekee siitä Sonyn menestyneimmän oman studion julkaisun Japanissa sitten Gran Turismo 7:n.

Ghost of Yotei on itsenäinen jatko-osa Ghost of Tsushimalle ja sijoittuu vuoteen 1603 Ezon alueelle. Tarina seuraa Atsua, naispuolista samuraisoturia, joka etsii kostoa Yōtei Six -ryhmittymää vastaan. Historiallinen miljöö, elokuvallinen kerronta ja vahva päähenkilö ovat vakuuttaneet kriitikot ja myyntilukujen perusteella myös pelaajat.