Steelrising -toimintaseikkailu sai ensimmäisen lisäosansa Kommentit pois päältä artikkelissa Steelrising -toimintaseikkailu sai ensimmäisen lisäosansa

Steelrising

Ranskan vallankumouksen ajan vaihtoehtoiseen historiaan sijoittuva -toimintapeli tuo koettavaksi synkän, mutta kiehtovan maailmankuvan 1700-luvun Ranskassa. Vallankumouksen kukistamiseen käytetyt kuninkaan robottisotilaat iskivät armotta maahan kapinoivat joukot. Tarinan sankarina toimiva Aegis-kone kuitenkin nousee rohkeasti hyvän puolelle taistelemaan tyranniaa vastaan. Pelin Cagliostro’s Secrets -lisäosa laajentaa peliä uudella sivutarinalla, jossa tutustutaan kuninkaan apurin salaisuuksiin.

Tämä synkkä tarina tarjoaa pelattavaksi Hôpital Saint Louisin upean ympäristön, johon kuningas itse on kätkenyt päivänvaloa kestämättömiä salaisuuksia. Uuden alueen ja tarinan ohella pelaaja pääsee kokemaan uudenlaisia vihollistyyppejä sekä kohtaamaan täysin uuden päävastuksen. Tarjolla on myös uusia aseita ja sivutehtäviä. Uusien sivuhahmojen myötä tarina avautuu kiehtovalla tavalla ja antaa pelaajan kokea vallankumouksellisen aikakauden Ranskan entistäkin syvemmin.

Lisäosan tarinan avautuminen pelaajan käyttöön edellyttää Bastille-tehtävän läpäisyä eli aivan alusta peliin tutustuvat eivät pääse heti lisätehtävän pariin. Tämä onkin tärkeää lisäosan tehtävän tarjoamien haasteiden takia.

Steelrising julkaistaan 8. syyskuuta sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.