Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että -portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja :llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja Series X|S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.