Steam rikkoi jälleen samanaikaisten käyttäjien ennätyksen – lähes 20 miljoonaa pelaajaa Kommentit pois päältä artikkelissa Steam rikkoi jälleen samanaikaisten käyttäjien ennätyksen – lähes 20 miljoonaa pelaajaa

Steam (Valve)

Steam rikkoi viime kuussa samanaikaisten käyttäjien määrällä 18,8 miljoonaa. Nyt ennätys on rikkoutunut jälleen kun viime lauantaina maaliskuun 14. päivä samanaikaisia käyttäjiä oli yhteensä 19 728 027.

Edellinen ennätys rikkoutui siis lähes miljoonalla käyttäjällä. Isoa roolia ennätysten rikkoutumisessa pelaa varmasti koronavirus ja sen leviäminen. Ihmiset ovat joko pakosta tai omasta valinnastaan karanteenissa, joten aikaa pelaamiselle löytyy.

Helmikuun ennätystä aiempi ennätys on kahden vuoden takaa tammikuun 6. päivältä 2018 jolloin käyttäjiä oli yhteensä 18,5 miljoonaa. Tällöin piikin aiheutti -pelin suuri suosio.

Steamin VR käyttäjien määrä on noussut tänä vuonna 75% ja yhteensä VR-pelaajia on noin 1,3 miljoonaa. Vuoden loppuun summan odotetaan kasvavan 2,75 miljoonaan käyttäjään. VR-pelaajien suosiota varmasti kasvattaa Valven tuleva ja kovasti odotettu uusi -peli.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

Sports hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.