Square Enixin Project Prelude Rune on kuopattu, ja mukaan hautaan lensi myös sen takana ollut studio Kommentit pois päältä artikkelissa Square Enixin Project Prelude Rune on kuopattu, ja mukaan hautaan lensi myös sen takana ollut studio

Square Enix kertoi Polygonille, että Project Prelude Rune sekä sen taustalla hyörinyt Studio Istolia ovat molemmat kuopattu. Projekti julkistettiin alunperin vuoden 2017 helmikuussa uuden studion sekä konseptitaiteen kera. Pelistä sanottiin, että se on eläväisen ympäristön ympärille kiedottu laaja tarina. Kuvituksen perusteella lohikäärmeet olisivat olleet isossa osassa peliä.

Istolian alkuperäinen presidentti oli muunmuassa Namcon Tales-sarjan takana oleva Hideo Baba, joka vain parisen kuukautta sitten irtisanoitui omien sanojensa mukaan ”tehdäkseen tilaa seuraavalle sukupolvelle”. Tästä ei kulunut kauaa, kun projekti kuopattiin, eikä ainoastaan keskeytetty, vaan myös kaikki siihen viittaava informaatio ja referenssikuvitus on kadotettu Square Enixin virallisilta kanavilta Twitteriä ja Facebook-tiliä myöden.

Onneksi Youtubeen on vielä säilöttynä lukuisia trailereita pelistä, mitä tuskin koskaan tapahtuu.

Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan Kommentit pois päältä artikkelissa Kingdom Hearts 4 -traileri kätkee sisäänsä ilmeisen vihjauksen Final Fantasy XV -maailmaan

4 tuore traileri on saanut fanien salapoliisihatut jälleen päähän. Tarkkasilmäiset pelaajat ovat nimittäin huomanneet videolla vartijoita, joiden asut muistuttavat huomattavasti :stä tuttua Eosin maailmaa. Havainto on käynnistänyt spekulaatiot siitä, voisivatko Noctis ja kumppanit vihdoin tehdä näyttävän vierailun Kingdom Hearts -sarjassa.

Yhteys ei olisi täysin tuulesta temmattu. Kingdom Heartsin ohjaaja Tetsuya Nomura työskenteli aikoinaan -projektin parissa, josta myöhemmin muotoutui Final Fantasy XV. Nomuran kädenjälki näkyi erityisesti pelin hahmoissa, tarinassa ja tummemmassa visuaalisessa tyylissä. nähty Yozora puolestaan muistuttaa vahvasti Final Fantasy XV Noctisia, mikä on ruokkinut fanien teorioita jo vuosia.

ensimmäisissä esittelyissä on toistaiseksi nähty vain vähän yksityiskohtia pelin eri maailmoista, mutta D23-tapahtumassa esiteltiin uutta materiaalia muun muassa Coco-elokuvaan perustuvasta maailmasta. Peli sijoittuu jälleen Soran ympärille, ja tällä kertaa seikkailu vie hänet realistisempaan, Tokiota muistuttavaan Quadratum-kaupunkiin.

Final Fantasy -hahmojen paluu olisi monille faneille tervetullut uutinen. Kingdom Hearts 3 sarjan alkuperäiset Final Fantasy -hahmot jäivät lähes kokonaan sivuun, vaikka he olivat aiemmissa osissa tärkeä osa kokonaisuutta. Re Mind -lisäosa toi joitakin hahmoja takaisin, mutta Noctisin kaltaista isoa vierailua ei nähty.

Toistaiseksi kyse on kuitenkin vain fanien havainnoista ja teorioista. tai ei ole vahvistanut Final Fantasy XV -hahmojen mukanaoloa. Kingdom Hearts 4 on määrä ilmestyä vuonna 2027 , Xbox Series X/S, ja . Jos Noctis todella ilmestyy peliin, Nomura on ainakin onnistunut pitämään fanit jälleen kiireisinä ennen seuraavaa traileria.

Final Fantasy 14 vie lähes puolet Switch 2:n tallennustilasta Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy 14 vie lähes puolet Switch 2:n tallennustilasta

saa 4. elokuuta yhden kaikkien aikojen suurimmista julkaisuistaan, ainakin tallennustilan näkökulmasta. :n asennuskoko on peräti 117,2 gigatavua, mikä vie lähes puolet konsolin 256 gigatavun sisäisestä tallennustilasta.

Valtava koko johtuu siitä, että paketti sisältää itse peruspelin lisäksi kaikki viisi aiemmin julkaistua lisäosaa: Heavenswardin, Stormbloodin, Shadowbringersin, Endwalkerin ja Dawntrailin. Pelaajien ei siis tarvitse ladata niitä erikseen. Tilantarve kasvaa kuitenkin jälleen ensi vuoden puolella, kun kuudes lisäosa Evercold julkaistaan.

pitää samalla hallussaan Switch 2:n suurimpien pelien ennätyksiä. Ennen Final Fantasy 14:ää kärkipaikka kuului Final Fantasy 7 Rebirthille, jonka asennuskoko on 91,8 gigatavua. Myös on yksi konsolin suurimmista latauksista yhteensä 131 gigatavun koollaan.

Switch 2 -versio julkaistaan 4. elokuuta, ja Square Enix tarjoaa uusille pelaajille ensimmäisen kuukauden ilman kuukausimaksua palvelimien kuormituksen tasaamiseksi. Tämän jälkeen pelaaminen jatkuu normaalilla kuukausitilauksella. Jos Switch 2:n tallennustila on jo valmiiksi täynnä, nyt voi olla hyvä hetki harkita microSD Express -muistikortin hankintaa.