Space Marine 2 -esittelyvideolla sukelletaan syvälle Warhammer 40.000 -universumiin Kommentit pois päältä artikkelissa Space Marine 2 -esittelyvideolla sukelletaan syvälle Warhammer 40.000 -universumiin

Warhammer 40 000: Space Marine 2

Warhammer 40.000: Space Marine 2 perustuu paitsi suosittuun pelimaailmaan, myös sitä taustoittaviin ja esitteleviin kirjoihin. Pelin keskushahmona nähdään kokenut Ultra Marine -joukkojen veteraani, luutnantti Titus. Clive Standen, joka on monille tuttu Viikingit-sarjan Rollo-taistelijana, antaa äänen Titukselle pelissä.

Pelin tekemistä, toimintaa ja hahmoja esittelevällä uudella videolla tutustutaan paitsi pelimaailman taustoihin, myös oikeanlaiseen tunnelmaan, tarinankerrontaan ja yksityiskohtiin. Nämä kaikki ovat tärkeitä ja keskeisiä osia oikeanlaisen Warhammer 40.000 -kokemuksen luomiseksi.

Videolla ääneen pääsevät luova ohjaaja Oliver Hollis-Leick, käsikirjoittaja Wade Pryce ja luova johtaja Tim Willits sekä Tituksen roolista vastaava Clive Standen. Näistä jokainen tuo oman kulmansa pelin kehittämisen ja tunnelman kannalta.

Avaruusjalkaväen eliittisotilaiden tarina jatkuu

Warhammer 40.000: Space Marine 2 tarjoaa intensiivistä ja hurmeista taistelua ihmiskunnan vihollisia vastaan. Yksinpelikokemuksen lisäksi peli tarjoaa kiehtovia hetkiä myös moninpelaamisen saralla. Tällä kertaa vastassa ovat hirviömäiset tyranidit, jotka eivät tunne armoa tai inhimillisyyttä. Luvassa onkin vauhdikas, intensiivinen ja raju yhteenotto täynnä tarinallisia käänteitä ja vimmaisia taisteluita.

Pelaajat voivat räätälöidä omia sotureitaan monin tavoin. Erikseen hankittava kausikortti sisältää lisää kosmeettista lisäsisältöä sekä uutta pelattavaa, kuten uusia tehtäviä.

Space Marine 2 julkaistaan 9. syyskuuta 2024 , ja S -pelikonsoleille sekä :lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.