Stream & Chill – nämä maaliskuun suoratoistolisäykset kannattaa ottaa haltuun Kommentit pois päältä artikkelissa Stream & Chill – nämä maaliskuun suoratoistolisäykset kannattaa ottaa haltuun

Maaliskuun sarjasuositukset sinulle, jolla on valinnan vaikeutta

Binge-watchaus (binge-watching), eli putkikatselu, on nykypäivänä yhtä arkipäiväistä kuin oman kissan etsintäkuuluttaminen sosiaalisen median paikkakuntafoorumeilla, mutta mistä tietää, mikä sarja on seuraavaksi katsottava mestariteos sarjojen saralla? Alta voit katsoa potentiaaliset ideat, mitä kelpaa kevään lähestyessä kotisohvallasi katsella.

The Regime (HBO Max)

Julkaisu 4.3.2024

Kate Winslet tähdittää uudessa poliittisessa satiirisarjassa ”The Regime” (suomeksi ”Regimi”), joka saapuu HBO Maxille 3. maaliskuuta 2024. Sarja tarjoaa terävän ja satiirisen kuvan hajoavan valtion sisäisestä pelistä.

”The Regime” sijoittuu tuntemattoman Keski-Euroopan maan palatsiin ja kuvaa yhden vuoden tapahtumia valtion romahtaessa. Sarjan keskiössä on itsevaltainen kansleri Elena Vernham (Winslet), joka harhauttaa itseään olevan kansan sankari, vaikka maa ajautuu yhä syvemmälle kaaokseen. Paranoidinen Elena turvaa hiljattain vankilasta vapautuneeseen sotilaaseen, Herbert Zubakiin (Matthias Schoenaerts), luottaen tämän lojaalisuuteen epävarmassa tilanteessa.

The Signal (Netflix)

Julkaisu 5.3.2024

Netflix tarjoaa uuden jännitysdraaman ”The Signal” (suomeksi ”Signaali”), joka yhdistää mysteerin ja avaruusmatkailun. Sarja kiehtoo salaliittoteorioilla ja epäilyttävillä tapahtumilla.

Kun kokenut astronautti Paula Stern (Peri Baumeister) katoaa avaruuslennolla, hänen perheensä ja ystävänsä joutuvat epätoivoiseen etsintään. Pian he huomaavat, että Paulan katoamisen takana onkin jotain paljon salaperäisempää kuin virallinen selitys.

Young Royals – Kausi 3 (Netflix)

Julkaisu 11.3.2024

Netflixin ruotsalainen teinidraama ”Young Royals” palaa kolmannelle kaudelle, joka vie prinssi Wilhelmin (Edvin Ryding) ja Simonin (Omar Rudberg) tarinan jännittävään käänteeseen.

Wilhelmin ja Simonin suhde on koetuksella, kun heidän on sopeuduttava julkisuuteen ja kuninkaallisiin velvollisuuksiin. Uudet haasteet ja vanhat salaisuudet uhkaavat repiä heidät erilleen.

3 Body Problem (Netflix)

Julkaisu 21.3.2024

Cixin Liun palkitun tieteisromaanin ”Kolmen ruumiin ongelma” pohjalta tehty Netflix-sarja ”3 Body Problem” on vihdoin täällä. Tämä eeppinen tarina vie katsojat huikealle matkalle avaruuden halki ja tutkii ihmiskunnan tulevaisuutta kiehtovalla tavalla.

Sarjaa ovat luoneet David Benioff, D. B. Weiss ja Alexander Woo, jotka tunnetaan parhaiten ”Game of Thrones” -sarjan tekijöinä. Pääosissa nähdään Eiza González, Benedict Wong, John Bradley, Liam Cunningham ja Tsai Chin.

Extraordinary – Kausi 2 (Disney+)

Julkaisu 6.3.2024

Ensimmäisen kauden paljastusten jälkeen kaverukset yrittävät parhaansa mukaan olla kunnon aikuisia. Carrien ja Kashin platoninen suhde herää uudelleen henkiin, ja samalla he löytävät omat polkunsa. Mälliherra etsii oikeaa kotiaan. Jen haluaa kehittää itseään, vaikkei se ole helppoa, koska hänellä on
taipumusta sabotoida itseään.

