Suomalaisen Ubisoft RedLynxin uusi mobiilipeli Gwen’s Getaway ilmestyi – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaisen Ubisoft RedLynxin uusi mobiilipeli Gwen’s Getaway ilmestyi – katso traileri

Gwen's Getaway

Kotimainen pelinkehittäjä on yhdessä julkaisija Ubisoftin kanssa julkaissut uuden ilmaisen mobiilipelin nimeltään Gwen’s Getaway. Voit katsoa pelin trailerin alta.

Gwen’s Getaway on nyt pelattavissa ilmaiseksi – ja -mobiilialustoilla Suomen lisäksi Intiassa, Filippiineillä ja Yhdistyneissä Arabiemiirikunnissa. Rajatun testijulkaisun ensimmäisen viikon jälkeen peli laajenee myös muihin maihin.

Gwen’s Getaway kutsuu pelaajansa seikkailulle loma-asuntojen remontoinnin ja niin sanottujen match-3-minipelien pariin tarinan päähahmojen Gwenin ja Reinan kanssa. Kun pelaajat ratkaisevat tarinan varrelle rakennettuja pelejä, pääsevät he remontoimaan ja sisustamaan rustiikkisia mökkejä uuteen uskoon oman makunsa mukaan. Tasoja on heti alkuun yli 600. Uutta sisältöä, kuten tasoja ratkaistavaksi ja alueita tutkittavaksi, tullaan lisäämään peliin joka kuukausi.

”Olemme iloisia, kun pääsemme tänään julkistamaan Gwen’s Getawayn rajatusti Suomessa. Peli ilmentää erinomaisesti visiotamme tuoda yhä monipuolisempia pelikokemuksia yhä laajemman yleisön saataville, ja on hienoa nähdä sen pääsevän pelaajiemme käsiin.”

kertoo RedLynxin toimitusjohtaja Celine Pasula

”Tiimimme on laittanut peliin rutkasti aikaa, vaivaa ja intohimoa luodakseen ainutlaatuisen pelikokemuksen. Emme malta odottaa pääsevämme kuulemaan, mitä pelaajamme ovat tästä kokemuksesta mieltä. Palaute tulee olemaan erittäin arvokasta valmistautuessamme pelin seuraaviin vaiheisiin.”

sanoo pelin tuottaja Jon Kauppinen

Gwen’s Getaway sopii lyhyeen ja antoisaan pelihetkeen tarjoamalla hauskanpitoa ilman paineita. Se palkitsee ja stimuloi ajatuksia rennon huolettomasti. Peli sopii erityisesti varttuneemmille, jotka eivät ehkä kutsu itseään pelaajiksi, mutta silti pelaavat säännöllisesti pulmapelejä älypuhelimella tai tavallisella tietokoneella.

Helsingissä toimivan -pelistudion lisäksi pelinkehitystä on tukenut Ubisoft Abu Dhabi.

Gwen’s Getaway on nyt saatavilla ilmaiseksi edellä mainittujen maiden – ja -kauppapaikoista. Pelin ikäraja on 4+.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä Assassin’s IV: Black Flag on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. : Codename Hexe on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan For -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa Netflix-palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä Kommentit pois päältä artikkelissa Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä

Suomalaisen pelialan Good Game News Finland -uutiskirjeen maaliskuun katsaus paljastaa, että helmikuu 2026 oli poikkeuksellisen vilkas. Uusia pelejä, merkittäviä päivityksiä ja rakenteellisia uutisia riitti niin -kentällä kuin suurten nimien riveissä. Mukana ovat muun muassa , ja .

Uutuuslistaus on pitkä ja monipuolinen. Steamissä nähtiin esimerkiksi , , ja Nightsoil, kun taas mobiilipuolella FRACTiLE Games toi Phobos Downin Androidille ja juhli of Kalma -korttipelinsä yli 100 000 latausta. Apple Arcadessa julkaistaan 5. maaliskuuta Oceanhorn 3: Legend of the Shadow Sea, ja Remedy esitteli PlayStationin tapahtumassa tulevaa CONTROL Resonant -toimintapeliään.

Rakenteellisella puolella huomio kiinnittyy Peliosuuskunta Expaan, josta on tullut Epic Gamesin ainoa Unreal-lisensointikumppani Suomessa sekä maan ensimmäinen virallinen Unreal-sertifioitu koulutuskeskus Käytännössä tämä vahvistaa Unreal-osaamista Suomessa ja tarjoaa ammattilaisille entistä parempaa tukea ja lisenssietuja.

Tekoäly nousi esiin Bitmagicin toimesta. Yhtiö on generoinut klassikkopeleistä, kuten Civilizationista ja Diablosta, uusia versioita omalla Creator-työkalullaan. Tavoitteena on tehdä pelaajien ideoista suoraan pelattavia 3D-kokemuksia. Samaan aikaan Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen muistutti, että pelialan parhaat teokset ovat hänen mukaansa vielä tekemättä, ja Metacoren Mika Tammenkoski arvioi alan siirtyvän vuonna 2026 kohti kypsempää, dataohjatumpaa ja brändivetoisempaa vaihetta.

Yhteenvetona helmikuu osoittaa, että suomalainen peliala ei ainoastaan julkaise pelejä, vaan se kehittää infrastruktuuria, kokeilee tekoälyä ja pohtii avoimesti koko toimialan tulevaisuutta. Jos alkuvuosi on enne, 2026:sta voi tulla yksi alan mielenkiintoisimmista vuosista pitkään aikaan.