Space Marine 2 myy nopeammin kuin Doom ja Quake, väittävät entiset id Software -johtajat Kommentit pois päältä artikkelissa Space Marine 2 myy nopeammin kuin Doom ja Quake, väittävät entiset id Software -johtajat

Warhammer 40K:n uusi tulokas, Space Marine 2, on lähtenyt vauhdikkaasti liikkeelle. Vain muutaman päivän julkaisun jälkeen peli on jo kerännyt 2 miljoonaa pelaajaa ja sen samanaikaiset pelaajamäärät Steamissä pysyvät edelleen korkealla tasolla.

-yhtiön toimitusjohtaja Tim Willits, joka aiemmin toimi studiojohtajana id Softwaressa, väittää, että Space Marine 2 myy nopeammin kuin mikään muu peli, jonka parissa hän on työskennellyt, mukaan lukien legendaariset – ja -sarjat. Willitsiä tukee Todd Hollenshead, id Softwaren entinen toimitusjohtaja, joka on myös työskennellyt useita vuosia Saber Interactivella.

”Todd Hollenshead ja minä uskomme, että Space Marine 2 on nopeimmin myyvä peli, jonka parissa olemme koskaan työskennelleet, mukaan lukien kaikki Quake-, DOOM-, Wolfenstein- ja -pelit vuosien varrella”, Willits väittää.

Koska sekä Willits että Hollenshead olivat keskeisiä hahmoja id Softwaren menestyksessä sen huippuaikoina, heidän suosituksensa Space Marine 2:lle kantaa merkittävää painoa. Pelin vaikuttavat myyntiluvut yhdessä positiivisten arvioiden ja pelaajien palautteen kanssa viittaavat siihen, että se on osannut hyödyntää vahvaa kysyntää korkealaatuisiin Warhammer 40K -kokemuksiin.

Vaikka id Softwaren eri pelien tarkat myyntitiedot voivat olla hankalia löytää, on syytä huomata, että vuoden 2016 Doom myi vähintään 2 miljoonaa kappaletta vuoteen 2017 mennessä. Doom Eternal arvioidaan saavuttaneen 3 miljoonaa kappaletta julkaisun yhteydessä. Jos Space Marine 2 todella myy näitä pelejä nopeammin, se on todiste pelin suosiosta ja Warhammer 40K -universumin kestävästä vetovoimasta.

Space Marine 2 on saatavilla nyt :lle, Xboxille ja PlayStationille.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.