Source -pelimoottorin haavoittuvuus mahdollistaa hakkerien pääsyn pelaajien tietoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Source -pelimoottorin haavoittuvuus mahdollistaa hakkerien pääsyn pelaajien tietoihin

Counter-Strike: Global Offensive

Valve on väitteiden mukaan ollut tietoinen ongelmasta jo vuosia, mutta ei ole tehnyt korjauksia palveluihinsa asiaan liittyen.

Secret Club -ryhmä on paljastanut useita haavoittuvuksia Source -pelimoottoria käyttävissä peleissä kuten Valven suosittu Counter-Strike: Global Offensive. Haavoittuvuudet mahdollistavat hakkereiden pääsyn käyttäjien tietoihin Steam -palvelussa lähetettyjen kutsujen kautta ja antavat hakkereille reitin pelaajien laitteiden etäkäyttöön. Secret Club on ilmeisesti raportoinut löydöksistään Valve Corporationille kaksi vuotta sitten, mutta yhtiö ei ole tehnyt mitään asian korjaamiseksi, vaan on pyrkinyt pitämään tiedon poissa suurelta yleisöltä.

Secret Club on julkaissut ylläolevan haavoittuvuuden lisäksi videot kahdesta samankaltaisesta ongelmasta Counter-Strike: Global Offensive -pelissä, jotka suoritetaan itse pelin kautta, eikä Steam -palvelussa.
Twitter -päivityksessä julkaistut videot löytyvät tästä ja tästä.
Myös kyseiset haavoittuvuudet on raportoitu Valvelle, mutta edellisen tapaan muutosta näihinkään ongelmakohtiin ei ole vielä saatu. Kauko-ohjausta pystytään käyttämään myös -pelissä samankaltaisella tavalla. Hakkerit pystyvät lähettämään koodin yhteisön pelipalvelimilla kaikille pelaajille ja pääsevät näin käsiksi kaikkien käyttäjien tietoihin

Valve ei ole kommentoinut uutisia haavoittuvuuksiin liittyen.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.