Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Split Fiction myynyt lähes 4 miljoonaa kappaletta – elokuvasovitus jo työn alla

Hazelightin tuore co-op-seikkailupeli on rikkonut lähes 4 miljoonan myydyn kappaleen rajan, vain pari kuukautta julkaisunsa jälkeen. julkisti myyntiluvut tilinpäätöksessään ja kuvaili peliä ”valtavaksi menestykseksi”, joka osaltaan auttoi yhtiötä päättämään tilivuoden 2025 vahvasti.

Hazelightin kehittämä Split Fiction vie pelaajat kahden fiktiokirjailijan mielikuvituksellisiin maailmoihin. Kyseessä on kekseliäs co-op-peli, jota voi pelata yhdessä vaikka vain toisella olisi peli omistuksessa. Studio tunnetaan aiemmasta hitistään , ja Split Fictionin suunnittelijana toimii jälleen Josef Fares.

Peli keräsi yli 2 miljoonaa myyntiä jo ensimmäisellä viikollaan ja on nyt myös vahvistettu :n julkaisupeliksi.

4 MILJOONAA MYYTY!!!! On uskomatonta nähdä, kuinka moni teistä on tarttunut Split Fictioniin. – iloitsi somessa.

Lisäksi Split Fictionista ollaan tekemässä elokuvasovitusta. Sovituksesta vastaa , joka tunnetaan -elokuvien tuottajana. Elokuvan päärooleihin on kiinnitetty muun muassa -tähti Sydney Sweeney.

Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026

Anthem

Electronic Artsin ja BioWaren kunnianhimoinen, mutta lopulta mahalaskuun päätynyt verkkoräiskintä julkaistiin vuonna 2019 ja nyt sen taru saa virallisen loppunsa. on ilmoittanut, että Anthemin palvelimet suljetaan 12. tammikuuta 2026.

Pelin kehitys lopetettiin jo vuonna 2021, mutta palvelimet ovat edelleen pyörineet hiljaisesti taustalla, kuin metrojuna ilman matkustajia. Nyt viimeinen pysäkki on kuitenkin näkyvissä. Uutta pelin sisäistä valuuttaa ei enää voi ostaa, mutta jos taskuun jäi virtuaalikolikoita, ne voi käyttää vielä ennen sulkemista.

Jos pelihimo iskee nostalgian voimalla, kannattaa toimia ennen kuin ovet sulkeutuvat. Peli poistuu -palvelusta jo 15. elokuuta 2025, joten tilauspalvelun kautta pelaavat joutuvat jättämään jäähyväiset jo aiemmin.

EA korostaa, ettei palvelimien sulkeminen ole johtanut irtisanomisiin, hieman erikoinen lisäys, kun ottaa huomioon pelialan nykyisen myllerryksen ja BioWaren hiljattaiset leikkaukset. Anthemia ei voi pelata offline-tilassa. Kun serverit pimenevät, peli katoaa kokonaan.

Vaikka ei koskaan noussut siivilleen toivotulla tavalla, sen lentomekaniikka sai aikoinaan kehuja. Ehkä paremmalla tuella ja vähemmällä kiireellä siitä olisi voinut tulla jotain enemmän. Mutta nyt se jää historian hyllylle, muiden unohdettujen pelien seuraan.

Hollywood torppasi Crash Bandicootin elokuvahaaveet – “Ei otettu vakavasti” Kommentit pois päältä artikkelissa Hollywood torppasi Crash Bandicootin elokuvahaaveet – “Ei otettu vakavasti”

Crash Bandicoot

Muistatko Crash Bandicootin, sen riehakkaan pussieläimen, joka pomppi PlayStationin ruudulla 90-luvulla? Vaikka tämä pelihahmo oli aikanaan todellinen hitti, ei hänellä ole vieläkään paikkaa valkokankaalla, eikä syy ole pelkästään vanhentuneessa grafiikassa.

of American toimitusjohtaja ja entinen -pomo Shuji Utsumi paljasti hiljattain, että hänen yrityksensä tuoda valkokankaalle jäi Hollywoodin kynnykselle.

Minua ei otettu tosissaan. Elokuvastudiot suhtautuivat videopeleihin kuin lelusarjaan. – Utsumi kertoi The Game Business -sivustolle.

Vaikka pelisarja oli aikanaan valtava menestys, erityisesti vuosina 1996–2010, Hollywood ei nähnyt siinä potentiaalia. Tämä on yllättävää, sillä Utsumin nykyinen työnantaja Sega on menestynyt -elokuvien kanssa: siilitähden seikkailut ovat tuottaneet yli miljardin dollarin (noin 930 miljoonaa euroa) lipputulot.

Crashin kohtalo näyttää toistaiseksi synkemmältä. Viimeisin peli, , ilmestyi vuonna 2020, ja jatko-osa on tiettävästi peruttu. Vaikka Naughty Dogin Neil Druckmann kannattaa ideaa Crash-elokuvasta, hahmon oikeudet ovat nykyään Microsoftilla, ja vain he voivat tehdä päätöksen sen toteuttamisesta.

Toistaiseksi siis Crash pysyy ruudun sisällä ja ehkä se sopii tälle kaoottiselle kengururottamaiselle sankarille parhaiten. Mutta kuka tietää? Ehkä jonain päivänä Hollywood saa vielä napattua spinnailuun sopivan käsikirjoituksen.