Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui Kommentit pois päältä artikkelissa Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui

on vihdoin vahvistanut, että seuraavan huippupuhelimensa, Xperia 1 VII:n, julkaisupäivämäärä on 15. toukokuuta 2025 – sama päivä kuin edellisen mallin, Xperia 1 VI:n, julkaisusta viime vuonna. Hyvä uutinen on, että puhelin tulee saataville Japanissa samana päivänä, mutta valitettavasti globaalin julkaisun odotetaan tapahtuvan vasta heinäkuussa.

Ruumoridatasta ilmenee, että Xperia 1 VII näyttää lähes identtiseltä edeltäjäänsä, mutta se on varustettu Snapdragon 8 Elite -sirulla ja 12 Gt RAM-muistilla. Puhelin tulee todennäköisesti käyttämään 15 -käyttöjärjestelmää, vaikka Android 16 julkaistaan kesäkuussa. Puhelimen näytön kooksi on edelleen odotettavissa 6,5 tuumaa.

Vähintään 30 Motorola-puhelinta saa pian Android 16 -päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Vähintään 30 Motorola-puhelinta saa pian Android 16 -päivityksen

16 on ollut julki vasta vähän aikaa, mutta on jo vahvistanut, että ainakin 30 sen puhelinta tulee tukemaan Googlen uusinta käyttöjärjestelmää joskus tulevaisuudessa. Tarkkoja julkaisupäiviä ei vielä ole, mutta laitepäivitykset keskittyvät todennäköisesti ensin uusimpiin malleihin, kuten ja .

Vanhempien Motorola-mallien omistajien kannattaa varautua pidempään odotusaikaan, sillä merkki on perinteisesti ollut hidas päivitysten julkaisemisessa. Tämä tarkoittaa, että vaikka puhelimesi olisi listalla, saattaa tulla vasta ensi vuoden puolella.

Päivityksen mukana tulee paremmat ilmoitukset, uudet lukitusnäytön ilmoitukset esimerkiksi ruoan toimitussovelluksille, vahvistetut tietoturvakäytännöt sekä helppokäyttöisyyttä parantavia ominaisuuksia erityisesti puheluihin.

Motorola ei vielä julkistanut päivitysten aikatauluja isosti, mutta kätevä lista laitteista löytyy nyt tukisivuilta. Kannattaa siis tarkistaa, löytyykö oma puhelimesi sieltä!

Sony vihjaa seuraavan sukupolven PlayStationista – tietoja vielä vähän Kommentit pois päältä artikkelissa Sony vihjaa seuraavan sukupolven PlayStationista – tietoja vielä vähän

Sony

on pian viisi vuotta vanha, ja on alkanut puhua seuraavan sukupolven konsolistaan varovaisesti. Sony Interactive Entertainmentin johtaja kertoi sijoittajille, että vaikka pilvipelaaminen on teknisesti kehittynyt ja tarjoaa vaihtoehtoja, useimmat pelaajat haluavat edelleen pelata paikallisesti ilman verkkoon liittyviä viiveitä. Tästä syystä Sony näkee konsolilaitteiston tarpeellisena myös tulevaisuudessa.

Nishino vahvisti, että Sonyn konsolistrategia on jatkuvasti kehityksessä, ja seuraavan sukupolven konsoli on yhtiön agendalla, vaikkakaan tarkempia yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Sony on historiallisesti aloittanut uusien konsolien kehityksen pian edellisen mallin julkaisun jälkeen, joten on hyvin mahdollista, että on ollut työn alla jo useamman vuoden.

Viime aikoina Sony on myös kokeillut kannettavia laitteita, kuten PlayStation Portalia, mikä viittaa siihen, että tuleva konsoli saattaa olla jotain perinteisen kotikonsolin ja kannettavan hybridin kaltaista ratkaisua. Nishino ei kuitenkaan kommentoinut kannettavien laitteiden roolia suoraan.

Sonylla on myös huomioitava markkinoiden laajuus ja yhteydet eri puolilla maailmaa. Entinen SIE-johtaja arvioi, ettei Sony voi luopua fyysisistä peleistä ja levyistä seuraavassa konsolissaan, sillä se rajoittaisi liikaa pelaajia, etenkin alueilla, joissa verkkoyhteydet eivät ole vakaat.

PS6:n odotetaan julkaistavan noin vuoden 2027 lopulla. Samaan aikaan kehitteillä ovat myös suuret pelijulkaisut, kuten Hideo Kojiman uusi ja mahdollisesti , jotka saattavat toimia uuden sukupolven konsolin vetureina. Sony valmistautuu siis asteittain tulevaan, vaikka suuria paljastuksia ei vielä olekaan luvassa.