Stronghold: Warlords myöhästyy jälleen – julkaisu maaliskuun alussaKommentit pois päältä artikkelissa Stronghold: Warlords myöhästyy jälleen – julkaisu maaliskuun alussa
Firefly Studios on ilmoittanut tulevan Stronghold: Warlords -strategiapelin julkaisun viivästyvän jälleen. Pelin piti alunperin ilmestyä jo viime syyskuussa, mutta sen julkaisua viivästettiin tammikuulle.
We have an important announcement to make regarding the release date of Stronghold: Warlords to share with you all today. pic.twitter.com/PyuFTxujAJ
— Firefly Studios – ⚔ Stronghold: Warlords March 9th (@fireflyworlds) January 11, 2021
Nyt pelin julkaisua on siirretty jälleen ja uusi julkaisuajankohta on 19. maaliskuuta 2021. Syynä viivästymiselle on viimeisten testien aikana ilmenneet ongelmat pelin moninpelitilassa. Kehittäjä kuitenkin lupailee, että kyseessä on nyt viimeinen viivästys.
Aiemmin peli viivästyi monien muiden pelien tapaan koronaviruksen aiheuttamien ongelmien vuoksi.
Stronghold: Warlords ilmestyy PC:lle Steamin kautta 19. maaliskuuta 2021.
Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.
Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.
Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.
Suomalainen indie-studio Lohkare Games on paljastanut tulevan Last Drop -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.
Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.
Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.
Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.
Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona PC:lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.