Sony Xperia 1 VI on nyt saatavilla myös astetta räikeämmällä värityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa Sony Xperia 1 VI on nyt saatavilla myös astetta räikeämmällä värityksellä

on julkaissut lippulaivaälypuhelimensa Xperia 1 VIuudessa, tyylikkäässä ”Scarlet”-värissä. Tämä melko silmiinpistävä punainen sävy tuo puhelimen designin ja teknologian entistä näyttävämmin esille.

Scarlet-malli yhdistää voimakkaan, kylläisen värin sekä mattapintaisen takalasipinnan, joka heijastaa eri sävyjä ympäristön ja katselukulman mukaan, luoden sekä visuaalisesti että teknisesti ainutlaatuisen kokemuksen.

Xperia 1 VI Scarlet sisältää kaikki tutut huippuominaisuudet, kuten Exmor T for mobile -kennon tinkimättömään kuvanlaatuun ja innovatiivisen 3,5x–7,1x optisen telezoomin, joka tarjoaa ennennäkemätöntä luovuutta telemakrokuvaukseen. Lisäksi Sonyn BRAVIA-teknologialla varustettu näyttö takaa eloisan ja korkean kontrastin katseluelämyksen, ja Sunlight Vision AI -teknologia parantaa näytön näkyvyyttä kirkkaissa olosuhteissa.

Xperia 1 VI tarjoaa kahden päivän akkukeston, 512 Gt sisäisen muistin ja tyylikkään muotoilun, joka parantaa otetta ja jäljittelee aidon kameran tuntumaa. Scarlet-värin lisäksi puhelin on saatavilla myös mustana, platinanhopeana ja khakinvihreänä, hintaan 1 499 €.

Uusi Scarlet-malli on saatavilla 14. lokakuuta alkaen valituilla alueilla.

Muistipiirien hintaralli nostamassa seuraavan sukupolven konsolit pilviin Kommentit pois päältä artikkelissa Muistipiirien hintaralli nostamassa seuraavan sukupolven konsolit pilviin

Pelikonsoleiden hinnat saattavat olla nousemassa täysin uudelle tasolle. Analyytikot arvioivat, että ja voivat julkaisuhetkellä maksaa jopa 50 prosenttia enemmän kuin nykyinen sukupolvi, eli pahimmillaan noin 900–950 euroa.

Hintapaineita kasvattaa erityisesti Sonyn päätös nostaa -konsolin hintaa. Samalla tehokkaampi on nousemassa noin 830 euron tasolle (900 dollaria), mikä vihjaa jo siitä, mihin suuntaan seuraavan sukupolven hinnat voivat kehittyä.

Taustalla vaikuttaa useita tekijöitä. Muistipiirien, kuten DRAM- ja NAND-komponenttien, hinnat ovat nousseet jopa 80–90 prosenttia vuoden 2026 aikana, ja tekoälydatakeskusten kasvava kysyntä syö samaa laitteistotarjontaa. Lisäksi geopoliittiset jännitteet ja toimitusketjujen ongelmat vaikeuttavat komponenttien saatavuutta. Toisin sanoen täydellinen myrsky, joka nostaa kuluttajahintoja.

Asiantuntijoiden mukaan on voinut tehdä isomman hinnankorotuksen nyt kerralla, jotta se välttäisi jatkuvat pienemmät nostot myöhemmin ja jättäisi samalla pelivaraa mahdollisille alennuksille. Silti näkymä on selvä, missä konsolipelaaminen ei välttämättä ole enää yhtä edullinen harrastus kuin ennen.

Kaikki ei kuitenkaan ole kiveen hakattua. Julkaisuaikataulut ja hinnat elävät jatkuvasti, ja seuraavan sukupolven konsoleita saatetaan nähdä vasta vuosina 2027–2028. Mutta jos nykykehitys jatkuu, tonnin konsolit eivät ole enää scifiä, vaan varsin realistinen tulevaisuus.

Sonyn BRAVIA 3 II ja uudet soundbarit kääntävät olohuoneen akustiikan ympäri Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn BRAVIA 3 II ja uudet soundbarit kääntävät olohuoneen akustiikan ympäri

on esitellyt uuden BRAVIA Theatre -kotiteatterimalliston sekä päivitetyt BRAVIA 3 II- ja BRAVIA 2 II -televisiot. Julkaisun ytimessä on yhtiön Cinema is Coming Home -visio, jonka tavoitteena on tehdä olohuoneesta mahdollisimman lähellä oikeaa elokuvateatteria, mutta ilman popcorn-jonoa.

Uusi äänipuoli koostuu soundbareista, lisäkaiuttimista ja subwoofereista. Esimerkiksi BRAVIA Theatre Bar 7 tarjoaa yhdeksän kaiutinelementtiä ja Sonyn 360 Spatial Sound Mapping -teknologian, joka pyrkii täyttämään huoneen kolmiulotteisella äänellä yhdestä laitteesta. Kevyempää mutta yhä tehokasta vaihtoehtoa hakeville tarjolla on Bar 5, joka yhdistää selkeän dialogin ja jytisevän basson hieman maltillisempaan pakettiin.

Kokonaisuutta voi kasvattaa lisälaitteilla, kuten erillisillä subwoofereilla ja takakaiuttimilla, jotka tuovat lisää syvyyttä ja tehoa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että räjähdykset tuntuvat sohvassa asti, ainakin jos naapuri ei tule ensin koputtamaan oveen.

Myös televisiopuoli päivittyy. BRAVIA 3 II tarjoaa jopa 100 tuuman kokoluokan ja panostaa kuvanlaatuun Sonyn XR-prosessorilla sekä laajalla väriavaruudella. Mukana on myös pelaajille mieluisa 4K 120 Hz -tuki. Edullisempi BRAVIA 2 II puolestaan tähtää helppoon käyttökokemukseen ja perusvarmaan kuvanlaatuun, tarjoten 4K-skaalauksen ja tuen moderneille ääniformaateille.

Uutuudet tulevat ennakkotilattaviksi vaiheittain kevään aikana. Sony ei lähde keksimään kotiteatteria uudelleen, mutta hioo tuttua kaavaa pidemmälle ja muistuttaa samalla, että joskus paras leffailta löytyy omalta sohvalta.