Street Fighter 6 -taistelupelissä legendat luovat oman tarinansa – katso uusi esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter 6 -taistelupelissä legendat luovat oman tarinansa – katso uusi esittelyvideo

Street Fighter 6

PAN Visionin ja Capcomin julkaisema -taistelupeli antaa pelaajalle tilaa luoda oman taistelijalegendansa. Katso uusi esittelyvideo alta.

Street Fighter -pelisarja tunnetaan paitsi näyttävistä taisteluistaan ja upeista liikkeistään, myös elämää suuremmista taistelijoistaan. Osa osalta on pelisarja rakentanut näistä taistelukonkareista entistä maineikkaampia oman elämänsä legendoja, jotka ovat nousseet kamppailuareenoiden kiintotähdiksi persoonallisen tyylinsä siivittämänä.

Street Fighter 6 -taistelupelissä pelaaja voi myös rakentaa oman taistelijalegendansa. Tie menestykseen, voittoihin ja maineeseen on kuitenkin pitkä ja kivinen. Edessä on kovaa työtä, pettymyksiä ja tappioita. Kova harjoittelu tuottaa kuitenkin tulosta ja taitojen karttuessa oma pelihahmo nousee askel kerrallaan ylemmäs. On aika täyttää legendojen saappaat ja nousta näiden tasolle tappeluareenoiden kuninkaalliseksi.

Kuten sanonta asian ilmaisee, tarinat eivät kirjoita itse itseään, vaan tarinat syntyvät legendoista. Juuri näistä mestareista, menestyvistä haastajista ja onnistujista, jotka nousevat kohtaamaan vastustajansa yhä uudestaan ja uudestaan.

Street Fighter 6 kutsuu pelaajan kirjoittamaan oman menestystarinansa ottelu ja voitto kerrallaan. Legendaksi ei synnytä, sellaiseksi kasvetaan ajan ja onnistumisten myötä.

Street Fighter 6 on graafisesti häikäisevä ja ohjauksellisesti timanttinen taistelupeli, jossa sotureista suurimmat kohtaavat toisensa erilaisilla taisteluareenoilla sekä lukemattomissa haasteissa. Olipa kyse yksinpelaajan kasvutarinasta tai moninpeliareenoiden mittelöistä. Street Fighter 6 tarjoaa unohtumattomia kokemuksia vailla vertaa.

Street Fighter 6 julkaistaan 2. kesäkuuta 2023 sekä , ja sekä S -pelikonsoleille että :lle.

Atari sijoittaa Thunderful Groupiin ja tähtää vahvempaan jalansijaan Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Atari sijoittaa Thunderful Groupiin ja tähtää vahvempaan jalansijaan Euroopassa

Legendaarinen peliyhtiö ilmoitti 29. heinäkuuta tehneensä merkittävän sijoituksen ruotsalaiseen :hen, yhtiöön joka tunnetaan muun muassa -pelisarjasta ja -pelistä. Atari osallistuu Thunderfulin suunnattuun osakeantiin 50 miljoonalla Ruotsin kruunulla (noin 4,5 miljoonaa euroa), ja saa näin haltuunsa jopa 82 % yhtiön osakkeista ja äänivallasta, mikäli Thunderfulin osakkeenomistajat hyväksyvät kaupan elokuun lopussa pidettävässä ylimääräisessä yhtiökokouksessa.

Thunderful on pelialan moniosaaja, joka kehittää, julkaisee ja tarjoaa kehityspalveluita erityisesti - ja konsolialustoille. Yhtiöllä on viisi pelistudiota, globaali julkaisutoiminta ja yli 20 IP-oikeutta, joista tunnetuimpia ovat ja . Viime vuonna Thunderful teki noin 25 miljoonan euron liikevaihdon ja ilmoitti tänään myös uudelleenjärjestelysuunnitelmasta, jonka tavoitteena on karsia kuluja ja parantaa kassavirtaa.

Atarin toimitusjohtaja Wade Rosen näkee kaupassa strategisen mahdollisuuden.

Thunderfulin pelit ja tiimit ovat korkeatasoisia, ja uskomme, että tämä sijoitus vauhdittaa molempien yhtiöiden kasvua Euroopassa. – Wade Rose kommentoi.

Kauppa on saanut Thunderfulin hallituksen sekä kahden suurimman osakkeenomistajan täyden tuen, ja Atari on saanut poikkeusluvan Ruotsin arvopaperimarkkinavaltuustolta välttääkseen pakollisen ostotarjouksen koko yhtiöstä. Kauppa rahoitetaan joko Atarin omista varoista tai mahdollisella lainasopimuksella Rosenin holding-yhtiö IRATA LLC:n kanssa.

Tämä on Atarille uusi siirto kohti aktiivisempaa roolia pelijulkaisijana Euroopassa ja ehkä myös muistutus siitä, että klassikkobrändi on edelleen pelissä mukana.

Rockstar vihjaa GTA 6:n uudesta ominaisuudesta – käyttäjien luoma sisältö tulossa mukaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar vihjaa GTA 6:n uudesta ominaisuudesta – käyttäjien luoma sisältö tulossa mukaan?

Gamesin uudet työpaikkailmoitukset ovat herättäneet faneissa uteliaisuutta ja nyt näyttää siltä, että saattaa sisältää käyttäjien luomaa sisältöä eli UGC:tä (user-generated content). Tämä voisi tarkoittaa pelaajien omia tehtäviä, maailmoja tai jopa pelitiloja, jotka pidentäisivät pelin elinkaarta huomattavasti.

Vaikka Rockstar ei ole vielä julkaissut konkreettisia yksityiskohtia pelimekaniikoista, hiljattain avatut rekrytoinnit Bangaloreen ja New Yorkiin viittaavat siihen, että UGC on keskeinen osa yhtiön suunnitelmia. Roolien kuvauksissa mainitaan muun muassa modaustyökalut, yhteisön moderointi ja kaupallistamismallit, tuttuja teemoja :n FiveM-modialustasta.

Toisaalta, kyse voi myös olla yksinkertaisesti henkilöstön vaihtuvuudesta, kahden työpaikan avaaminen ei vielä tarkoita suurta muutosta yhtiön strategiassa. Rockstarin kaltaisessa jättifirmassa kyse voi olla vain eläköitymisistä tai irtisanoutumisista.

:n julkaisu on nyt aikataulutettu 26. toukokuuta 2026, ja kuten edeltäjänsä, peli nähdään aluksi vain konsoleilla. -versio saattaa odotuttaa itseään vuoteen 2027 tai jopa pidempään, aivan kuten GTA 5 teki aikoinaan.

Jos UGC todella tulee osaksi GTA 6:ta, voi se tarkoittaa, että Vice Cityn katujen valtiaaksi ei nousta vain Rockstarin ehdoilla, vaan myös pelaajayhteisön luovuudella.