Street Fighter 6 -taistelupelin demoversio on nyt ladattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter 6 -taistelupelin demoversio on nyt ladattavissa

Street Fighter 6

PAN Vision Finlandin jakelemasta ja Capcomin julkaisemasta -taistelupelistä julkistettiin demon lisäksi uutta sisältöä viimeöisessä Street Fighter 6 Showcase -verkkotapahtumassa.

Huippusuositun hip hop -artisti Lil Waynen isännöimässä etätapahtumassa käytiin läpi odotetun Street Fighter 6 -taistelupelin uusia ominaisuuksia ja sisältöä. Näitä ovat World Tour -pelitila, räätälöidyt hahmotaistelut, paremmat käytettävyystoiminnot, ensimmäisen pelivuoden sisältösuunnitelmat ja pelattava demo. Merkittävimmäksi uutiseksi nousi odotetusti pelattava demoversio, joka on heti saatavilla – ja -pelikonsoleille. /S- ja Steam-alustojen demoversiot tulevat ladattavaksi hieman myöhemmin eli 26. huhtikuuta.

Demoversiossa on koettavana neljä eri pelitilaa, kaksi eri hahmoa – Luke ja Ryu – sekä kaksi eri pelikenttää. Lisäksi pelin odotettu World Tour -tila on koettavissa alkuvaiheissaan oman luodun hahmon muodossa.

Samalla pelin -versiosta julkistettiin vähimmäisvaatimukset. Näitä ovat vähintään Windows 10 -käyttöjärjestelmä, Intel Core i5-7500- tai AMD Ryzen 3 1200 -tasoinen suoritin, kahdeksan gigatavua keskusmuistia, GTX1060- tai Radeon RX 580 -tasoinen näytönohjain neljän gigatavun muistilla, DirectX 21 tai uudempi ja vähintään 25 gigatavua tallennustilaa.

World Tour -pelitila tarjoaa uudenlaisen tavan kokea Street Fighterin pelimaailma. Se vie pelaajahahmon toiminnantäyteiselle kierrokselle ympäri maailman ja tuo koettavaksi kiehtovia taisteluita maasta toiseen. Tarinavetoista yksinpelikokemusta on maustettu roolipelimäisellä hahmonkehityksellä, joka mahdollistaa oman räätälöidyn pelihahmon kehityksen haluttuun suuntaan. Luvassa on taitopisteitä, joita voi käyttää erilaisin painotuksin hahmoa kehitettäessä. Hahmo voi myös hakea oppia peräti 18 eri taistelulajin mestarilta harjoittelemalla näiden taistelutyylejä ja -taitoja.

Street Fighter 6 auttaa pelaajaa hahmottamaan innovatiivisen äänijärjestelmän avulla taistelijoiden välistä etäisyyttä, tulevia hyökkäyksiä ja paljonko erikoisliikkeisiin tarvittavaa energiaa on. Tämä tekee pelistä helpommin lähestyttävän kaikenlaisille pelaajille kokemus- ja osaamistasoon katsomatta. Lisäksi uusille pelaajille on luvassa kattavia opetustiloja ja harjoitusohjelmia. Näiden ohella pelaaja voi valita ohjaustavan kolmesta eri vaihtoehdosta, joita ovat klassinen, nykyaikainen ja pelaamista helpottava dynaaminen ohjaustila, jossa tekoäly avustaa pelaajaa liikkeiden valinnassa.

Erilaisten yksin- ja moninpelimuotojen sekä kattavan World Tour -tilan myötä Street Fighter 6 tarjoaa kaikkien aikojen vaikuttavimman taistelupelikokemuksen runsaalla pelisisällöllä. Samalla peli on loikannut eteenpäin graafisesti ja tarjoaa nyt entistä yksityiskohtaisempaa ihasteltavaa aina haavoittuvia hahmomalleja myöten.

Myös pelin jatkokehitys on hyvässä vauhdissa ja luvassa onkin pelin julkaisun jälkeistä lisäsisältöä myös tuleville kuukausille. Kesällä mukaan saapuu Street Fighter V -osasta tuttu Rashid, kun taas syksyllä peli laajentuu erikoislaatuisen A.K.I.-taistelijan myötä. Ensi talvena mukaan liittyy nuori komentaja Ed ja tätä seuraavana keväänä legendoista legendaarisin petosoturi Akuma!

Yli 35 vuotta menestynyt pelisarja uudistuu, kun Street Fighter 6 uudistaa pelin keskeistä ideaa niin yksin- kuin moninpelaajien iloksi uudenlaisella ohjattavuudella ja uusilla hahmoilla. Mukana on runsaasti myös tuttuja ja suosittuja pelihahmoja erikoisvoimineen ja taistelutyyleineen. Street Fighter 6 -pelimaailmassa kyse on ennen kaikkea katujen kulttuurista ja elämäntyylistä. Talojen seinillä koreilevat graffitit, energinen musiikki ja värikkäät tapahtumapaikat ovat yhtäällä pelin keskiössä kuin sen persoonalliset taistelijatkin.

Uuden sukupolven pelilaitteiden myötä myös Street Fighter nousee uudelle tasolle elävöittäen graafista tyyliä. Samalla pelin uudistettu ohjausmekaniikka tarjoaa taistelupelien ihastuttavuuden sekä uusille pelaajille että vanhoille konkareille. Peräti 18 toisistaan poikkeavan taistelijan valikoimasta löytyy roppakaupalla vaihtelua sekä tuttujen että vähemmän tunnettujen hahmojen muodossa.

Street Fighter 6 julkaistaan 2. kesäkuuta 2023 sekä PlayStation 5, PlayStation 4 ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille että PC:lle.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.