Street Fighterin luoja Takashi Nishiyama kehittää uutta nyrkkeilypeliä Saudi-Arabian tukemana Kommentit pois päältä artikkelissa Street Fighterin luoja Takashi Nishiyama kehittää uutta nyrkkeilypeliä Saudi-Arabian tukemana

Takashi Nishiyama, -pelin luoja, on aloittamassa uuden nyrkkeilypelin kehittämisen yhteistyössä -lehden kanssa. Peliä tukee Saudi-Arabian viihdeviranomaisuus, jonka puheenjohtaja Turki Alalshikh hankki The Ring -lehden marraskuussa 2024.

Peli tulee sisältämään alkuperäisiä hahmoja ja yhdistämään The Ringin asiantuntemuksen nyrkkeilystä sekä Dimpsin, Nishiyaman pelikehittäjätiimin, vuosikymmenien kokemuksen klassisten pelien luomisesta. tunnetaan myös -pelistään, joka julkaistiin alkuvuodesta 2025.

Saudi-Arabian kuninkaallinen perhe on investoinut yhä enemmän Japanin peliteollisuuteen, ja viime vuosina se on ostanut osakkeita muun muassa :sta, joka tunnetaan -pelisarjastaan. Nishiyama itse on aiemmin työskennellyt SNK:lla 1990-luvulla ja luonut monia pelisarjoja, kuten ja .

Pelin julkaisua on odotettu Japanissa vaihtelevilla reaktioilla, mutta yleinen tunnelma on utelias ja innostunut. Erityisesti keskustelua on herättänyt se, kuinka Nishiyaman aiemmat pelejä, joissa on ollut sääntöjen rikkomista ja erikoisia liikkeitä, yhdistyvät nyt nyrkkeilyn tiukkoihin sääntöihin. Tuleeko peli olemaan realistinen vai lähteekö se enemmän fantasiaan ja sääntöjen rikkomiseen, kuten Street Fighterissa?

Peli on vielä nimettömässä vaiheessa, mutta sen kehitys alkaa pian.

Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä

on lähtenyt liikkeelle hurjalla vauhdilla. ilmoitti pelin myyneen jo 6 miljoonaa kappaletta vain parissa viikossa, mikä tekee siitä koko sarjan nopeimmin myyneen osan. Menestys jatkaa yhtiön vahvaa putkea, sillä myös rikkoi aiemmin ennätyksiä omassa sarjassaan.

Kova myynti ei ole jäänyt huomaamatta. Saudi Arabia on kasvattanut omistustaan Capcomissa ostamalla lisää osakkeita ja tällä kertaa noin viiden prosentin siivun. Kaupan takana on kruununprinssi Mohammed bin Salmanin alainen sijoitusyhtiö, joka on viime vuosina kahminut pelialan omistuksia kiihtyvään tahtiin.

Kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen siirto. Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto omistaa jo entuudestaan noin viisi prosenttia Capcomista. Uusi hankinta tuplaa käytännössä maan vaikutusvaltaa yhtiössä, vaikka sijoittajan mukaan kyse on puhtaasti taloudellisesta sijoituksesta. Samainen taho on aiemmin napannut haltuunsa myös Corporationin ja sekoittanut tähtipelaaja Cristiano Ronaldon mukaan -sarjaan, koska miksei.

Kulissien takana Saudi-Arabia rakentaa pelialalle laajempaa imperiumia myös Savvy Games Groupin kautta. Yhtiö on hankkinut omistuksia muun muassa Scopelysta ja Nianticista, eikä kiirettä muutoksiin kuulemma ole. Tavoitteena vaikuttaa olevan pitkä peli, kirjaimellisesti.

Capcom puolestaan aikoo ratsastaa Requiemin menestyksellä pitkälle. Luvassa on lisää sisältöä ja tukea pelille, ja huhujen mukaan lisäosat ovat jo työn alla. Kaikki tämä osuu sopivasti sarjan 30-vuotisjuhlien kynnykselle, joten kauhufaneille riittää todennäköisesti juhlan aihetta vielä pitkään.

Samaan aikaan pelialan isot rahat ja geopoliittiset jännitteet kulkevat yhä enemmän käsi kädessä. Saudi-Arabian kasvava rooli herättää kysymyksiä siitä, kuinka paljon pelimaailma on enää pelkkää viihdettä ja kuinka paljon osa suurempaa valtapeliä.

Nintendo tuo lisää SNES-klassikoita Switch Onlineen – kolme uutta peliä saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo tuo lisää SNES-klassikoita Switch Onlineen – kolme uutta peliä saatavilla

on jälleen laajentanut Switch Onlinen -kirjastoa, ja lokakuun päivitys tuo kolme uutta klassikkopeliä pelaajien iloksi.

Ensimmäisenä palaa ruudulle alkuperäisessä 1993 julkaistussa -tasohyppelyssään. Sitten vuorossa on 1994/95 julkaistu :n tappelupeli Special, joka jatkaa tammikuussa julkaistun :n linjaa.

Erityismaininnan saa , jonka kehitti Super Famicomille vuonna 1993. Tämä palapeli-tasohyppely on nyt ensimmäistä kertaa saatavilla Japanin ulkopuolella. Peli vaatii Joy-Con 2 -ohjaimen tai USB-hiiren Switchille, sillä pelimekaniikka perustuu hiiren liikkeisiin. Pelaajan tehtävänä on johtaa sokeaa Marioa Luigiin käyttämällä metsän keijun taikasauvaa luodakseen alustoja ja ohjatakseen hahmoa.

Päivitys tarjoaa siis sekä nostalgisia hetkiä että harvinaisempia helmiä, joita monet SNES-fanit eivät ole aiemmin päässeet kokeilemaan. -tilaajille nämä klassikot ovat saatavilla suoraan konsolilla.