Soulslike-pelejä tarjolla edullisesti Humble Bundlesta Kommentit pois päältä artikkelissa Soulslike-pelejä tarjolla edullisesti Humble Bundlesta

Mortal Shell

Humble Bundle tarjoilee parhaillaan edullista pelipakettia, joka sisältää soulslike tyyppisiä pelejä kuten Mortal Shell, Salt and Sactuary sekä Blade of Darkness.

Paketti maksaa yhteensä 16,30 euroa ja siihen kuuluvat nämä pelit:

  • Sands of Aura
  • Loot River
  • Aeterna Noctis
  • Blade of Darkness
  • Mortal Shell
  • Salt and Sanctuary
  • lisää pelejä tulossa…

Peli ja lisäosat ovat Steam -koodeja PC:lle. Paketti on hankittavissa aina toukokuun 12. päivä asti.

Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot

Overwatch on noussut Steamissä korkeimmalle pelaajamäärälleen sitten palveluun tulonsa ja ohittanut samalla jopa Call of Dutyn ja Battlefield 6:n. Kaiken taustalla on Blizzardin uusi kausijulkistus, joka sai pelaajat palaamaan sankariräiskinnän pariin isolla joukolla.

Pelin uusi “uudelleensyntyminen” alkoi, kun Blizzard pudotti 2-numeron nimestä ja käynnisti vuoden mittaisen Reign of Talon -tapahtumakokonaisuuden. Mukana on sarjakuvia, animaatioita, tarinapätkiä ja tietenkin uutta pelisisältöä. Mutta suurin huomio on mennyt viraalihitiksi nousseeseen uuteen hahmoon: Jetpack Cat Fikaan, eli pysyvästi lentävään support hahmokissaan, joka voi parantaa liittolaisia ja tiputtaa vihollisia kartalta.

Uusi kausi, Reign of Talon Season 1, starttaa 10. helmikuuta 2026 ja tuo mukanaan peräti viisi uutta hahmoa. Jo ennen kauden virallista aloitusta Overwatchin suosio on noussut Steamissä niin kovaksi, että se on ohittanut suuret kilpailijansa, mikä on erityisen vaikuttavaa, koska peli on perinteisesti ollut suositumpi Blizzardin omassa Battle.netissä ja konsoleilla.

Overwatchin tarina on ollut kivinen. Epäonnistunut PvE-lupaus, fanien pettymys ja brändin rapautuminen veivät peliä pitkään alaspäin, mutta nyt suunta näyttää kuitenkin yllättävän valoisalta. Yksi lentävä kissa, reilu kasa uutta sisältöä ja ripaus itseironiaa ja yhtäkkiä Overwatch on taas “back”, kuten nuoriso sanoisi.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.