Steamissä halpaa hupia: uusien pelien hinnat laskussa Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissä halpaa hupia: uusien pelien hinnat laskussa

Jos olet viime aikoina huomannut, että Steamissä yhä useampi peli maksaa vähemmän, et ole ainoa. Uusi tutkimus GameDiscoverCo:lta paljastaa, että myydyimpien uusien pelien mediaanihinta on pudonnut yli 14 prosenttia viimeisen kahden vuoden aikana. Keskimääräinen hinta sen sijaan on pysynyt lähes muuttumattomana, vain noin 2 prosentin laskussa.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että edullisia indie-pelejä tulee markkinoille yhä enemmän. Pienet pelit, joiden hinta on 10–15 euroa, saavat pelaajat kokeilemaan uutta huolettomammin kuin kalliimmat 23€–28€ pelit ilman isoa nimeä. Isojen AAA-pelien hinnat sen sijaan pysyvät n. 55€–65€ brändin vetovoiman turvin.

Raportti huomauttaa myös, että keskihintaluokan pelie, esimerkiksi Clair Obscur: Expedition 33 (50 €), Grounded 2 (30 €) ja Titan Quest 2 (35 €) myynti voi olla haastavaa, ellei pelillä ole selkeää edullisuusetua tai vahvaa brändiä. Pelaajat vertaavat hintoja jatkuvasti, ja uudet pelit joutuvat kilpailemaan sekä halpojen indiehelmien että megafranchisen kanssa.

Lisäksi vanhojen pelien hinnat laskevat jatkuvasti tarjouksissa, joskus jopa 50–90 prosentin alennuksilla, mikä kasvattaa median hintapaineita entisestään. Pelaajat saavat näin paljon pelattavaa pienemmällä rahalla, ja kehittäjien on mietittävä tarkkaan hinnoittelua.

Ripperdoc Simulator leikkaa tiensä Steamiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ripperdoc Simulator leikkaa tiensä Steamiin

Indiestudio Kool2Play on julkaissut Steamissa Ripperdoc Simulator -pelin, joka vie pelaajat suoraan kyberpunkin synkimpiin takakujille. Pelissä pyöritetään laittoman kyberkirurgian klinikkaa, jossa asiakkaat ovat epäilyttäviä, operaatiot riskialttiita ja virheistä maksetaan kovaa hintaa.

Ripperdoc Simulator yhdistää kauhukomediahenkisen mustan huumorin, kauppasimulaattorin ja käsien hikoilua aiheuttavat leikkausminipelit. Pelaaja hankkii pimeillä markkinoilla kyberimplantteja, säätää hintoja ja yrittää pitää kiireisen klinikan pystyssä samalla, kun poliisien yllätysiskut voivat pyyhkäistä koko varaston mennessään.

Leikkauspöydällä riittää tekemistä: silmien vaihto, raajojen päivitykset ja implanttien asentaminen vaativat tarkkuutta, sillä potilaiden elintoiminnot voivat romahtaa hetkessä. Onnistuneista operaatioista kertyy kokemusta, jonka myötä avautuu uusia työkaluja, parempia pöytiä ja hyödyllisiä erikoistaitoja.

Kool2Play lupaa maadoitettua kyberpunk-vibaa, eli käytännössä paljon likaa, neonvaloja ja mustaa huumoria juuri sitä, mitä laittomalta ripperdoc-klinikalta sopii odottaa.

Ripperdoc Simulator on nyt saatavilla Steamissa. Kirurginhanskat käteen ja onnea matkaan, asiakkaat ovat jo ovella.

Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Where Winds Meet keräsi kaksi miljoonaa pelaajaa ensimmäisen vuorokauden aikana

Kiinalainen toiminta-RPG Where Winds Meet on saanut maailmanlaajuisessa julkaisussaan lentävän lähdön. Everstone Studion ja NetEase Gamesin mukaan peliin sukelsi jo ensimmäisten 24 tunnin aikana peräti kaksi miljoonaa pelaajaa. Vaikuttava suoritus mille tahansa uudelle Wuxia-fantasiaan perustuvalle pelille.

Steamissa Where Winds Meet ylsi lähes 194 000 samanaikaisen pelaajan huippulukemaan. Vaikka se jää kauas esimerkiksi Arc Raidersin (481 966) tai Battlefield 6:n (747 440) ennätyksistä, tulos on erittäin vahva oman genrensä pelille. Vertailussa muihin kiinalaisiin suurjulkaisuihin se jää toki Black Myth: Wukongin massiivisen 2,4 miljoonan pelaajan huipun varjoon, mutta ohittaa jo selvästi Wuchang: Fallen Feathersin aikaisemman 131 518 pelaajan ennätyksen.

Peli on saatavilla Steam-version lisäksi myös PS5:lle ja mobiililaitteille ja erityisesti PS5:llä se on noussut myydyimpien pelien joukkoon Yhdysvalloissa, Ranskassa ja Etelä-Koreassa. Free-to-play-malli ja MMO-tyylinen verkkomonipeli pitävät huolen siitä, että alkuhuuma tuskin jää lyhytaikaiseksi.

On hienoa nähdä, miten positiivisesti pelaajat ympäri maailman ovat ottaneet Where Winds Meetin vastaan. – Pelin päätuottaja Beralt Lyu kertoo.

Hänen mukaansa studio aikoo jatkaa aktiivista kehitystä pelaajapalautteen pohjalta ja julkaista säännöllisesti uusia tarina-, pelimuoto- ja tutkimuspäivityksiä.

Peli on ollut kotimarkkinoillaan Kiinassa saatavilla jo viime joulukuusta, mutta vasta nyt se on rantautunut maailmanlaajuisesti ja sitä odottikin jo kymmenen miljoonaa ennakkorekisteröitynyttä pelaajaa. Jos julkaisuvauhti on merkki tulevasta, Where Winds Meet on matkalla kohti isompaa Wuxia-ilmiötä kuin moni uskalsi ennustaa.