Street Fighter 6 valtaa virtuaaliset kilpapeliareenat Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter 6 valtaa virtuaaliset kilpapeliareenat

Street Fighter 6

Showcase -verkkotapahtumassa julkaistujen uutuuspelien rinnalle on noussut hiljattain julkaistu -taistelupeli. Rakastetun pelisarjan uusin osa valtaa kilpapelaamisen virtuaaliset areenat Capcom Pro Tour 2023 -kilpailun muodossa. Tämä sisältää useita erilaisia turnauksia sekä verkossa pelattavina otteluina että paikan päällä koettavina pelitapahtumina.

Taistelupelaamisen esports-turnausten kutkuttavana saaliina on peräti yhden miljoonan dollarin pääpalkinto ja kahden miljoonan dollarin palkintopotti, johon pääsevät käsiksi maailman parhaat Street Fighter 6 -pelaajat.

Lisäksi Street Fighter 6 -kilpapelaaminen jakautuu alueellisiin tapahtumiin, sillä ennen maailmanluokan turnausta pelejä pelataan liigatasolla muun muassa Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Japanissa. Korkeatasoisia tiimejä on paljon, joten seurattavaa riittää paitsi pelin pelaajille, myös pelaamattomalle yleisölle. Lisätietoja pelin kilpapeliliigoista ja -tapahtumista löytyy täältä.

Taistelupelien ykkösnimi Street Fighter 6 tarjoaa kiehtovaa taistelupelaamista niin yksin- kuin moninpelitiloissakin vaikuttavan hahmokatraan voimin. Tarinapelin lisäksi mukana on useita erilaisia haaste- ja ottelutiloja sekä runsaasti erilaisia sivutehtäviä.

Street Fighter 6 on saatavilla sekä , ja sekä S -konsoleille, että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 12.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.