Star Wars-sarja Andorin ohjaaja hyppää seuraavana Star Trekin maailmaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars-sarja Andorin ohjaaja hyppää seuraavana Star Trekin maailmaan?

Star Trek Beyond

Paramount Pictures kehittää ilmeisesti uutta Star Trek -elokuvaa, ja ohjaksissa on Toby Haynes, Star Wars: Andorin pääohjaaja.

Elokuva tuotetaan J.J. Abramsin Bad Robot -yhtiössä, ja käsikirjoituksesta vastaa Seth Grahame-Smith. Juonen kerrotaan sijoittuvan ”vuosikymmeniä” ennen vuoden 2009 alkuperäistä uudelleenkäynnistystä, mahdollisesti sijoittuen aikaan, jota nähtiin sarjoissa kuten Star Trek: Enterprise.

Uusi elokuva näyttää olevan osa strategiaa, jonka tarkoituksena on heijastella Star Trek -franchisen nykyistä suoratoistosuunnitelmaa, joka sisältää useita ohjelmia Paramount Plus -palvelussa. Star Trek 4 on raporttien mukaan yhä kehityksessä, vaikka siitä ei olekaan paljastettu juuri mitään siitä lähtien, kun ohjaaja Matt Shakman jätti sen ottaakseen hoitaakseen Fantastic Fourin.

Lähde: Deadline

Ensimmäinen kurkistus uuteen Star Wars -elokuvaan: The Mandalorian ja Grogu palaavat valkokankaalle Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäinen kurkistus uuteen Star Wars -elokuvaan: The Mandalorian ja Grogu palaavat valkokankaalle

Lucasfilm on julkaissut ensimmäisen teaser-trailerin uudesta elokuvasta Star Wars: The Mandalorian and Grogu. Elokuva saa ensi-iltansa elokuvateattereissa toukokuussa 2026, ja se on kuvattu vaikuttavassa IMAX®-formaatissa.

Tarinassa Paha Imperiumi on kaatunut, mutta galaksissa riittää silti vaaroja. Uusi Tasavalta yrittää pitää järjestystä yllä, ja avuksi värvätty palkkionmetsästäjä Din Djarin (Pedro Pascal) ja hänen nuori oppipoikansa Grogu joutuvat keskelle entistäkin jännittävämpiä seikkailuja. Mukana tähtikaartissa on myös Sigourney Weaver.

Elokuvan ohjauksesta vastaa Jon Favreau, ja tuottajina toimivat Favreau itse, Kathleen Kennedy, Dave Filoni ja Ian Bryce. Musiikista vastaa Ludwig Göransson, jonka sävellykset lupaavat tukea tarinan eeppistä tunnelmaa.

Tämä elokuva lupailee tuovansa Mandalorianin ja Grogun seikkailut takaisin suureen valkokankaaseen, joten fanit voivat alkaa laskea kuukausia toukokuuhun 2026.

Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan

Disney ja Lucasfilm ovat virallisesti ilmoittaneet, että Star Wars: Episode IV – A New Hope palaa elokuvateattereihin huhtikuussa 2027 juhlistamaan elokuvan 50-vuotisjuhlaa. Klassikko saa ensi-iltansa juhlakierroksellaan 30. huhtikuuta, ja palaa myös valkokankaalle May the 4th -päivän kunniaksi.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, nähdäänkö valkokankaalla vuoden 1977 alkuperäisversio vai jokin myöhempi, digitaalisesti muokattu versio. Lucasfilmin johtaja Kathleen Kennedy on aiemmin rauhoitellut faneja, ettei alkuperäisen version esittäminen ole laitonta – joten toivo elää.

Disney kertoo, että elokuva on teattereissa vain rajoitetun ajan, joten jos haluat matkustaa takaisin Tatooinelle ja Kuolemantähden varjoon, kannattaa varautua ajoissa. Liput juhlanäytöksiin tulevat myyntiin todennäköisesti loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.