Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn pomo vihjaa PS6:n ottavan oppia Nintendo Switchin hybridimallista

on antanut uusia vihjeitä tulevaisuuden -suunnitelmistaan, ja fanit ovat heti tarttuneet yhteen lauseeseen: voisiko tuleva toimia osittain Switchin tapaan? Sonyn mukaan seuraavan sukupolven alusta tavoittelee kokemusta, jota voi käyttää luontevasti myös olohuoneen ulkopuolella.

Sonyn Interactive Entertainment -johtaja Hideaki Nishino kertoi haastattelussa, että yhtiö haluaa päästä eroon ajatuksesta, jossa PlayStation tarkoittaa vain olohuoneen televisiota. Sony on viime vuosina laajentanut tarjontaansa esimerkiksi pelinäyttöihin ja kaiuttimiin, jotta pelaaminen voisi sopia paremmin erilaisiin käyttöympäristöihin. Kun Nishino puhui seuraavan sukupolven alustasta, hän ei maininnut suoraan PS6:ta, mutta totesi Sonyn tavoitteena olevan tarjota saumaton kokemus, joka ei rajoitu yhteen paikkaan. Tämä sai monet pohtimaan, voisiko Sony kehittää oman Switch-tyylisen hybridikonsolin, jossa sama laite toimisi sekä kotona että kannettavana.

Huhuja erillisestä PS6-käsikonsolista on liikkunut jo pitkään, ja yksi mahdollisuus olisi laite, joka yhdistyy televisioon telakan kautta Nintendo Switchin tavoin. Toinen vaihtoehto voisi olla uuden sukupolven -tyylinen laite, joka keskittyisi suoratoistoon ja pilvipelaamiseen. Sony on myös puhunut pilvipelaamisen merkityksestä tulevaisuudessa. Nishinon mukaan PS Portal on saanut vahvan vastaanoton erityisesti Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Japanissa, ja pilvipelaaminen kiinnostaa yhtiötä myös siksi, että se voi vähentää tehokkaan laitteiston tarvetta tilanteessa, jossa komponenttien hinnat ovat nousussa.

Virallisia PS6-tietoja ei vielä ole paljastettu, mutta suunta vaikuttaa selvältä. Sony ei ehkä enää ajattele PlayStationia vain yhtenä laatikkona television alla. Tulevaisuuden PlayStation voi olla kokonainen ekosysteemi, jossa pelaaja vaihtaa sujuvasti olohuoneen, käsilaitteen ja pilven välillä, vähän kuin konsolimaailman sveitsiläinen linkkuveitsi.

Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen

on julkistanut kaksi uutta langatonta Pulse-kuulokemallia 5. Uudet Pulse Wireless Headset- ja Wireless Headset -kuulokkeet lupaavat paremman äänenlaadun, mukavamman rakenteen sekä tehokkaamman taustamelun suodatuksen puhechatissa. Tavallinen Pulse saapuu vielä tämän vuoden aikana, kun taas Pulse Edgeä saadaan odottaa vuoden 2027 alkuun.

Molemmissa malleissa käytetään Sonyn mukaan aiempaa suurempia, studiokuulokkeista vaikutteita saaneita planaarimagneettisia elementtejä. Tavoitteena on tarjota täyteläisempi basso ja samalla säilyttää pienet äänet, kuten vihollisen askeleet. Peleissä tämä voi olla varsin kätevää.

Myös mikrofoneihin on tehty päivityksiä. Molemmat kuulokkeet hyödyntävät tekoälyavusteista taustamelun vaimennusta, jonka tarkoituksena on suodattaa esimerkiksi ympäristön hälyä pois puhechatista. Lisäksi kuulokkeiden rakennetta on uudistettu mukavampaa pitkäaikaista käyttöä varten, ja kääntyvät kupit helpottavat niiden kuljettamista.

Pulse Edge on kaksikosta selvästi monipuolisempi malli. Siinä on aktiivinen melunvaimennus, irrotettava puomimikrofoni ja mukana toimitettava kuljetuskotelo. Hinnat, tarkat julkaisuajat ja ennakkotilaustiedot Sony lupaa paljastaa myöhemmin. Kuulokkeet toimivat PS5 lisäksi myös muiden laitteiden kanssa.

Lähde: Push Square

Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua Kommentit pois päältä artikkelissa Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua

laajentaa -sarjaansa kolmella uudella juhlakaiuttimella. , ja on suunniteltu erityisesti niille, jotka haluavat musiikin tuntuvan asti rinnassa asti. Kaiuttimissa yhdistyvät voimakas basso, suuri äänenpaine sekä ominaisuudet DJ-käyttöön ja karaokeen.

Uuden sukupolven kaiuttimissa hyödynnetään Sonyn kehittämää suurta pyöreää bassokaiutinta, suurikapasiteettisia kaiutinkoteloita ja ULT DUCT -tekniikkaa. Sarjan tehokkain malli, ULT TOWER MAX, sisältää peräti kolme bassokaiutinta ja tarjoaa jopa 2150 watin lähtötehon. ULT TOWER 7 yltää 420 wattiin ja ULT TOWER 5 puolestaan 300 wattiin.

Sony on kehittänyt uusia kaiuttimia yhteistyössä hiphop-tuottajien ja äänialan ammattilaisten kanssa. Kaikissa malleissa on ULT-painike, jolla bassoa voi nostaa entisestään. MAX- ja 7-malleissa on lisäksi 360° Party Sound -ominaisuus, joka levittää äänen tasaisemmin ympäri tilaa. Äänentoistoa voi säätää myös Sony | Sound Connect -sovelluksella.

Juhlatunnelmaa voi puolestaan rakentaa erilaisilla valaistustiloilla, ja karaoke onnistuu Sonyn valinnaisella mikrofonilla. ULT TOWER 7:n akku kestää jopa 30 tuntia ja ULT TOWER 5:n jopa 20 tuntia. Molemmat ovat myös IPX4-luokiteltuja pystyasennossa, joten kaiuttimet sopivat tarvittaessa myös ulkokäyttöön.

Kaikki kolme mallia saapuvat myyntiin syyskuussa 2026. ULT TOWER MAX maksaa 1 500 euroa, ULT TOWER 7 600 euroa ja ULT TOWER 5 400 euroa. Sony on siis selvästi sitä mieltä, että juhliin ei tuoda vain kaiutinta, vaan sinne tuodaan kokonainen äänentoistojärjestelmä.