Suomalainen Trials Rising -moottoripyöräpeli valmistautuu tulevaan prätkäkauteen tuomalla peliin roppakaupalla uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalainen Trials Rising -moottoripyöräpeli valmistautuu tulevaan prätkäkauteen tuomalla peliin roppakaupalla uutta sisältöä

Trials Rising

Ubisoftin ja kotimaisen RedLynxin Trials Rising Season 2: Medieval Motor Mayhem alkaa nyt ja sen myötä on luvassa uusi rankattu moninpelikausi pistetilastoineen, lisää kustomointiesineitä, uudenlainen ostoskärryprätkä ja ensimmäinen lisäratapaketti.

Uuden pelikauden ranked-tila haastaa pelaajat ottamaan kisaa tosissaan ja haastamaan toisensa ainutlaatuisesta palkinnosta. Kauden lopussa on palkintona ainutlaatuinen Golden Ronin -asukokonaisuus.

Todellisena yllätyksenä on mukana keskiaikainen ostoskärryprätkä, joka lähestyy moottoripyörärymistelyä epätavallisesta kulmasta. Sen myötä tulevat mukaan uudet haasteet, sillä pelaaja voi hallita vain kärryn käyttäytymistä samalla, kun mukana olevan kuskin pitäisi pysyä kyydissä koko radan ajan. Ostoskärryprätkän vanavedessä tuleekin uusi ratapaketti, joka tarjoaa hauskanpitoa kautta viiden keskiaikaistyylisen radan.

Uuden kauden myötä tarjolla on myös uusia viritysesineitä, joita tulee tarjolle koko kauden ajan. Mukana on kaksi uutta kuljettaja-asua, Ronin ja Knight, sekä kaksi uutta moottoripyöräskiniä. Mukana on myös valikoima uusia pyöränvaloja, kypärien lisävarusteita ja tarroja, joilla koristella omaa pyörä- ja kuljettajakokonaisuutta. Kokonaisuuden viimeistelee tarjonta uusia hahmoasentoja sekä animaatiot voitoille ja tappioille.

Lisäksi luvassa on oma kesätapahtumansa, johon sisältyy oma kesäinen uima-asunsa ja kesäisiä pyörävarusteita. Jäätelötötteröitä keräämällä voi myös lunastaa itselleen ainutlaatuisen kesäkypärän pelissä käytettäväksi.

Trials Rising on saatavana sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle.

Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään? Kommentit pois päältä artikkelissa Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään?

Työpaikka, supersankarit ja huumori yhdistyvät uudessa pelissä Dispatch, joka saapuu PC:lle ja PS5:lle 22. lokakuuta. Peli on AdHoc-studion käsialaa, ja sen takana on entisiä Telltale-kehittäjiä. Ääninäyttelijöinä kuullaan Hollywood-tähtiä Aaron Paulia ja Jeffrey Wrightia, mikä tuo peliin oman särmänsä.

Dispatch julkaistaan episodimuodossa neljän viikon aikana, kaksi jaksoa viikossa, alkaen lokakuun 22. päivä. Koko kauden hinta on 30 dollaria (noin 28 €), ja deluxe-versio 40 dollaria (noin 37 €), joka sisältää digitaaliset sarjakuvat ja taidekirjan.

Pelin yhdistelmä seikkailua, huumoria ja strategiaa lupaa viihdyttävän kokemuksen, jossa pelaaja pääsee ohjaamaan supersankareita keskellä arkista työympäristöä. Episodijulkaisut tuovat odotusta ja jännitystä, kun tarina kehittyy pala palalta.

Jo nyt kiinnostuneet voivat lisätä pelin toivelistalle Steamissä ja kokeilla demoa etukäteen, jotta supersankariseikkailu ei yllätä ensi kertaa käynnistettäessä.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.