Steam -ohjelman kirjastopäivitys on vihdoin kaikkien kokeiltavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Steam -ohjelman kirjastopäivitys on vihdoin kaikkien kokeiltavissa

Steam (Valve)

Suositun pelikauppa Steamin ohjelma on saanut odotetun päivityksen sen pelikirjasto-osioon. Nyt päivitys on kaikkien kokeiltavissa mikäli osallistut Steam -ohjelman beta-testaajaksi.

Tältä pelikirjasto näyttää uudessa ohjelmassa.
Tältä pelikirjasto näyttää uudessa ohjelmassa.

Näin osallistut ohjelman beta-testaajaksi:

  • Mene ohjelman asetuksiin: Steam > Settings (Macillä: Steam > Preferences)
  • Valitse ”Account” -välilehti
  • ”Beta Participation” -kohdasta klikkaa ”Change…” ja valitse Steam Beta Update
  • Paina ”OK” ja käynnistä Steam uudelleen ”Restart Steam” -painikkeesta.

Visuaalisesti suurin muutos ohjelmassa on Collections -ominaisuus, jonka avulla näet pelit konkreettisesti kuin ne olisivat hyllylläsi. Uusi laskeutumissivun avulla näet pelien päivitykset, viimeeksi pelatut pelit ja kavereiden tekoset paremmin näkyville.

Päivityksen myötä näet myös peleihin tulleet muutokset helpommin ja näet kuka kavereistasi pelaa mitäkin peliä. Tapahtuma-ominaisuus kertoo miksi sinun kannattaisi kokeilla uudelleen sitä kesäalennuksesta ostamaasi peliä joka juuri päivittyi.

Viimeisimmät uutiset, pelit ja kavereiden tekoset, kaikki samassa näkymässä.

Valve vahvistaa: Steam Machine ei ole halpakonsoli Kommentit pois päältä artikkelissa Valve vahvistaa: Steam Machine ei ole halpakonsoli

Valve on vahvistanut, ettei tule myymään tulossa olevaa Steam Machine -laitetta tappiolla kuten konsolivalmistajat yleensä tekevät. Toisin sanoen: älä odota 499 € “konsolihintaa”. Yhtiön mukaan laitteen hinta asetetaan samalle tasolle kuin vastaavan suorituskyvyn PC:n rakentaminen itse – ja nykyisessä markkinatilanteessa se tarkoittaa helposti yli 750 €. Vertailun vuoksi: PS5 maksaa 549,99 €, PS5 Digital 499,99 € ja PS5 Pro noin 749,99 €.

Valven Pierre-Loup Griffais kertoi Skill Upin haastattelussa, että Steam Machine on suunniteltu tarjoamaan noin 70 %:a Steam-hardware-kyselyyn osallistuneista PC:istä kovempaa suorituskykyä. Laitteen arvoa perustellaan ominaisuuksilla, joita on vaikea (tai ärsyttävää) toteuttaa kotirakenteisessa PC:ssä: hiljainen pieni kotelo, HDMI CEC -ohjaus, neljä antennia Bluetooth-kamoille ja ennen kaikkea se, että koko masiinan voi käynnistää sohvalta ohjaimella – kuten konsolin.

Valven linja herättää kuitenkin kysymyksiä. Some-keskusteluissa on jo pohdittu, miksi yhtiö ei suostu “syömään tappioita” saadakseen lisää käyttäjiä Steamiin, joka tunnetusti painaa rahaa kuin digitaalinen setelipaino. Baldur’s Gate 3:n julkaisupomo Michael Douse huomautti, että Valve saattaa menettää enemmän potentiaalisia kauppatuloja kuin mitä laitekohtainen 200 € subventio maksaisi. Hänen sanoin: “Ei tyhmää, mutta outoa.”

Taustalla paistaa myös hieman huvittava odotusten ristiriita. Linus Tech Tipsin Linus Sebastian kertoi kysyneensä Valvea “konsolihinnasta” ja ehdotti 500 dollaria). Huone hiljeni. Ja vaikka Steam Machine kuulostaa paperilla järeältä olohuone-PC:ltä, VRAM-määrä, FSR-riippuvuus ja komponenttivalinnat ovat herättäneet kulmakarvojen nostelua.

Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana

Kiinalainen toiminta-RPG Where Winds Meet on saanut maailmanlaajuisessa julkaisussaan lentävän lähdön. Everstone Studion ja NetEase Gamesin mukaan peliin sukelsi jo ensimmäisten 24 tunnin aikana peräti kaksi miljoonaa pelaajaa. Vaikuttava suoritus mille tahansa uudelle Wuxia-fantasiaan perustuvalle pelille.

Steamissa Where Winds Meet ylsi lähes 194 000 samanaikaisen pelaajan huippulukemaan. Vaikka se jää kauas esimerkiksi Arc Raidersin (481 966) tai Battlefield 6:n (747 440) ennätyksistä, tulos on erittäin vahva oman genrensä pelille. Vertailussa muihin kiinalaisiin suurjulkaisuihin se jää toki Black Myth: Wukongin massiivisen 2,4 miljoonan pelaajan huipun varjoon, mutta ohittaa jo selvästi Wuchang: Fallen Feathersin aikaisemman 131 518 pelaajan ennätyksen.

Peli on saatavilla Steam-version lisäksi myös PS5:lle ja mobiililaitteille ja erityisesti PS5:llä se on noussut myydyimpien pelien joukkoon Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Etelä-Koreassa. Free-to-play-malli ja MMO-tyylinen verkkomonipeli pitävät huolen siitä, että alkuhuuma tuskin jää lyhytaikaiseksi.

On hienoa nähdä, miten positiivisesti pelaajat ympäri maailman ovat ottaneet Where Winds Meetin vastaan. – Pelin päätuottaja Beralt Lyu kertoo.

Hänen mukaansa studio aikoo jatkaa aktiivista kehitystä pelaajapalautteen pohjalta ja julkaista säännöllisesti uusia tarina-, pelimuoto- ja tutkimuspäivityksiä.

Peli on ollut kotimarkkinoillaan Kiinassa saatavilla jo viime joulukuusta, mutta vasta nyt se on rantautunut maailmanlaajuisesti ja sitä odottikin jo kymmenen miljoonaa ennakkorekisteröitynyttä pelaajaa. Jos julkaisuvauhti on merkki tulevasta, Where Winds Meet on matkalla kohti isompaa Wuxia-ilmiötä kuin moni uskalsi ennustaa.