Steamin kesäalennukset alkoivat – Steam Deck myös tarjouskorissaKommentit pois päältä artikkelissa Steamin kesäalennukset alkoivat – Steam Deck myös tarjouskorissa
Steamin kesäale on viimein täällä! Pelaajat ympäri maailman ovat innoissaan, sillä tämä vuosittainen tapahtuma tarjoaa upeita tarjouksia suosituimmista peleistä. Alennusmyynti jatkuu aina 13. heinäkuuta asti.
Kesäalessa juhlitaan myös Steam Deckiä! Voit hankkia Steam Deckin jopa 20 prosentin alennuksella kesäalen päättymiseen saakka (13.7. klo 20 Suomen aikaa).
Alennusmyynteihin pääset vaikkapa tämän linkin takaa. Antoisia pelihetkiä!
Battlefield-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä WardogssaapuuSteam Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.
Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta Bulkhead on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.
Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.
Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.
Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.
Pelinkehittäjä Silver Bullet on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.
Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.
Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.
Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa PC:lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.