Renegade Nell (Disney+)

Julkaisu 29.3.2024

Englanti vuonna 1705: Murhasta lavastettu ja siskojensa kanssa pakosalla oleva Nell Jackson ryhtyy maantierosvoksi selvitäkseen. Mukanaan hänellä on supervoimainen apuri, sisukas pieni henki nimeltä Billy Blind. Pian Nell tajuaa, että kohtalo vei hänet lain nurjalle puolelle hyvästä syystä: jotta hän voisi estää maagisen juonen Englannin kuningatarta vastaan.

The Gentlemen (Netflix)

Julkaisu 7.3.2024

Guy Ritchien ikoninen rikoselokuva ”The Gentlemen” saa jatkoa uudessa samannimisessä Netflix-sarjassa, joka julkaistaan 7. maaliskuuta 2024. Sarja vie meidät takaisin Lontoon alamaailmaan ja seuraa uusia hahmoja heidän kamppaillessaan vallasta ja rahasta.

Maaliskuun elokuvasuositukset

Jos taasen sarjojen haltuun ottaminen ei nappaa, alta voit katsastaa suosituksemme syyskuun elokuvatarjonnastakin. Alla muutama mielenkiintoinen listaus, jotka tulevat digitaalisesti myyntiin, vuokrattavaksi tai suoratoistettavaksi syyskuun sateiden aikana.

Spaceman (Netflix)

Julkaisu 1.3.2024

Adam Sandler tähdittää uudessa tieteisdraamassa ”Spaceman”, joka saapuu Netflixille 1. maaliskuuta 2024. Elokuva yhdistää avaruusmatkailun jännityksen ja sisäisen pohdiskelun koskettavaksi tarinaksi.

Taylor Swift | The Eras Tour (Disney+)

Julkaisu 15.3.2024

Konserttielokuva Taylor Swiftin ennätyksiä rikkoneelta maailmankiertueelta on saatavana ensimmäistä kertaa kokonaisuudessaan, mukaan lukien kappale “cardigan” ja neljä akustista lisäkappaletta. 14-kertaisen Grammy®-voittajan historiaa tekevä elokuvakokemus, Sam Wrenchin ohjaama Taylor Swift | The Eras Tour, keräsi maailmanlaajuisina lipputuloina yli 260 miljoonaa dollaria, mikä tekee siitä kaikkien aikojen myydyimmän konserttielokuvan.

X-Men ‘97 (Disney+)

Julkaisu 20.3.2024

Marvel Studiosin X-Men ’97 on jatkoa rakastetulle ysäriklassikolle X-Men: The Animated Series. Luvassa on täysin uusia tarinoita suosikki-mutanttiemme seurassa. Beau DeMayo toimii vastaavana tuottajana ja pääkäsikirjoittajana.

Wonka (HBO Max)

Julkaisu 8.3.2024

Uusi elokuva ”Wonka” vie meidät suklaan ja mielikuvituksen maagilliseen maailmaan. Elokuva perustuu Roald Dahlin klassikkoteokseen ”Kaarle ja suklaatehdas” ja kertoo nuoren Willy Wonkan tarinan. Elokuvan pääosassa nähdään Timothée Chalamet.

Damsel (Netflix)

Julkaisu 8.3.2024

Elokuva ”Damsel” tuo valkokankaalle uudenlaisen tarinan prinsessasta ja lohikäärmeestä. Elokuvan pääosissa nähdään Millie Bobby Brown ja Angela Bassett.

Elokuva kertoo prinsessa Elodiesta (Brown), joka on luvattu vaimoksi prinssi Henrylle (Henry Cavill). Matkalla häihinsä Elodie kidnapataan ja joutuu lohikäärmeen vangiksi. Lohikäärmeen, nimeltään Penelope (Bassett), osoittautuu kuitenkin olevan ystävällinen ja viisas olento. Elodie ja Penelope ystävystyvät ja ryhtyvät yhdessä seikkailuun pelastaakseen Elodien kuningaskunnan.

