Street Fighter -elokuva saa uuden ohjaajan – julkaisu edelleen vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighter -elokuva saa uuden ohjaajan – julkaisu edelleen vuonna 2026

Street Fighter 6

-pelisarjaan perustuva uusi live-action-elokuva on saanut uuden ohjaajan. Japanilais-amerikkalainen Kitao Sakurai on valittu ohjaamaan tuleva elokuva, jonka on määrä saada ensi-iltansa 20. maaliskuuta 2026.

Sakurai tunnetaan parhaiten -elokuvan ohjaajana sekä The Eric André Show -sarjan kirjoittajana, ohjaajana ja tuottajana. Hänellä on myös kokemusta videopeliadaptaatioista, sillä hän on ohjannut useita jaksoja Twisted Metal -tv-sarjasta.

Elokuvan tuotannossa ovat mukana ja , joka on ”syvästi mukana” adaptaatiossa. Tämän toivotaan varmistavan elokuvan autenttisuuden pelisarjaan nähden.

Aiemmin elokuvaa oli tarkoitus ohjata australialainen kaksikko Danny ja Michael Philippou, mutta he jättäytyivät pois projektista viime kesäkuussa aikatauluongelmien vuoksi.

Elokuvan yksityiskohdista ei ole vielä paljoa tietoa, mutta on todennäköistä, että siinä nähdään pelisarjan tunnetuimpia hahmoja kuten Ryu, Ken ja Chun-Li. Tuleva Street Fighter -elokuva ei ole ensimmäinen laatuaan, sillä vuonna 1994 julkaistiin Jean-Claude Van Dammen ja Kylie Minoguen tähdittämä versio.

Street Fighter -elokuva kilpailee perinteisen kilpailijansa Mortal Kombatin kanssa, jonka jatko-osa on odotettavissa teattereihin tämän vuoden lokakuussa.

Mega Man 2 syntyi aikoinaan noin kolmessa kuukaudessa – nopeasti kyhätystä pelistä tulikin koko pelisarjan pelastaja Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Man 2 syntyi aikoinaan noin kolmessa kuukaudessa – nopeasti kyhätystä pelistä tulikin koko pelisarjan pelastaja

on videopelimaailmassa kulttimaineen saavuttanut teos, jota pidetään usein yhtenä Capcomin sivulta rullaavien toimintapelien parhaista. Pelin suosion taustalla on sen erinomainen tasosuunnittelu, mieleenpainuvat vihollishahmot ja ikoninen musiikki.

Pelisarjan alku ei kuitenkaan ollut ruusuinen. Ensimmäisen Mega Manin heikko myynti uhkasi koko sarjan tulevaisuutta. Pelin ohjaaja Akira Kitamura kertoo sosiaalisessa mediassa, että hän halusi kuitenkin antaa sarjalle uuden mahdollisuuden. Hän onnistui vakuuttamaan Capcomin jatko-osan kehittämisestä, vaikka yhtiöllä oli jo muita projekteja työn alla.

Kitamuran mukaan Mega Man 2:n kehitys tapahtui poikkeuksellisen nopeasti, noin kolmessa kuukaudessa. Hän painottaa, että tämä nopea aikataulu ei ollut yhtiön määräämä, vaan hänen oma aloitteensa. Hän halusi pelastaa sarjan, vaikka se tarkoitti työskentelyä kahden projektin parissa samanaikaisesti.

Kehitysvaiheessa työt Willow-pelin parissa keskeytettiin hetkeksi, jotta Mega Man 2 saatiin valmiiksi. Kitamura korostaa, että ylitöitä ei tehty pakosta, ja työntekijöiden hyvinvointi oli etusijalla. Vaikka viimeisessä vaiheessa tehtiinkin muutamia yötöitä, työntekijöiden terveyttä ei vaarannettu.

Mega Man 2:n menestys on osoitus siitä, että lyhyessäkin ajassa voidaan luoda merkittäviä teoksia. Peli loi pohjan koko Mega Man -sarjan menestykselle, ja sarja onkin saanut lukuisia jatko-osia ja spin-off-pelejä. Uusin osa, Mega Man 11, julkaistiin Nintendo Switchille vuonna 2018.

Adam Sandler palaa golfkentille Happy Gilmoren odotetussa jatko-osassa Kommentit pois päältä artikkelissa Adam Sandler palaa golfkentille Happy Gilmoren odotetussa jatko-osassa

on julkaissut ensimmäisen trailerin -elokuvalle, jossa palaa ikoniseen rooliinsa lähes 30 vuotta alkuperäisen vuoden 1996 elokuvan jälkeen. Elokuva saa ensi-iltansa suoratoistopalvelussa 25. heinäkuuta 2025.

Mukana ovat myös alkuperäisestä elokuvasta tutut Julie Bowen, Ben Stiller ja Christopher McDonald, joka tekee paluun Happy Gilmoren arkkivihollisena, Shooter McGavinina. Lisäksi näyttelijäkaartiin liittyvät Benito Antonio Martínez Ocasio (Bad Bunny), Travis Kelce sekä Sandlerin tyttäret Sadie ja Sunny Sandler. Trailerin alussa nähdään jopa hauska viittaus Paavo Pesusien maailmaan.

Netflix on vahvistanut, että elokuvassa nähdään lukuisia ammattilaisgolfaajia, kuten John Daly, Rory McIlroy, Scottie Scheffler, Bryson DeChambeau, Brooks Koepka, Justin Thomas ja Will Zalatoris. NFL-tähti Travis Kelce tekee myös cameon.

Vaikka Eminem ei ole virallisella näyttelijälistalla, Sandler vihjasi jo aiemmin räppärin esiintyvän elokuvassa – ehkä Netflix säästää hänen paljastuksensa myöhempään vaiheeseen.

Alkuperäisessä elokuvassa epäonnistunut jääkiekkoilija otti golfkentät haltuunsa omalaatuisella tyylillään, voitti ylimieliset golfammattilaiset ja pelasti isoäitinsä kodin. Vielä ei ole tiedossa, miten jatko-osa tuo hänet takaisin peliin, mutta trailerin perusteella luvassa on nostalginen, tähtiä vilisevä ja humoristinen paluu rakastetun hahmon pariin.

Elokuvan ohjaa Kyle Newacheck, ja käsikirjoituksesta vastaavat Adam Sandler ja Tim Herlihy. Netflix vahvisti virallisesti tilanneensa elokuvan toukokuussa 2024, ja nyt odotus on vihdoin palkittu ensimmäisellä trailerilla.