Söpöysvaroitusta luvassa! – Astro Bot saa oman DualSense-ohjaimenKommentit pois päältä artikkelissa Söpöysvaroitusta luvassa! – Astro Bot saa oman DualSense-ohjaimen
PlayStation julkaisee 6. syyskuuta uuden Astro Bot -pelin, ja samalla markkinoille tulee rajoitettu erä Astro Bot -teemaista DualSense-ohjainta. Hintaa ohjaimella on 79,99 dollaria.
Ohjaimen ulkonäkö on saanut inspiraationsa Astro Botista, ja siinä on sinisiä yksityiskohtia sekä painikkeissa että kahvoissa. Lisäksi ohjaimen keskivaiheille on lisätty pari sinistä silmää, jotka on sijoitettu kosketuslevyn päälle. Vaikka silmät eivät vaihda ilmettään pelin mukaan, ne antavat ohjaimelle kuitenkin erikoisen ilmeen.
Rajoitettu erä DualSense-ohjaimesta on tilattavissa 8. elokuuta alkaen PlayStationin ja muiden valittujen jälleenmyyjien kautta. Ohjaimessa on samat ominaisuudet kuin tavallisessa DualSense-ohjaimessa, kuten liiketunnistus, haptiset palautetoiminnot ja adaptiiviset liipaisimet.
Call of Duty: Modern Warfare 4:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.
Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.
Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.
Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.
Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta PC:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo Switch 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.
Star Citizenin kehittäjät päättivät esitellä peliään suorassa lähetyksessä, mutta suunnitelma ei mennyt aivan putkeen. Lähetys täyttyi bugeista ja teknisistä ongelmista, minkä lisäksi kehittäjien välinen tunnelma muuttui ajoittain varsin kiusalliseksi. Lopulta lähetys päätettiin keskeyttää kokonaan ennen suunnitellun tehtävän loppuun saattamista.
Star Citizen on ollut kehityksessä jo noin 14 vuotta, ja joukkorahoituksella peliin on kerätty yli miljardi dollaria. Pitkä kehitysaika ja valtava rahoitusmäärä tekevät tuoreesta lähetyksestä erityisen huomionarvoisen. Tarkoituksena oli näyttää pelaajille, miltä pelin suunniteltu käyttökokemus näyttää parhaimmillaan, mutta esittelyssä vastaan tulivat monet samat ongelmat, joista pelaajat ovat valittaneet jo pitkään.
Kehittäjät kamppailivat muun muassa aseiden ja tavaraluettelon hallinnan kanssa, ja ongelmat kasaantuivat nopeasti. Lähetyksen tunnelma muuttui samalla selvästi vaivaantuneeksi, ja katsojat kiinnittivät huomiota myös kehittäjien välisiin kireän oloisiin keskusteluihin. Sosiaalisessa mediassa lähetyksen tunnelmaa kuvailtiin muun muassa kiusalliseksi ja jopa ”panttivankivideon” kaltaiseksi. Ei ehkä aivan se markkinointiviesti, jota kehittäjät olivat hakemassa.
Lähetyksen lopuksi Cloud Imperiumin sisältöjohtaja Jared Huckaby kuitenkin kehui kehitystiimiä ja totesi, että lähetys auttoi näyttämään pelaajille saman kokemuksen, jonka kehittäjät itse saivat. Tilanne herättää jälleen kysymyksiä Star Citizenin kehityksen etenemisestä. Miljardin dollarin rahoituksesta huolimatta peli vaikuttaa edelleen olevan kaukana täysin valmiista julkaisusta.