Disney+ mullistaa fanikulttuurin – tulossa ominaisuus, jota monikaan ei uskonut näkevänsä virallisesti Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ mullistaa fanikulttuurin – tulossa ominaisuus, jota monikaan ei uskonut näkevänsä virallisesti

Disney+ valmistautuu suurimpaan muutokseensa sitten vuoden 2019 lanseerauksen. Yhtiön toimitusjohtaja Bob Iger paljasti tuoreessa tuloskatsauksessa, että palveluun on tulossa mahdollisuus luoda ja katsella käyttäjien omia, tekoälyn tuottamia sisältöjä – virallisesti ja luvan kanssa. Toisin sanoen: pian fanit voivat tehdä omia Darth Vader -videoita, Iron Man -lyhäreitä tai Frozen-henkisiä seikkailuja suoraan Disney+:ssa.

Igerin mukaan Disney+ käy parhaillaan ”tuottavia keskusteluja” eri tekoälytoimijoiden kanssa siitä, miten fanien luovuus ja yhtiön tiukka immateriaalioikeuksien suoja voidaan sovittaa yhteen. Tarkkoja yksityiskohtia ei vielä kerrottu, mutta luvassa on ainakin lyhytmuotoisia fanivideoita, joita tilaajat voivat sekä tehdä itse että katsella muiden luomuksia.

Taustalla kuplii myös viimeaikainen ilmiö, jossa OpenAI:n Sora 2 -sovellus täyttyi salamannopeasti Pokémon-, Disney- ja Mario-aiheisista AI-videoista – kunnes alustat alkoivat suitsia tekijänoikeuksia rikkovia luomuksia. Nintendo varoitteli jo ryhtyvänsä ”tarvittaviin toimiin”, mutta Disney näyttää ottavan toisen linjan: fanisisältö on ok, kunhan se tapahtuu sen omassa ekosysteemissä ja maksaville tilaajille.

Disney+ aikoo tuoda mukanaan myös pelimäisiä ominaisuuksia, joista Iger vihjasi, mutta ei vielä avannut. Taustalla on myös Disneyn 1,4 miljardin euron sopimus Epic Gamesin kanssa, jonka odotetaan tuovan Disney-maailman isosti Fortniteen – ja mahdollisesti pelaajien omaan pelinkehitykseen Disneyn brändisisällöillä.

Yhteenvetona: Disney+ on muuttumassa perinteisestä suoratoistopalvelusta luovaksi leikkikentäksi, jossa fanit voivat virallisesti tehdä omia tarinoitaan rakastetuilla hahmoilla. Ja tällä kertaa Anna ja Elsa esiintyvät vain niissä videoissa, joihin Disney antaa luvan.

Alien: Earth saa toisen kauden – kuvaukset Lontoossa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth saa toisen kauden – kuvaukset Lontoossa 2026

FX, Hulu ja Disney+ ovat virallisesti tilanneet toisen kauden suosikkisarjalleen Alien: Earth. Sarjan luoja Noah Hawley jatkaa ohjaajana, käsikirjoittajana ja tuottajana, ja kuvaukset alkavat Lontoossa ensi vuonna.

FX:n puheenjohtaja John Landgraf kiitteli Hawleyn kykyä luoda omaperäisiä ja elävästi toteutettuja tarinoita. Landgrafin mukaan yhteistyö Hawleyn kanssa on kestänyt yli vuosikymmenen, ja uusi sopimus mahdollistaa lisää suuria projekteja tulevaisuudessa.

Hawley itse kertoo olevansa innoissaan laajennetusta sopimuksesta, joka avaa uusia mahdollisuuksia Disney Entertainment Televisionin kautta. Hän korostaa, että FX on aina tukenut rohkeaa, hahmokeskeistä tarinankerrontaa ja että Alien: Earthin maailmaa on ilo jatkaa yhdessä näyttelijöiden ja tiimin kanssa.

Sarjan ensimmäinen kausi sai kiitosta fanien ja kriitikoiden keskuudessa, ja monet odottavat innolla, mihin Hawley vie Xenomorphien ja ihmisten tarinan seuraavaksi. Sarjassa tuottajina toimivat myös Ridley Scott, David W. Zucker ja Clayton Krueger, mikä lupaa jatkossakin laadukasta scifi-viihdettä.

Kausi 2 tuo siis lisää jännitystä ja mysteeriä Lontoon kuvauspaikoilta, ja sarjan fanit voivat alkaa lämmitellä mielenkiinnolla jo nyt.