Star Wars -fanit ehdottavat elokuvien nimien vaihtamista sarjan korjaamiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars -fanit ehdottavat elokuvien nimien vaihtamista sarjan korjaamiseksi

-fanit ovat ehdottaneet mielenkiintoista ratkaisua elokuvasarjan parantamiseksi: elokuvien nimien vaihtamista keskenään. Epävirallisella Star Wars Reddit -sivustolla käynnistynyt keskustelu on herättänyt kiinnostusta fanien keskuudessa.

Alkuperäinen ehdotus tuli käyttäjältä brady160, joka esitti ensimmäisen ja yhdeksännen episodin nimien vaihtamista. Hänen mukaansa The Rise of Skywalker sopisi paremmin ensimmäiselle episodille, joka kertoo voimakkaasta orjapojasta ja uuden sukupolven alusta. Vastaavasti The Phantom Menace kuvaisi osuvammin yhdeksättä episodia, jossa kuolleeksi luultu vihollinen palaa uhkaamaan galaksia.

Ehdotus sai kannatusta, ja eräs toinen käyttäjä vei ajatuksen pidemmälle ehdottaen kaikkien yhdeksän Skywalker-saagan elokuvan nimien uudelleenjärjestämistä. Vaikka fanien ehdotukset ovat huolella mietittyjä, on epätodennäköistä, että LucasFilm koskaan toteuttaisi tällaista muutosta.

Star Wars -fanit tunnetaan intohimoisesta suhtautumisestaan sarjaan, ja fandom on usein jakautunut mielipiteissään. Vaikka alkuperäinen trilogia on säilyttänyt asemansa ikonisena avaruusoopperana, myöhemmät elokuvat ja TV-sarjat ovat jakaneet fanien mielipiteitä voimakkaasti. Esimerkiksi The Mandalorian on saanut pääosin positiivisen vastaanoton, kun taas vuoden 2017 The Last Jedi on sarjan kenties kiistellyin elokuva.

Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan

Disney ja ovat virallisesti ilmoittaneet, että : Episode IV – A New Hope palaa elokuvateattereihin huhtikuussa 2027 juhlistamaan elokuvan 50-vuotisjuhlaa. Klassikko saa ensi-iltansa juhlakierroksellaan 30. huhtikuuta, ja palaa myös valkokankaalle May the 4th -päivän kunniaksi.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, nähdäänkö valkokankaalla vuoden 1977 alkuperäisversio vai jokin myöhempi, digitaalisesti muokattu versio. Lucasfilmin johtaja Kathleen Kennedy on aiemmin rauhoitellut faneja, ettei alkuperäisen version esittäminen ole laitonta – joten toivo elää.

Disney kertoo, että elokuva on teattereissa vain rajoitetun ajan, joten jos haluat matkustaa takaisin Tatooinelle ja Kuolemantähden varjoon, kannattaa varautua ajoissa. Liput juhlanäytöksiin tulevat myyntiin todennäköisesti loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.

Marvel korjasi Star Wars -fanien pitkäaikaisen toiveen Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel korjasi Star Wars -fanien pitkäaikaisen toiveen

Marvelin uusi -sarjakuvasovitus tekee sen, mihin itse elokuva ei uskaltanut ryhtyä, nimittäin tuoden Jedien Voimahaamut fyysisesti mukaan taisteluun. Kuusi vuotta elokuvan ensi-illan jälkeen julkaistu sarjakuva ei tyydy pelkkään kerronnan toistoon, vaan tarjoaa faneille aiemmin kaivatun muutoksen elokuvan huipennukseen.

Sarjakuvan viidennessä ja viimeisessä numerossa Rey kohtaa Palpatinen Exegolilla kuten elokuvassakin, mutta tällä kertaa hän ei ole yksin. Äänten sijaan hänen tuekseen ilmestyy joukko edesmenneitä -mestareita fyysisinä Voimahaamuina – mukaan lukien Obi-Wan Kenobi, Mace Windu, Ahsoka Tano ja monet muut. Elokuvassa nämä hahmot kuultiin vain ääninä, mikä sai monet fanit pettymään.

Muutos tekee loppukohtauksesta vaikuttavamman ja visuaalisesti kunnianhimoisemman. Samalla se kuitenkin herättää kysymyksiä: miten niin moni vanhan ajan jedi pystyy ilmestymään haamuna, kun aiemmin on painotettu, että Voimahaamuksi tuleminen vaatii erityiskoulutusta? Ja miksi esimerkiksi Obi-Wan ja Anakin näkyvät nuorina, mutta Luke on edelleen harmaantunut erakko?

Erityisesti Ahsoka Tanon mukanaolo herättää spekulaatiota – onko hahmo siis kuollut tässä vaiheessa aikajanaa, vai käyttääkö hän Luke Skywalkerin tapaan pelkkää voimaprojektiota? ei ole vielä tarjonnut selkeää vastausta.

Sarjakuvan kautta fanit pääsevät kurkistamaan siihen, millainen Rise of Skywalker olisi voinut olla ilman tuotannollisia rajoitteita. Etenkin Carrie Fisherin kuoleman jälkeen moni Leiaan liittyvä kohtaus jäi vajaaksi elokuvassa.