Suomessa raportoidaan pahoja ongelmia PS5:sen levyaseman kanssa – ”Mä oon tässä viikon sisällä nyt onnistunut tilaamaan kaksi upouutta PS5:sta ja molemmat oli rikki” Kommentit pois päältä artikkelissa Suomessa raportoidaan pahoja ongelmia PS5:sen levyaseman kanssa – ”Mä oon tässä viikon sisällä nyt onnistunut tilaamaan kaksi upouutta PS5:sta ja molemmat oli rikki”

Sony PlayStation 5

Parin viimeisimmän päivän aikana suomalaisilla pelifoorumeilla on raportoitu pahoja ongelmia :sen levyaseman kanssa. Kommentoinnin mukaan ongelmaa on sittemmin havaittu laajemminkin ympäri maailmaa. Suomalainen Jan Hartikainen on yksi näistä epäonnekkaista PS5-tilaajista, joka on jo viikon sisään saanut itselleen kaksi viallista PlayStation 5-konsolia. Errori.net tavoitti Janin asian tiimoilta:

”Ensimmäisessä konsolissa, jonka hommasin Elisalta oli levyasema, joka ei lukenut yhtään mitään levyjä. Ei tullut edes erroria tai mitään. Elisa oli hyvin tiukka siinä, että mä en voi saada purettua sopimustani. Mä soitin niiden asiakaspalveluun monta kertaa ja pari kertaa joku niiden ”Laitevaihdon vastaava” soitti minulle ja käski minun vain olemaan Sonyyn yhteydessä. Täysin samaa mitä normi Elisan asiakaspalvelija käski myös. Myymäläpäällikön avulla sain sitten sopimuksen purettua vihdoinkin, mutta oli siinä pientä vänkkäämistä ja ei oikein suostuttu. Nyt olen Telialta ostanut uuden ja lähettänyt senkin huoltoon. Koska en jaksa enää uutta ostaa. Tiedän, että sieltä on nyt tulossa toimiva konsoli. Sitten kun kirjotin reklamaation Sonyn asiakastukeen tästä niin sieltä tuli vain vastauksena automaattisesti kirjoitettu viesti.”

Janin mukaan molemmat rikkinäiset versiot ovat olleet nimenomaan tällä hetkellä myynnissä olleita God Of War-bundleja.

Mä oon tässä viikon sisällä nyt onnistunut tilaamaan kaksi upouutta konsolia ja molemmat ollut rikki. Sonyn asiakaspalvelija kertoi mulle että, tässä on käynyt vain todella huono tuuri, että ei niille ole tullut juurikaan soittoja vastaavasta ongelmasta. Aikoivat kuitenkin palata asiaan jos jotain ilmenee

Suomalaisten konsolifoorumien perusteella Jan ei ole tällä hetkellä ainoa ongelmansa kanssa. Hän on kommentoinut asiaa myös Facebookin retropeliryhmässä, johon on tullutkin paljon jo vastakaikua. Voit katsoa videon alta:

Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony julkisti uudet PS5 Pulse -kuulokkeet – parempaa ääntä ja tekoälyä taustamelun suodatukseen

on julkistanut kaksi uutta langatonta Pulse-kuulokemallia . Uudet Pulse Wireless Headset- ja Wireless Headset -kuulokkeet lupaavat paremman äänenlaadun, mukavamman rakenteen sekä tehokkaamman taustamelun suodatuksen puhechatissa. Tavallinen Pulse saapuu vielä tämän vuoden aikana, kun taas Pulse Edgeä saadaan odottaa vuoden 2027 alkuun.

Molemmissa malleissa käytetään Sonyn mukaan aiempaa suurempia, studiokuulokkeista vaikutteita saaneita planaarimagneettisia elementtejä. Tavoitteena on tarjota täyteläisempi basso ja samalla säilyttää pienet äänet, kuten vihollisen askeleet. Peleissä tämä voi olla varsin kätevää.

Myös mikrofoneihin on tehty päivityksiä. Molemmat kuulokkeet hyödyntävät tekoälyavusteista taustamelun vaimennusta, jonka tarkoituksena on suodattaa esimerkiksi ympäristön hälyä pois puhechatista. Lisäksi kuulokkeiden rakennetta on uudistettu mukavampaa pitkäaikaista käyttöä varten, ja kääntyvät kupit helpottavat niiden kuljettamista.

Pulse Edge on kaksikosta selvästi monipuolisempi malli. Siinä on aktiivinen melunvaimennus, irrotettava puomimikrofoni ja mukana toimitettava kuljetuskotelo. Hinnat, tarkat julkaisuajat ja ennakkotilaustiedot Sony lupaa paljastaa myöhemmin. Kuulokkeet toimivat lisäksi myös muiden laitteiden kanssa.

Lähde: Push Square

Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman spionaasipeli Physint siirtyy PlayStationilta Xboxille

Hideo Kojiman seuraava suuri toimintavakoilupeli on kokenut melkoisen juonenkäänteen. Sonyn kerrotaan vetäytyneen Kojima Productionsin projektista huolestuttuaan pelin budjetista, mahdollisesta kannattavuudesta ja siitä, että kyseessä olisi lopulta vain määräaikainen -yksinoikeus.

Bloombergin haastattelemien projektia tuntevien lähteiden mukaan Physint oli myöhästynyt aikatauluistaan ja sen budjetin ennakoitiin paisuvan reilusti yli suunnitellun, vaikka julkaisuun arvioitiin olevan vielä vuosia. Taustalla kerrotaan olleen myös se, etteivät ja sen jatko-osa yltäneet PlayStationin odottamiin tuottoihin.

Physint julkistettiin vuonna 2024, ja on kuvannut sitä uuden sukupolven toimintavakoilupeliksi. Sonyn kerrotaan olleen haluton sijoittamaan jälleen satoja miljoonia dollareita peliin, joka olisi määräaikainen yksinoikeus. kertoi viime viikolla, että studio sai Sonylta yllättäen ilmoituksen projektin peruuttamisesta jo kesäkuun puolivälissä.

Tarina ei kuitenkaan pääty tähän. Kojima Productions on löytänyt Physintille uuden kumppanin Microsoftin Xboxista. Yhtiöt tekevät jo yhteistyötä -kauhupelin parissa, ja nyt yhteistyö laajenee myös Physintiin. puolestaan korostaa, että sen suhde Kojima Productionsiin pysyy vahvana, vaikka yhteistyö Physintin parissa päättyikin.

Kojiman toimintavakoilupeli siis jatkaa matkaansa, mutta PlayStationilta Xboxin suuntaan. Melko ironinen käänne pelille, jonka takana on mies, joka tunnetaan ennen kaikkea Metal Gear -sarjan luojana.