Söpöysvaroitusta luvassa! – Astro Bot saa oman DualSense-ohjaimen Kommentit pois päältä artikkelissa Söpöysvaroitusta luvassa! – Astro Bot saa oman DualSense-ohjaimen

PlayStation julkaisee 6. syyskuuta uuden Astro Bot -pelin, ja samalla markkinoille tulee rajoitettu erä Astro Bot -teemaista DualSense-ohjainta. Hintaa ohjaimella on 79,99 dollaria.

Ohjaimen ulkonäkö on saanut inspiraationsa Astro Botista, ja siinä on sinisiä yksityiskohtia sekä painikkeissa että kahvoissa. Lisäksi ohjaimen keskivaiheille on lisätty pari sinistä silmää, jotka on sijoitettu kosketuslevyn päälle. Vaikka silmät eivät vaihda ilmettään pelin mukaan, ne antavat ohjaimelle kuitenkin erikoisen ilmeen.

Rajoitettu erä DualSense-ohjaimesta on tilattavissa 8. elokuuta alkaen PlayStationin ja muiden valittujen jälleenmyyjien kautta. Ohjaimessa on samat ominaisuudet kuin tavallisessa DualSense-ohjaimessa, kuten liiketunnistus, haptiset palautetoiminnot ja adaptiiviset liipaisimet.

Steam-pelien hyväksyntä ruuhkautui – Valve myöntää jopa 12 arkipäivän viiveet Kommentit pois päältä artikkelissa Steam-pelien hyväksyntä ruuhkautui – Valve myöntää jopa 12 arkipäivän viiveet

on myöntänyt, että uusien -pelien hyväksyntä on ruuhkautunut. Tavallisesti pelien tarkistus kestää kolmesta viiteen arkipäivää, mutta tällä hetkellä käsittely voi venyä jopa 12 arkipäivään. Viivästykset ovat jo aiheuttaneet ongelmia pienille pelinkehittäjille, joiden suunnitellut julkaisupäivät ovat menneet ohi.

PC Gamerin mukaan esimerkiksi Food Devils-, Wheel Make It- ja Cubic Earth -pelien tekijät ovat kertoneet odottaneensa hyväksyntää poikkeuksellisen pitkään. Cubic Earthin kehittäjä kertoi odottelun syöneen pelin ennen julkaisua keräämää näkyvyyttä.

Valve selittää ruuhkaa erityisesti sillä, että pelejä joudutaan tarkistamaan useita kertoja. Yhtiö on siksi päivittänyt kehittäjille suunnattua tarkistuslistaa. Kehittäjiä pyydetään muun muassa käynnistämään peli Steamin kautta ja testaamaan sitä vähintään viiden minuutin ajan ennen tarkistukseen lähettämistä.

Lisäksi kehittäjien tulee varmistaa esimerkiksi saavutusten, pilvitallennusten ja tarvittavien lisäohjelmistojen toiminta sekä lisätä kauppasivulle vähintään viisi pelikuvaa. Valve kertoo valmistelevansa lisää parannuksia tarkistusprosessiin.

PC Gamer pohtii, voiko tekoälyn avulla nopeasti tuotettujen pelien lisääntyminen olla osa ongelmaa. Valve ei kuitenkaan ole vahvistanut tekoälypelien olevan ruuhkan syy, joten kyse on toistaiseksi spekulaatiosta.

Lähde: PC Gamer.

World of Warcraft: Foreverin julkaisuaika selvisi – peli avautuu Suomessa yöllä Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft: Foreverin julkaisuaika selvisi – peli avautuu Suomessa yöllä

julkaistaan Suomessa torstaina 5. marraskuuta 2026 kello 01.00. Peli avautuu samaan aikaan kaikkialla maailmassa, joten suomalaispelaajat pääsevät aloittamaan seikkailunsa keskellä yötä.

PC Gamerin mukaan pelin esilataus on jo käynnissä Battle.net-palvelussa. Pelitiedostot voi siis ladata valmiiksi ennen palvelinten avautumista.

Latauksen koko on noin 50 gigatavua. Todellinen latausmäärä voi kuitenkin jäädä pienemmäksi, jos tietokoneella on jo ennestään asennettuna.