Street Fighter 6 -taistelupeli ilmestyi – katso julkaisutraileri Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter 6 -taistelupeli ilmestyi – katso julkaisutraileri

Street Fighter 6

PAN Vision Finlandin jakelemassa ja Capcomin julkaisemassa -taistelupelissä pelaaja taistelee omalla tyylillään näyttävyydestä tinkimättä.

Taistelupelien pioneereihin lukeutuva Street Fighter -pelisarja tunnetaan paitsi sulavasta pelimekaniikastaan ja persoonallisista taistelijahahmoistaan, myös hurtista huumoristaan ja ajattomasta tyylikkyydestään. Tänään julkaistava Street Fighter 6 nostaa taistelupelikokemuksen uudelle tasolle, sillä nyt pelaaja pääsee luomaan oman tarinansa ja tyylinsä alusta alkaen. Samalla pelisarjan ikoniset taistelukonkarit ovat läsnä, ja jokainen tietenkin omalla taistelutyylillään.

Olipa kyse tarinavetoisesta yksinpelitilasta, kutkuttavista yksittäiskamppailuista kavereita vastaan tai kokonaisvaltaisesta kilpapelaamisesta verkkoturnauksissa, Street Fighter 6 tarjoaa pelattavaa moneen makuun, tyyliin ja tarpeeseen. Entistä monipuolisempi ohjausmekaniikka mahdollistaa myös uusien pelaajien sulavan pelaamisen. Koska ohjaustyylejä on useita, tämä helpottaa pelin oppimista ja monipuolisten yhdistelmähyökkäysten hallittavuutta.

Pelisarjan monet tutut taistelijahahmot tarjoavat runsaasti eri vaihtoehtoja eri pelitapoihin ja erilaisiin mieltymyksiin. Lennokkaat liikkeet ja vaikuttavat hahmoanimaatiot ovat upeaa koettavaa. Näiden lisäksi monipuoliset kenttävaihtoehdot ja hauskat sivuhaasteet tarjoavat paljon koettavaa ja tekemistä varsinaisten otteluiden ulkopuolella. Erityisesti oman hahmon luominen ja tuunaaminen on palkitsevaa puuhaa, kun soturinsa on voinut luoda alusta loppuun omin käsin ja oman mielensä mukaan.

Jokaiselle pelin 18 eri hahmosta löytyy myös vaihtoehtoinen asustekokonaisuus, jotka muistuttavat hahmojen värikkäästä historiasta pelisarjan parissa. Nämä vaihtoehtoiset asut saa käyttöönsä joko World Tour -pelimuotoa pelaamalla tai ostamalla ne erikseen pelin kaupasta Fighter Coin -valuutalla. Lisäksi on yhteistyössä Onitsuka Tigerin kanssa julkaissut peliin lisää vaatevaihtoehtoja. Pelaajat saavat käyttöönsä neljä ilmaista vaatetusvaihtoehtoa eli kaksi erilaista t-paitaa ja kahdet erilaiset kengät. Nämä voidaan ottaa käyttöön pelin Battle Hub -valikosta. Esineet ovat saatavilla ilmaiseksi 3. heinäkuuta saakka.

Halutessaan pelaaja voi ostaa itselleen erityisen Fighting Pass -kausikortin, jolla pelaaja saa käyttöönsä ainutlaatuisia premium-luokan vaihtoehtoja hahmojen räätälöintiin. Näitä ovat muun muassa erilaiset pelissä käytettävät lisävarusteet, hahmoanimaatiot, musiikkikappaleet, tarrat, taustakuvat ja valokuvakehykset.

Juhlistaakseen pelin julkaisua Capcom on julkaissut pelille oman Buckler’s Boot Camp -sivuston täynnä kiehtovaa pelitietoa. Sivustolta pelaaja voi tarkistaa muun muassa omansa ja vastustajansa ottelutiedot, sijoituksen pistelistoilla ja kerhojäsenyydet. Lisäksi pelaaja voi tarkistaa hahmojen liikkeiden komennot, selata hahmojen asuvaihtoehtoja ja lukea pelisuunnittelijoiden vinkkejä. Lisäksi sivustolta löytyy tietoa pelitapahtumista, palkinnoista ja pelin päivtyksistä. Sivusto tarjoaa myös taukotekemistä otteluiden välille Pockest-minipelillä, jossa pelaaja voi valmentaa söpöjä otuksia taistelijoiksi. Uusi sivusto löytyy täältä.

Street Fighter 6 ilmestyy tänään 2. kesäkuuta , , ja S -konsoleille että :lle.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.