Street Fighter 6 -taistelupeli ilmestyy kesäkuussa 2023 – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter 6 -taistelupeli ilmestyy kesäkuussa 2023 – katso traileri

Street Fighter 6

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema -taistelupeli sisältää uudenlaisen taistelumekaniikan, ison hahmokaartin ja yksinpelin ohella kattavan moninpelin.

Jo vuonna 1987 julkaistu Street Fighter valoi pohjan nykyaikaisille lähitaistelupeleille ja aloitti legendaarisen pelisarjan voittokulun. Sen jatko-osa, vuonna 1991 julkaistu Street Fighter II jalosti peli-ideaa entisestään ja määritti taistelupelien lainalaisuudet vuosikymmeniksi eteenpäin. Nyt pelisarjan yli 35-vuotista uraa viedään taas pidemmälle, kun kesällä 2023 julkaistava Street Fighter 6 rohkeasti uudistaa pelin keskeistä ideaa uudenlaisella ohjattavuudella ja uusilla hahmoilla. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että pelisarjan juuria olisi unohdettu, sillä mukana on runsaasti tuttuja ja suosittuja pelihahmoja erikoisvoimineen ja taistelutyyleineen.

Street Fighter 6 -pelimaailmassa kyse on ennen kaikkea katujen kulttuurista ja elämäntyylistä. Talojen seinillä koreilevat graffitit, energinen musiikki ja värikkäät tapahtumapaikat ovat yhtäällä pelin keskiössä kuin sen persoonalliset taistelijatkin. Uuden sukupolven pelilaitteiden myötä myös Street Fighter nousee uudelle tasolle elävöittäen graafista tyyliä. Samalla pelin uudistettu ohjausmekaniikka tarjoaa taistelupelien ihastuttavuuden sekä uusille pelaajille että vanhoille konkareille.

Aivan kuten jokainen taistelija on alussa kokematon aloittelija, myös jokainen pelaaja on joskus ollut ensimmäistä kertaa pelaamisen ääressä. Street Fighter 6 haluaa tarjota myös näille pelaajille tavan tutustua taistelupelien jaloon pelikokemukseen matalalla kynnyksellä. Pelin ohjausmekaniikoista helpoin on aloittelijaystävällinen ja helposti lähestyttävä tapa tutustua hahmojen ohjattavuuteen. Näin jokainen voi sukeltaa konkaritaistelijoiden vaatteisiin ja kokea olevansa kamppailulajien mestari. Kokeneemmille veteraaneille on luvassa syvempi ja monipuolisempi tyyli, joka mahdollistaa hyökkäysten, puolustusten ja erikoiskykyjen käytön yksityiskohtaisemmalla tasolla.

Yksinpelin keskiössä on taistelijahahmon oma tarina, josta kokematon soturi nousee maineeseen vastoinkäymisten ja onnistumisten kautta. Moninpelitilassa haastetaan muita taistelupelaajia ainutlaatuisella tavalla, jossa osaaminen punnitaan nopeiden reaktioiden, viileiden hermojen ja kilpakumppanin toimien lukemisen kautta.

Olipa pelaajan tahtotilana yksinäisen suden matka vaikeuksista voittoon tai muita pelaajia haastavana taistelutantereiden konkarina, monipuolinen hahmokaarti erilaisine kykyineen tarjoaa opittavaa ja koettavaa lukemattomiksi tunneiksi. Peräti 18 toisistaan poikkeavan taistelijan valikoimasta löytyy roppakaupalla vaihtelua sekä tuttujen että vähemmän tunnettujen hahmojen muodossa. Monet erilaiset taistelulajit ja -tyylit ovat vahvasti esillä, eikä kahta samanlaista soturia valikoimasta löydy. Osa pelisarjan hahmoista on mukana uusittuina, joten yllätyksiä riittää sekä uusille että vanhoille pelisarjan faneille.

Taistelukohtaamisten lisäksi Street Fighter 6 sisältää roppakaupalla hauskoja ja viihdyttäviä minipelejä, joiden parissa aika kuluu kuin siivillä.

Street Fighter 6 julkaistaan 2. kesäkuuta 2023 sekä PlayStation 5, ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat 1 myy huonommin kuin edeltäjänsä

Mortal Kombat

:n oli tarkoitus käynnistää sarja uudelleen näyttävästi, mutta lopputulos oli myynnillisesti vaisumpi kuin toivottiin. NetherRealm Studiosin mukaan peliä on myyty 6,2 miljoonaa kappaletta kaikilla alustoilla, eli selvästi vähemmän kuin X:n 12 miljoonaa tai :n huimat 15 miljoonaa.

Silti on tämän konsolisukupolven myydyin tappelupeli. Vertailun vuoksi on yltänyt 5 miljoonaan kappaleeseen ja kolmeen miljoonaan. Myös on tehnyt vahvan alun 5 miljoonalla kappaleella vain kolmessa kuukaudessa, mutta sen myyntipäivityksiä ei ole kuultu kevään jälkeen.

Sarjan vetovoima perustuu yhä sen helposti lähestyttävään ja brutaaliin luonteeseen, joka puree myös satunnaisempiin pelaajiin. Silti Mortal Kombat 1:n noin 60 prosentin pudotus myynneissä kahteen edeltäjään verrattuna on sarjan heikoin tulos kahteen sukupolveen.

Vaikka peli pitää hallussaan sukupolven kruunua, lisäsisältösuunnitelmat on jo pistetty jäihin odotettua heikompien myyntien vuoksi. Mortal Kombat on siis yhä kuningas, mutta tällä kertaa kruunu istuu hieman vinossa.