Suomalainen Trials Rising vie pelaajan uusilla radoilla matkalle maailman ympäri Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalainen Trials Rising vie pelaajan uusilla radoilla matkalle maailman ympäri

Trials Rising

Gamescom-pelimessuilla Saksassa julkistettiin Suomen suosituimman moottoripyöräpelisarja Trialsin uusimman osan pelilaajennus.

Trials Rising Crash and Sunburn -lisäosa tarjoaa pelattavaksi 37 uutta rataa, jotka sijoittuvat ympäri maailmaa. Tapahtumapaikkoja riittää Etelä-Amerikasta Afrikkaan ja Australiasta Etelänavalle. Mukana on suorastaan laavankuumia tunnelmia sekä hyytävän kylmiä maisemia liukkaine reitteineen. Matkan varrella tulevat tutuksi myös Amatsonin viidakot raunioineen.

Lisäksi pelilaajennus tuo mukanaan uusia asuja sekä kaksi uutta erikoismoottoripyörää: Alpakan ja Kilpikonnan. Näistä kumpikin tarjoaa muista ajokeista poikkeavan ajotyylin ja sen myötä tukkukaupalla uusia haasteita ja hauskuutta. Esimerkiksi Alpakan ainutlaatuinen etuvetoisuus tekee ajamisesta taatusti erilaista!

Trials Rising Crash and Sunburn julkaistaan sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että pc-tietokoneille 10. syyskuuta. Lisäksi lisäosa tulee saataville osana Uplay+-tilauspalvelun sisältöä.

Trials Rising on pelisarjan tähän asti suurin ja kokonaisvaltaisin pelikokemus. Siinä yhdistyvät Trials-pelisarjan klassinen taitopelaaminen, uudistunut ulkoasu ja monipuoliset moninpeliominaisuudet toisiinsa. Kokonaisuus on kruunattu sopivasti äärimmäisyyksiin menevällä hauskalla toiminnalla ja täysin uusin ominaisuuksin. Trials Rising on saatavana sekä PlayStation 4-, Xbox One- ja Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle.

Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi

nousi nopeasti yhdeksi Sony Interactive Entertainmentin näkyvimmistä toimintapeleistä, mutta jatko-osa saattaa tehdä asiat toisin. Kehittäjä vihjasi tuoreessa talousraportissaan, että seuraava Stellar Blade julkaistaisiin yhtiön omakustanteena, eikä Sonyn julkaisemana -yksinoikeutena.

Shift Up kertoi pelin kehityksen etenevän hyvin ja tavoitteiden olevan aikataulussa. Samalla studio ilmoitti siirtyvänsä niin sanottuun “first-party service” -malliin, mikä käytännössä tarkoittaa itsejulkaisua. Tavoitteena on hallita markkinointia suoremmin ja tuoda pelisarja laajalle maailmanlaajuiselle yleisölle heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rivien välistä on helppo lukea, ettei studio välttämättä halua sitoa sarjaa vain yhteen konsoliin.

Virallista vahvistusta – tai Nintendo 2 -versioista ei vielä ole, mutta spekulaatiot käyvät kuumina. Ensimmäinen Stellar Blade menestyi hyvin myös :llä, ja Shift Up on aiemmin ilmaissut kiinnostuksensa laajentaa pelejään uusille alustoille. Siksi moni uskoo, että Eve saattaa seuraavalla kierroksella heiluttaa miekkaansa myös muualla kuin PlayStationilla.

Raportissa mainittiin myös legendaarisen pelintekijän Shinji Mikamin uuden studion Unboundin projekti, jonka Shift Up on hankkinut omistukseensa. Sekin julkaistaan omakustanteisesti, joten studio näyttää rakentavan kunnianhimoisesti omaa pelijulkaisujen imperiumiaan.

Vuonna 2024 julkaistu Stellar Blade keräsi paljon huomiota näyttävällä toimintataistelullaan, futuristisella tyylillään ja hieman…erikoisella tunnelmallaan. Pelaajat kuitenkin rakastuivat erityisesti pelin sulavaan taisteluun ja energiseen soundtrackiin. Nyt näyttää siltä, että Shift Up haluaa tehdä jatko-osasta vieläkin suuremman tapauksen ja mahdollisesti ilman yksinoikeusrajoja.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki 5 tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja Series X|S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.