Suomen peliala on yli 3 miljardin euron ja 4 100 työntekijän menestystarina Kommentit pois päältä artikkelissa Suomen peliala on yli 3 miljardin euron ja 4 100 työntekijän menestystarina

Neogames

Kotimainen pelialan etujärjestö on julkaissut pelialan näkymiä ja vuosien 2021-2022 kehitystä avaavan raporttinsa.

Suomen pelialan yleiskuva on hyvin positiivinen kaikilla mittareilla mitattuna. Alan liikevaihto kasvoi vuonna 2021 noin 3,2 miljardiin euroon. Liikevaihto kasvoi yli 30 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Myös vuonna 2022 liikevaihto näyttäisi pysyvän 3,2 miljardissa eurossa. Tulostakin on syntynyt, sillä vuonna 2021 alan liiketulos oli 0,9 miljardia euroa. Vuoden 2022 tulos ei ole vielä selvillä.

Näillä luvuilla Suomen peliala sijoittuu Euroopan viiden suurimman maan joukkoon ja on johtava mobiilipelien tekijä.

“On huomionarvoista, että Suomen peliala on viimeisen 10 vuoden aikana tehnyt 23 miljardin euron kumulatiivisen liikevaihdon ja maksanut erilaisia veroja Suomeen yli 2,5 miljardia euroa. Voidaan siis sanoa, että peliteollisuudesta on tullut tärkeä osa Suomen kansantaloutta.”

kommentoi Neogamesin johtaja KooPee Hiltunen

Kasvava työllistäjä kärsii osaajapulasta

Suomalainen peliala on myös merkittävä ja jatkuvasti kasvava työllistäjä. Vuonna 2022 Suomen peliala työllisti ensimmäistä kertaa yli 4 000 henkeä Suomessa ja ulkomailla. Alan työntekijöiden kokonaismäärän arvioitiin vuoden 2022 lopussa olevan noin 4100 henkeä. Tekijöiden määrä on kasvanut noin viidellä sadalla vuoden 2020 lopusta.

Myös pelistudioiden määrä on kääntynyt uuteen kasvuun ja suomalaiset pelinkehittäjät perustavat nyt rohkeasti uusia yrityksiä. Vuoden 2022 lopussa arvioitiin olevan 232 aktiivista suomalaista pelistudiota.

Osaajapula on edelleen yksi alan suurimmista haasteista. Alalla ennustetaan vähintään 500 lisätyöntekijän tarvetta seuraavan kahden vuoden aikana. Erikoisosaajia on haastavaa löytää kotimaasta, joten ala rekrytoi paljon kansainvälisiltä markkinoilta ja hyödyntää kansainvälistä etätyötä.

Uudistuminen on pelialan elinehto

Julkaistujen uusien pelien määrä on sen sijaan kääntynyt laskuun. Tämä ei ole huono asia ja johtuu studioiden sopeutumisesta kansainväliseen trendiin, eli game as a service -mallin yleistymiseen. Pelien elinkaari pitenee ja yritykset keskittyvät olemassa olevien pelien jatkokehitykseen.

Suomen peliala tunnetaan mobiilipelien kehittäjänä, mutta on jo lähes yhtä suosittu alusta (64 %) kuin mobiililaitteet (66 %). Monialustainen pelikehitys on Suomessa yleistä, sillä 59 prosenttia studioista kehittää pelejä kahdelle tai useammalle alustalle.

Suomalaiset pelikehittäjät tutkivat aktiivisesti pelimarkkinan uusia mahdollisuuksia tekoälyn, web3:n, uusien alustojen, moninaisten ansaintamallien ja käyttäjien tuottaman pelisisällön parissa. Pelistudiot seuraavat aktiivisesti luovan tekoälyn kiivasta kehitystä, mutta käytännön sovellutukset pelinkehityksen prosesseissa ovat vielä kesken. Tekoälyltä odotetaan paljon muun muassa tuotantokustannusten tehostamisessa ja yhä yksilöllisempien pelikokemuksien luomisessa.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.