
Räppäri Soulja Boy on palannut vanhaan harrastukseensa, myymään omaa pelikonsoliaan, jotka näyttävät kovin tutuilta. Hänen uusin tuotteensa, SouljaGame Flip, muistuttaa nimittäin hämmentävän paljon olemassa olevaa Retroid Pocket Flip 2 -käsikonsolia. Jopa niin paljon, että alkuperäinen valmistaja on jo syyttänyt häntä luvattomasta kopioinnista.
Soulja Boy’n pelilaitebisnes alkoi jo vuonna 2018, kun hän lanseerasi niin sanottuja “retroemulaattoreita”, jotka herättivät nopeasti kysymyksiä niiden laillisuudesta. Nintendo uhkaili jopa oikeustoimilla, ja laitteet vedettiin pois myynnistä, mutta nyt räppäri on jälleen kokeilemassa onneaan.
SouljaGame Flip ja Retroid Pocket Flip 2 ovat käytännössä identtisiä: 5,5 tuuman AMOLED-näyttö, Snapdragon 865 -suoritin ja 8 gigatavua RAM-muistia. Ero löytyy lähinnä hinnassa. Soulja Boy pyysi aluksi yli 370 euroa, mutta laski summan pian noin 185 euroon, eli lähes samaan kuin alkuperäinen Retroid-laite maksaa.
Tämä ei ole mikään virallinen lisenssisopimus. Hänellä ei ole lupaa brändätä tuotteitamme ja myydä niitä omanaan. – Retroidin edustaja kommentoi tapausta suoraan RetroDodo-sivustolle.
Yrityksen mukaan Retroid Pocket Flip 2 on patentoitu Yhdysvalloissa.
Vaikuttaa siis siltä, että Soulja Boy ei vieläkään ole oppinut, että pelikonsoleita ei voi vain “crank that” ja kutsua omikseen.

