Sonyn uudet langattomat kuulokkeet äänenlaatua- ja ympäristöystävällisyyttä arvostavan valinta Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn uudet langattomat kuulokkeet äänenlaatua- ja ympäristöystävällisyyttä arvostavan valinta

Sony on julkistanut uudet WF-C510-langatttomat kuulokkeet, jotka tarjoavat erinomaisen äänenlaadun ja käyttömukavuuden kompaktissa ja ympäristöystävällisessä paketissa. Uutuuskuulokkeet on suunniteltu erityisesti koko päivän käyttöön, ja ne tarjoavat pitkän akunkeston, ergonomisen muotoilun sekä useita käteviä ominaisuuksia edulliseen hintaan.

Kompakti muotoilu ja pitkäkestoinen akku

WF-C510-kuulokkeet ovat Sonyn pienimmät suljetut kuulokkeet, ja ne on suunniteltu tarjoamaan täydellinen istuvuus kaikenkokoisille korville. Ergonominen pintarakenne takaa, että kuulokkeet pysyvät mukavasti paikallaan koko päivän ajan. Pieni ja kevyt muotoilu yhdistyy kompaktin latauskotelon kanssa, mikä tekee kuulokkeiden mukana kuljettamisesta helppoa.

Kuulokkeiden akku kestää jopa 11 tuntia, ja latauskotelon kanssa käyttöaika kasvaa merkittävästi. Lisäksi 5 minuutin pikalatauksella saat jopa 60 minuuttia kuunteluaikaa.

Äänenlaatu ja ominaisuudet päivittäiseen käyttöön

WF-C510-kuulokkeissa on Sonyn kehittämä DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) -teknologia, joka parantaa äänenlaatua ja tarjoaa luonnollisen kuuntelukokemuksen. Kuulokkeissa on myös tuki 360 Reality Audio -tilaäänelle, joka tuo musiikin eloon kaikissa taajuuksissa.

Sony on lisännyt kuulokkeisiin Ambient Sound Mode -tilan, joka mahdollistaa ympäristön äänten kuulemisen samalla kun kuuntelet musiikkia. Voice Focus -toiminto parantaa puheluiden laatua sieppaamalla puheäänen ja vähentämällä taustamelua.

Helppokäyttöiset toiminnot ja yhteensopivuus

WF-C510-kuulokkeet tukevat Sonyn Multipoint Connection -ominaisuutta, joka mahdollistaa yhteyden muodostamisen kahteen Bluetooth-laitteeseen samanaikaisesti. Spotify Tap -toiminnon avulla voit käynnistää suosikkimusiikkisi vain yhdellä napautuksella.

Kuulokkeet ovat IPX4-luokituksen mukaisesti vedenkestävät, joten ne kestävät roiskeet ja hikoilun. Vasenta tai oikeaa kuuloketta voi käyttää itsenäisesti, mikä sopii erityisen hyvin moniajoon.

Ympäristöystävällinen suunnittelu

Sony on ottanut ympäristön huomioon suunnitellessaan WF-C510-kuulokkeet. Kuulokkeet ja latauskotelo on valmistettu osittain kierrätysmuovista, ja pakkauksessa ei ole käytetty lainkaan muovia. Tämä korostaa Sonyn sitoutumista ympäristövaikutusten minimointiin.

WF-C510-kuulokkeet tulevat saataville syyskuussa 2024 hintaan 59 €, ja ne ovat saatavilla neljässä värissä: sininen, keltainen, musta ja valkoinen.

Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti

Nintendo voi nostaa maljan, silllä Switch 2 on myynyt Yhdysvalloissa kolmessa kuukaudessa huimat 2,4 miljoonaa kappaletta. Tämä tekee siitä historian nopeimmin myyvän pelikonsolin, ohi entisen ennätyksenhaltijan PS4:n, joka ylsi aikanaan 2,2 miljoonaan. Eroa kertyi siis mukavat 200 000 konsolia.

Luvut näyttävät erityisen komeilta, kun vertailukohtana on alkuperäinen Switch. Switch 2 myi 77 % enemmän laitteita samaan aikaan, mikä kertoo Nintendon uuden käsikonsolin vahvasta vedosta. Myös koko peliala on kiittänyt, nimittäin videopelien kulutus kasvoi 11 %, ja konsolihankintoihin käytettiin 20 % enemmän rahaa kuin viime vuonna, eli yhteensä noin 2,9 miljardia euroa.

Kaikki ei kuitenkaan ole yhtä ruusuista. Faneja on harmittanut, ettei Switch 2:lle ole vielä tarjolla kovin montaa yksinoikeuspeliä, ja ne vähätkin on hinnoiteltu noin 80 euron tasolle. Lisäksi odotettu AAA-tuki on toistaiseksi jäänyt laihaksi, vaikka laite olisi siihen teknisesti valmis.

Kritiikistä huolimatta Switch 2 on osoittanut olevansa kova haastaja niin Sonylle kuin Microsoftillekin. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Nintendo ylläpitämään hurjan myyntivauhdin myös ensi vuoden puolella vai jääkö tämä alkuinnostuksen piikkiin.

Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut” Kommentit pois päältä artikkelissa Ex-Microsoft-pomo: ”PlayStation menestyy – Xbox on kuollut”

Entinen Microsoftin ja Blizzardin johtaja Mike Ybarra ei säästellyt sanojaan kommentoidessaan pelikonsoleiden tilannetta. Ybarra otti Twitterissä/X:ssä kantaa Sony-pomo Hideaki Nishinon lausuntoon, jonka mukaan PlayStation 5 on yhtiön menestynein konsoli koskaan. Ybarra kehui PlayStationia, mutta teilasi Xboxin toteamalla sen olevan ”kuollut”.

Nishino kertoi Tokion pelimessuilla, että PS5 on tuottanut alle viidessä vuodessa noin 126 miljardin euron myyntitulot, mikä on selvästi enemmän kuin PS4, joka samassa ajassa ylsi noin 99 miljardiin euroon. Nishinon mukaan PlayStationin voima piilee kokonaisessa ekosysteemissä, laitteistossa, peleissä ja jatkuvasti kehittyvässä PlayStation Storessa.

Ybarran kommentit eivät jääneet huomiotta. Kun eräs käyttäjä kutsui häntä katkeraksi exäksi.

Teidän konsoli on kuollut. – Ybarran osoitti vastauksen kylmästi.

Mikä vain konsoli, jos on tarpeeksi rohkea. – Kommentoi toinen käyttäjä, johon Ybarran naljaili takaisin:

Tarkoitat varmaan, jos on tarpeeksi sekaisin. – Ybarra naljaili.

Tilastot tukevat ainakin osittain Ybarran näkemystä. Take-Twon sijoittajamateriaalin mukaan PS5 on myynyt yli kaksinkertaisesti Xbox Series X|S -konsoleihin verrattuna marraskuuhun 2024 mennessä. Nähtäväksi jää, mitä Microsoft tekee vastatakseen siihen, että PlayStationin valtakausi näyttää jatkuvan vahvana.