Streets of Rage -elokuva tulossa John Wick -ohjaajalta Kommentit pois päältä artikkelissa Streets of Rage -elokuva tulossa John Wick -ohjaajalta

Streets of Rage

Segan retrotaistelupeli on muuntumassa elokuvaksi -ohjaaja Derek Kolstadin käsikirjoittamana.

Elokuvan tuotannosta tuleevastaamaan dj2 Entertainment (Sonic The Hedgehog 2, It Takes Two) sekä Escape Artists (The Equalizer).

Pelisarja sai alkunsa vuonna 1991 /Mega Drive -konsoleilla ja viimeisin neljäs osa ilmestyi vuonna 2020. Peleissä entiset poliisit taistelevat rikollisjärjestöä vastaan, joka on kaapannut kuvitteellissen yhdysvaltalaisen kaupungin paikallishallinnon.

Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin

Salaiset agentit ja räjähdykset ovat pian taas täällä, sillä Netflixin animaatiosarja : Deathwatch saa toisen kauden. Sarjan luoja Derek Kolstad paljasti IGN Fan Fest: Fall Edition -tapahtumassa, että tuotanto on jo täydessä vauhdissa, vaikka julkaisupäivää ei vielä ole.

Ensimmäinen kausi päättyi jännittävästi, ja Kolstad lupaa, että toinen kausi vie tarinan suurempaan mittakaavaan samalla, kun tuttu intiimi tunnelma hahmojen ja toimintakohtausten parissa säilyy. Katsojia odottavat tiukat lähitaistelut, räjähdykset ja tietenkin sarjan ikoninen päähenkilö Sam Fisher, jonka äänenä jatkaa Liev Schreiber.

Hyvä uutinen myös koirien ystäville, nimittäin kauden ensimmäisen kauden sympaattinen koira Kaiju pysyy turvassa eikä kohtaa Kolstadin -elokuvista tuttua kohtaloa.

Sarjan ensimmäinen kausi on jo katsottavissa Netflixissä, ja arvostelut lupaavat intensiivistä ja viihdyttävää agenttiseikkailua. Toisen kauden odotus on siis täydessä vauhdissa, ja fanit voivat rauhoittua tietäen, että Sam Fisher palaa vielä kerran tekemään salaisia tehtäviä ja tällä kertaa suuremmalla draamalla ja vauhdilla kuin koskaan.

Kolmisilmäinen agentti Sam Fisher palaa animaationa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Kolmisilmäinen agentti Sam Fisher palaa animaationa Netflixiin

Legendaarinen -agentti Sam Fisher on palannut ruudulle, tällä kertaa animaation muodossa. Netflixissä nähtävä on kahdeksanosainen sarja, jossa Fisherin kolmen vihreän erikoislinssin varustus tuo välittömästi mieleen klassiset pelit. Fisherin äänenä kuullaan näyttelijä Liev Schreiber, joka onnistuu tuomaan agentin salaperäisen karisman hienosti esiin.

Sarja on täynnä pelifaneille herkullisia yksityiskohtia. Kahdeksassa jaksossa piilotettuna on yhteensä yksitoista niin sanottua easter eggiä, jotka viittaavat Splinter Cell -pelien maailmaan. Pelaajat ja sarjan seuraajat voivat siis bongata tuttuja elementtejä aina ensimmäisestä pelistä nykypäivään.

Musiikista vastaavat palkitut säveltäjät Danny Bensi, Saunder Jurriaans ja Chase Deso, ja tuotantotiimin ydin koostuu Ubisoftista sekä animaatiostudioista ja . Sarjan päätuottaja ja käsikirjoittaja on -elokuvistakin tuttu Derek Kolstad, ja ohjauksesta vastaavat Guillaume Dousse ja Félicien Colmet-Daâge.

Sarjan julkaisun kunniaksi tarjoaa pc-pelaajille mahdollisuuden täydentää pelikokemuksen -kokoelman avulla. Steamissa kokoelma on tarjouksessa jopa 75 prosentin alennuksella, ja siihen kuuluu kaikki pääpelit aina alkuperäisestä Splinter Cellistä Blacklistiin asti.

Splinter Cell: Deathwatch on nähtävissä Netflixissä, ja musiikki on saatavilla suoratoistopalveluissa. Sarja lupaa yhdistää ikonisen pelihahmon seikkailut, tarkoin toteutetut yksityiskohdat ja jännittävän animaatiokerronnan, joka vetää niin vanhat fanit kuin uudetkin katsojat mukaansa.