Steamin 30% osuus oikeuteen laajemmalla rintamalla Kommentit pois päältä artikkelissa Steamin 30% osuus oikeuteen laajemmalla rintamalla

Valve on joutunut oikeuteen sen Steam-alustan pelimyynnistä perimän 30 prosentin komission takia. Aiemmin vain Wolfire Gamesin ja Dark Catt Studiosin nostamat antitrust-syytteet ovat saaneet uutta potkua, sillä juttu on nyt laajennettu koskemaan kaikkia kehittäjiä ja julkaisijoita, jotka ovat myyneet pelejään Steamissä 28.1.2017 jälkeen.

Wolfire Games haastoi alun perin Valvea vuonna 2021 vedoten siihen, että yhtiö käyttää monopoliaseemaansa PC-pelikaupassa hinnat nostamalla ja tukahduttamalla kilpailua. Steamin 30 prosentin osuus myynnistä nähtiin kilpailun vastaiseksi, sillä sen katsottiin keinotekoisesti nostavan pelien hintoja. Lisäksi Wolfire syytti Valvea painostavan kehittäjiä välttämään muiden kauppapaikkojen käyttöä, joilla on alhaisemmat komissiot.

Valve kiisti kaikki syytökset todeten 30 prosentin komission olevan alan standardi. Yhtiö myös huomautti kilpailijoiden, kuten Epic Games Storen, epäonnistumisen alhaisemmilla komissioillaan todisteena siitä, että kehittäjät pitävät Steamin tarjoamaa palvelua hintansa väärti.

Vuonna 2021 nostettu kanne hylättiin aluksi, sillä tuomari katsoi Wolfiren epäonnistuneen osoittamaan todisteita vahingoista. Valve vetosi siihen, että kilpailijoiden epäonnistuminen osoittaa Steamin tarjoaman palvelun arvon. Lisäksi tuomari hylkäsi Wolfiren väitteen Steamin kauppapaikan ja peliympäristön keinotekoisesta erottamisesta, sillä ne nähtiin yhtenä kokonaisuutena, jossa pelimyynti rahoittaa alustan ”ilmaisia” ominaisuuksia.

Wolfire muokkasi kuitenkin kannetta tuomarin kritiikin perusteella, ja lopulta vuonna 2022 osa kanneoikeuksista hyväksyttiin. Myöhemmin samana vuonna Wolfiren kanne yhdistettiin Dark Catt Studiosin vastaavaan kanneeseen.

Nyt juttu on siis laajentunut koskemaan kaikkia kehittäjiä, jotka ovat maksaneet Valvelle komission peleistään 28.1.2017 jälkeen. Tämä voi johtaa merkittäviin korvauksiin Valvealta, jos Wolfire ja Dark Catt voittavat oikeudenkäynnin. Oikeudenkäynti on osa laajempaa keskustelua Valven ja Steamin asemasta PC-pelialalla. Vaikka yksittäisellä yhtiöllä ei tulisi olla näin paljon valtaa, on todennäköistä, että mahdollinen tappio oikeudessa pakottaisi Valvea muuttamaan käytäntöjään, mikä vaikuttaisi koko PC-pelien julkaisemiseen.

Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass saa helmikuussa jälleen liudan uusia pelejä konsoleille, PC:lle, käsikonsoleille ja pilveen. Tarjonta on tällä kertaa erityisen vahva eurooppalaisittain, nimittäin mukana on kehittäjiä Ruotsista, Tanskasta, Puolasta ja Tšekistä, eikä nimilista jätä kylmäksi.

Helmikuun 17. päivä palveluun saapuvat muun muassa Avatar: Frontiers of Pandora (Massive Entertainment, Ruotsi) sekä odotettu roolipeli Avowed. Pari päivää myöhemmin, 19. helmikuuta, mukaan liittyvät tanskalaista osaamista edustava Death Howl sekä yksi modernin roolipelihistorian kulmakivistä, The Witcher 3: Wild Hunt Complete Edition Puolan CD Projekt Rediltä.

Helmikuun loppupuolella listaa vahvistavat muun muassa korttikauppias-simulaattori TCG Card Shop Simulator (Game Preview) sekä täysjulkaisunsa saava Towerborne. Maaliskuun alussa roolipelien ystäviä hemmotellaan toden teolla, kun klassinen Final Fantasy III sekä keskiaikaiseen Eurooppaan sijoittuva Kingdom Come: Deliverance II saapuvat palveluun.

Ja jos joku ehti jo kysyä: kyllä, myös Diablo II: Resurrected on nyt pelattavissa Game Pass Ultimatella, Premiumilla ja PC Game Passilla. Helmikuun kattaus osoittaa jälleen, että Game Pass pyrkii tarjoamaan jokaiselle jotakin oli maku sitten massiivisissa fantasiaseikkailuissa, urheilussa tai pienemmissä indie-helmissa.

Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar hylkää tekoälyn oikopolut ja luottaa ihmiskäsien jälkeen

Grand Theft Auto VI

Siinä missä moni pelitalo hehkuttaa generatiivista tekoälyä uutena taikasanana, Rockstar Games tekee täyskäännöksen toiseen suuntaan. Studio vahvistaa, että odotettu Grand Theft Auto VI tehdään täysin ilman generatiivista AI:ta. Emoyhtiö Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti tuoreessa haastattelussa, että peli on täysin ihmisten käden jälkeä.

Zelnickin mukaan Rockstarin maailmat rakennetaan rakennus rakennukselta, katu kadulta, kaupunginosa kaupunginosalta. Toisin sanoen Vice City ei synny nappia painamalla algoritmin sylkäisemänä, vaan kehittäjien käsissä. Vaikka yhtiö hyödyntää tekoälyä ja koneoppimista taustalla, generatiivinen AI ei ole mukana GTA 6:n sisällöntuotannossa. Rockstarin mukaan juuri tämä erottaa heidän pelinsä massasta. Heidän pelimaailma ei ole proseduraalisesti luotu, vaan huolella suunniteltu viihdekokonaisuus.

Julkaisupäiväkin on nyt lukittu ja GTA 6 saapuu 19. marraskuuta 2026. Viivästyksiä on nähty, mutta Take-Two vakuuttaa pysyvänsä aikataulussa. Yhtiö odottaa pelin luovan sille uuden taloudellisen perustason tilikaudelle 2027 ja vahvistavan kannattavuutta merkittävästi. Peli julkaistaan samaan aikaan sekä digitaalisena että fyysisenä versiona.

Tarina vie pelaajat takaisin Vice Cityyn, jossa rikoksen poluille ajautuvat Lucia ja Jason. Jason on entinen sotilas, joka etsii tasapainoa siviilielämään, kun taas sarjan ensimmäinen naispuolinen päähenkilö Lucia on vastikään vapautunut Leonidan vankilasta ja tavoittelee parempaa elämää, keinoista viis. Peli julkaistaan PlayStation 5- ja Xbox Series X ja Series S -konsoleille, mutta PC-version aikataulu on yhä avoin.