Sonyn uudet langattomat kuulokkeet äänenlaatua- ja ympäristöystävällisyyttä arvostavan valinta Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn uudet langattomat kuulokkeet äänenlaatua- ja ympäristöystävällisyyttä arvostavan valinta

on julkistanut uudet -langatttomat kuulokkeet, jotka tarjoavat erinomaisen äänenlaadun ja käyttömukavuuden kompaktissa ja ympäristöystävällisessä paketissa. Uutuuskuulokkeet on suunniteltu erityisesti koko päivän käyttöön, ja ne tarjoavat pitkän akunkeston, ergonomisen muotoilun sekä useita käteviä ominaisuuksia edulliseen hintaan.

Kompakti muotoilu ja pitkäkestoinen akku

WF-C510-kuulokkeet ovat Sonyn pienimmät suljetut kuulokkeet, ja ne on suunniteltu tarjoamaan täydellinen istuvuus kaikenkokoisille korville. Ergonominen pintarakenne takaa, että kuulokkeet pysyvät mukavasti paikallaan koko päivän ajan. Pieni ja kevyt muotoilu yhdistyy kompaktin latauskotelon kanssa, mikä tekee kuulokkeiden mukana kuljettamisesta helppoa.

Kuulokkeiden akku kestää jopa 11 tuntia, ja latauskotelon kanssa käyttöaika kasvaa merkittävästi. Lisäksi 5 minuutin pikalatauksella saat jopa 60 minuuttia kuunteluaikaa.

Äänenlaatu ja ominaisuudet päivittäiseen käyttöön

WF-C510-kuulokkeissa on Sonyn kehittämä DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) -teknologia, joka parantaa äänenlaatua ja tarjoaa luonnollisen kuuntelukokemuksen. Kuulokkeissa on myös tuki 360 Reality Audio -tilaäänelle, joka tuo musiikin eloon kaikissa taajuuksissa.

Sony on lisännyt kuulokkeisiin Ambient Sound Mode -tilan, joka mahdollistaa ympäristön äänten kuulemisen samalla kun kuuntelet musiikkia. Voice Focus -toiminto parantaa puheluiden laatua sieppaamalla puheäänen ja vähentämällä taustamelua.

Helppokäyttöiset toiminnot ja yhteensopivuus

WF-C510-kuulokkeet tukevat Sonyn Multipoint Connection -ominaisuutta, joka mahdollistaa yhteyden muodostamisen kahteen Bluetooth-laitteeseen samanaikaisesti. Spotify Tap -toiminnon avulla voit käynnistää suosikkimusiikkisi vain yhdellä napautuksella.

Kuulokkeet ovat IPX4-luokituksen mukaisesti vedenkestävät, joten ne kestävät roiskeet ja hikoilun. Vasenta tai oikeaa kuuloketta voi käyttää itsenäisesti, mikä sopii erityisen hyvin moniajoon.

Ympäristöystävällinen suunnittelu

Sony on ottanut ympäristön huomioon suunnitellessaan WF-C510-kuulokkeet. Kuulokkeet ja latauskotelo on valmistettu osittain kierrätysmuovista, ja pakkauksessa ei ole käytetty lainkaan muovia. Tämä korostaa Sonyn sitoutumista ympäristövaikutusten minimointiin.

WF-C510-kuulokkeet tulevat saataville syyskuussa 2024 hintaan 59 €, ja ne ovat saatavilla neljässä värissä: sininen, keltainen, musta ja valkoinen.

Huhu: PlayStation 6 saattaa ilmestyä jo kahden vuoden päästä Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: PlayStation 6 saattaa ilmestyä jo kahden vuoden päästä

Sony PlayStation Pro 5

Uuden vuodon mukaan 6 saattaa tulla myyntiin vuoden 2027 viimeisellä neljänneksellä, mikä on ymmärrettävästi huolestuttava uutinen monille pelaajille.

Tieto tulee arvostetulta vuotajalta nimeltä KelperL2 NeoGAG-foorumilta. Vuodon mukaan PS6:n elektroniset komponentit ovat jo suunnitteluvaiheen jälkeisessä vaiheessa ja on siirtymässä testausvaiheeseen.

Aiempien PlayStation-konsolien tuotantoaikataulujen perusteella tämä viittaisi siihen, että olisi noin kahden vuoden päässä julkaisusta.

Monet pelaajat eivät ole innoissaan tästä uutisesta, sillä tuntuu edelleen melko uudelta konsolilta. PS5 julkaistiin marraskuussa 2020, joten se olisi julkaisuhetkellä 6-7 vuotta vanha – saman ikäinen kuin oli PS5:n julkaisun aikaan. Paranneltu -versio ilmestyi 7. marraskuuta 2024.

Virallista vahvistusta Sonylta täytyy vielä odottaa, mutta monien mielestä nykyinen konsolisukupolvi ei tunnu vielä valmiilta väistymään. Jotkut toivovat, että PS6:n julkaisu siirtyisi vuoteen 2029.

Sony lahjoittaa 5 miljoonaa Los Angelesin maastopalojen avustustyöhön Kommentit pois päältä artikkelissa Sony lahjoittaa 5 miljoonaa Los Angelesin maastopalojen avustustyöhön

Sony

on lahjoittanut 5 miljoonaa dollaria tukeakseen Etelä-Kalifornian maastopalojen avustustyötä. Lahjoituksella tuetaan pelastustyöntekijöitä, yhteisöjen jälleenrakennusta sekä avustusohjelmia niille, jotka ovat kärsineet tammikuun 7. päivänä alkaneesta kriisistä.

Los Angeles on ollut viihdebisneksemme koti yli 35 vuoden ajan. Jatkamme yhteistyötä paikallisten johtajien kanssa selvittääksemme, miten Sony voi parhaiten tukea avustustyötä ja jälleenrakennusta tulevina päivinä. – Sony Groupin puheenjohtaja ja toimitusjohtaja Kenichiro Yoshida sekä presidentti Hiroki Totoki ilmaisivat myötätuntonsa lausunnossaan.

Tällä hetkellä kolme laajaa maastopaloaluetta aiheuttaa edelleen tuhoa Los Angelesin alueella, ja BBC:n mukaan 24 ihmistä on kuollut ja 23 kadonnut. Palomiehet valmistautuvat kriittisiin päiviin, sillä tuulien odotetaan jälleen voimistuvan.

Sony ei ole ainoa yhtiö, joka osallistuu avustustyöhön. CNBC:n raportin mukaan on lahjoittanut 15 miljoonaa dollaria, ja kumpikin 10 miljoonaa, 5 miljoonaa, 2,5 miljoonaa ja 1 miljoona.

Sonyn merkittävä lahjoitus korostaa yritysten roolia kriisiavussa ja yhteisöjen tukemisessa vaikeina aikoina. Tämä ele toimii esimerkkinä siitä, miten yritykset voivat vaikuttaa myönteisesti yhteiskuntaan silloin, kun apua tarvitaan kipeimmin.