Suomi mukaan Rainbow Six Siegen pohjoiseen valioliigaan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomi mukaan Rainbow Six Siegen pohjoiseen valioliigaan

Rainbow Six Siege

julkisti -pelin pohjoismaisen peliliigan sekä Iso-Britannian- ja Irlannin-peliliigan yhteisvoimin perustettavan valioliigan.

Rainbow Six Siege -toimintapelin pohjoismainen mestaruussarja sekä Iso-Britannian ja Irlannin yhteiskansallinen liiga UKIN yhdistyvät kokonaan uudeksi Rainbow Six Siegen pohjoiseksi valioliigaksi. Sen pelaajayhteisö koostuu pohjoismaiden, Irlannin ja Iso-Britannian alueen kilpailijoista uudessa pelitapahtumassa, jossa on 25 000 euron palkintopotti.

Pohjoinen valioliiga eli Northern Premier League koostuu kymmenestä joukkueesta, jotka kisaavat yhdeksän viikon aikana menestyksestä. Kisat alkavat 19. huhtikuuta ja jatkuvat elokuun loppuun asti. Jokaisella viikolla on kisalähetys tiistaisin ja keskiviikkoisin. Valioliigan lopussa kaksi parasta joukkuetta karsiutuu jatkoon Euroopan-haastajaliigaan, jossa kisataan pääsystä ylemmän sarjan euroliigaan. Se on Euroopan alueen korkein taso Rainbow Six Siege -peleissä.

Pohjoisen valioliigan neljä keskimmäistä tiimiä jatkavat pohjoisessa valioliigassa normaalisti, kun taas sijoille seitsemän ja kahdeksan jääneet joukkueet joutuvat puolustamaan paikkaansa liigan pudotuspeleissä. Liigan kaksi viimeiseksi jäänyttä tiimiä putoavat alempaan alueelliseen pelisarjaan.

Samalla alemman tason UKIN 2 -divisioona nimetään uudelleen UKIN-divisioonaksi ja vastaavasti pohjoismainen peliliiga toimii pohjoismaiden alueellisena pelisarjana.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. Se on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.

Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin

laajenee uusille alustoille juuri sopivasti kesän kynnyksellä. ja ilmoittivat, että lämminhenkinen ötökänkeräilypeli saapuu 28. toukokuuta Switchlle, – ja Series -konsoleille sekä Windows Storeen. Samalla peli liittyy myös Xbox Game Passiin.

Pelissä seurataan käsinpiirrettyä Hanaa, joka viettää kesälomaansa pyydystellen hyönteisiä ja haastamalla muita ötökkätaistelijoita. Idea kuulostaa hieman siltä kuin joku olisi yhdistänyt kesäleirin, Pokémonin ja hyönteisverkon samaan pakettiin, eikä se ole lainkaan huono asia. Pelaajat voivat kerätä, kouluttaa ja kehittää erilaisia ötököitä sekä rakentaa niistä oman taistelutiiminsä.

Erityisesti Switch-versio saa hauskan lisämausteen, sillä Joy-Con-ohjaimia voi heiluttaa kuin oikeaa hyönteisverkkoa ötököiden pyydystämiseksi. Jos naapuri siis näkee jonkun huitovan olohuoneessa ilmaa keskellä kesäpäivää, kyseessä ei välttämättä ole kärpässota vaan täysin normaali pelisessio.

Alun perin Steamissa vuonna 2025 julkaistu Kabuto Park on kerännyt lähes 3000 “Ylivoimaisesti myönteinen” -arvostelua, joten pienestä mutta pidetystä indie-hitistä on kyse. Pelin voi läpäistä alle viidessä tunnissa, joten kyseessä ei ole satojen tuntien jättiseikkailu vaan enemmänkin kevyt ja rentouttava kesäpeli.

Pelin hinnaksi ilmoitettiin noin 5 euroa, ja samalla tarjolle tulee myös pakettiversio yhdessä Minami Lanen kanssa noin 8 eurolla. Halvemmalla ei taida saada edes oikeaa hyönteisverkkoa kioskista.