Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös Sports on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.