Stephen King paljastaa suosikkielokuvansa – omat adaptaatiot heitettiin sivuun Kommentit pois päältä artikkelissa Stephen King paljastaa suosikkielokuvansa – omat adaptaatiot heitettiin sivuun

Kauhu-kirjailija Stephen King on julkaissut listansa kymmenestä lempielokuvastaan, ja kuten arvata saattaa, valinnat ovat todellisia klassikoita. Hän kertoi Twitterissä, että listalta on jätetty pois hänen omien teostensa adaptaatiot, kuten Misery, Shawshank Redemption, The Green Mile ja Stand By Me.

Kingin kymmenen suosikkia, ilman erityistä järjestystä, ovat, Sorcerer, The Godfather 2, The Getaway, Groundhog Day, Casablanca, Treasure of the Sierra Madre, Jaws, Mean Streets, Close Encounters of the Third Kind ja Double Indemnity. Huomionarvoista on, että kaikki elokuvat ovat vuoteen 1993 asti, jolloin Groundhog Day julkaistiin, modernit teokset eivät siis ole vielä löytäneet tietään Kingin top-listalle.

Kirjailija jätti siis tietoisesti omat elokuvaadaptionsa pois, mutta fanit voivat arvailla, että esimerkiksi Misery ja Shawshank Redemption olisivat korkealla. Kingin teoksia on yhä enemmän tulossa myös elokuvaksi, ja seuraava ison luokan julkaisu on The Long Walk, joka saapuu teattereihin 12. syyskuuta.

Return to Silent Hill herättää epäilyksiä – kulissikuvasta somekohuun Kommentit pois päältä artikkelissa Return to Silent Hill herättää epäilyksiä – kulissikuvasta somekohuun

Christophe Gansin ohjaama Return to Silent Hill ei ole vielä edes ilmestynyt, mutta jo nyt se on saanut osakseen melkoinen huomion, eikä pelkästään hyvässä mielessä. Uudelleen jaetut kulissikuvat elokuvasta ovat nostattaneet someraivon ja naurunremakan fanien keskuudessa.

Kyseinen kuva, jossa James ja Maria seisovat hississä Brookhavenin sairaalassa, nousi uudelleen esiin, kun Discussing Film -tili jakoi sen X:ssä. Otos on peräisin toukokuussa 2024 julkaistusta virallisesta making of -videosta, mutta nyt se on kerännyt jo yli 4 miljoonaa katselukertaa ja sitä enemmän kommentteja.

Kuvan esteettinen anti ei vakuuttanut kaikkia, sillä Maria nähdään silmät kiinni, paljasta vatsaa korostavassa asussa, ja hänen peruukkinsa on saanut vertausta halpaan fanifilmiin. Myös Jamesin ulkonäkö on herättänyt hilpeyttä, yksi käyttäjä jopa kuvaili häntä Badgeriksi Breaking Badista.

Tämä näyttää YouTube-fanivideolta. Voi olla hauska katsoa kännissä. -Kommentit vaihtelevat.

Toisaalta jotkut fanit muistuttavat, että kyse on kulissikuvasta ilman viimeisteltyjä tehosteita, eikä traileriakaan ole vielä nähty. Elokuva perustuu klassikkopeli Silent Hill 2:een ja sen uusintaversioon, ja tarina seuraa Jamesia, joka palaa synkän kirjeen kutsumana takaisin kaupunkinsa kauhuihin.

Return to Silent Hill saa ensi-iltansa 23. tammikuuta 2026. Vaikka tunnelmat ovat nyt ristiriitaiset, moni odottaa yhä toiveikkaana, jos ei muuta, niin ainakin uteliaisuudella.

Moottorisaha jylisee taas – The Texas Chain Saw Massacre palaa valkokankaille vain yhdeksi illaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Moottorisaha jylisee taas – The Texas Chain Saw Massacre palaa valkokankaille vain yhdeksi illaksi

Jos pelottavat elokuvaklassikot ovat mieleesi, kannattaa merkitä kalenteriin elokuun 18. päivä. Silloin moottorisaha laulaa jälleen: Tobe Hooperin ikoninen The Texas Chain Saw Massacre (1974) palaa teattereihin ja ensimmäistä kertaa huikeana 4K-versiona.

Kyseessä on ainutkertainen kunnianosoitus, sillä Texas Chain Saw Day juhlistaa tasan 52 vuotta sitten elokuvassa kuvattuja tapahtumia, jotka sijoittuvat nimenomaan 18. elokuuta 1973. Yhdysvalloissa nähdään tuona iltana restauroitu versio, joka tuo Leatherfacen ja kumppanit entistä kirkkaammin, verisemmin ja ahdistavammin takaisin valkokankaille.

Illan erikoisherkkuna katsojat saavat myös esimakua tulevasta dokumentista Chain Reactions, joka käsittelee elokuvan laajaa vaikutusta populaarikulttuuriin. Dokumentissa ääneen pääsevät muun muassa Stephen King, ohjaaja Takashi Miike ja kriitikko-ohjaaja Karyn Kusama. Ohjaajana toimii Alexandre Phillipe, joka tunnetaan muun muassa The People vs. George Lucas -dokumentistaan. Chain Reactions on jo palkittu Venetsian elokuvajuhlilla Kultaisella leijonalla.

Fathom Entertainmentin mukaan luvassa on “elokuvakokemus vailla vertaa”, ja lippuja on tarjolla rajoitetusti, niitä pääsee ostamaan heinäkuussa. Vielä ei ole vahvistettu, nähdäänkö näytös myös Suomessa, mutta toivotaan, että moottorisahan ääni kantautuu myös tänne asti.

The Texas Chain Saw Massacre on listattu yhdeksi kaikkien aikojen parhaista kauhuelokuvista, eikä syyttä. Nyt tämä psykologisen piinaava, matalabudjetilla tehty klassikko saa uuden elämän isolla kankaalla. Ja jos et ole nähnyt sitä nyt on aika. Mutta varoitus: tämä ei ole leffa heikkohermoisille.