Steam rikkoi jälleen ennätyksensä – 37 miljoonaa samanaikaista pelaajaa Kommentit pois päältä artikkelissa Steam rikkoi jälleen ennätyksensä – 37 miljoonaa samanaikaista pelaajaa

Steam (Valve)

, maailman suurin -pelien digitaalinen jakelualusta, on saavuttanut jälleen uuden virstanpylvään. Alusta on ylittänyt aiemman samanaikaisten pelaajien ennätyksensä ja saavuttanut kaikkien aikojen ennätyksensä, joka on yli 37 miljoonaa käyttäjää. Tämä merkittävä saavutus vahvistaa entisestään Steamin valta-asemaa PC-pelimarkkinoilla.

Yksi tärkeimmistä tekijöistä, jotka vaikuttivat tähän ennätykselliseen nousuun, on hiljattain julkaistu toimintaroolipeli Black Myth: Wukongin. Odotettu peli kiehtoi miljoonia pelaajia ja kasvatti samanaikaisten käyttäjien määrää Steamissa merkittävästi.

Kun peliyhteisö odottaa innokkaasti uusien jännittävien PC-pelien julkaisua, jää nähtäväksi, pystyykö Steam rikkomaan oman ennätyksensä jälleen kerran.

Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin Kommentit pois päältä artikkelissa Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Steamin tuore Next Fest -pelitapahtuma on herättänyt kritiikkiä tekoälyllä tuotetun sisällön ja heikkolaatuisiksi koettujen pelien määrästä. Osa pelaajista haluaisi kauppapaikalle erillisen suodattimen, jolla tekoälyä hyödyntävät pelit voisi piilottaa näkyvistä.

-käyttäjä ehdotti Redditissä, että suodatin lisättäisiin osaksi palvelun Discovery Queue -ominaisuutta. Steamin kehittäjiltä vaaditaan jo ilmoitusta pelien tekoälyllä tuotetusta sisällöstä, joten pelaajat haluaisivat myös mahdollisuuden hyödyntää tätä tietoa pelien selaamisessa.

Kritiikki ei rajoitu yksittäisiin käyttäjiin. Reddit-keskusteluissa pelaajat ovat valitelleet tekoälyllä tuotettujen pelien ja niin sanottujen vibe coding -projektien tulvaa sekä vaatineet tiukempia sääntöjä pelien hyväksymiselle. Steamin nykyinen järjestelmä nojaa pitkälti tunnisteisiin ja suosioalgoritmeihin, eikä erillistä AI-suodatinta ole käytössä.

Tekoälyn käyttö pelikehityksessä yleistyy samaan aikaan, kun pelaajat kiistelevät sen vaikutuksesta pelien laatuun. ei ole ilmoittanut suunnitelmista lisätä ehdotettua suodatinta.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.