Suomi mukana Gran Turismo 7:ssa – Huippusuunnittelija Sasu Kauppi suunnitteli auton ikoniseen PlayStation-peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Suomi mukana Gran Turismo 7:ssa – Huippusuunnittelija Sasu Kauppi suunnitteli auton ikoniseen PlayStation-peliin

Gran Turismo 7 x Sasu Kauppi

Muun muassa Kanye Westin kanssa työskennellyt suomalainen muotisuunnittelija Sasu Kauppi on suunnitellut yhteistyössä PlayStationin kanssa oman Suomi-auton PlayStationin hiljattain julkaistuun -peliin. Kaupin designeissä nähdään kaikille suomalaisille rakkaita teemoja kuten mämmi, Jääkiekon MM-95 ja sauna. Design on ladattavissa kaikille Gran Turismo -pelaajille.

Yhteistyön tarkoituksena on esitellä Gran Turismo 7:n Livery Editor -tilaa, jossa pelaajat pääsevät suunnitelmaan omat uniikit designit autoihinsa. PlayStation haastoi Sasu Kaupin luomaan Gran Turismon maailmaan jotain erehtymättömän suomalaista.

Tuloksena oli auto, jossa nähdään suomalaisuuden symboleita aina saunasta jääkiekon MM95-voiton kautta mämmiin.

”Kun lähdin miettimään sopivaa designia, ensimmäisenä tuli mieleen Suomen lippu (jota olen aiemminkin hyödyntänyt vaatemallistoissani) sekä hot rod-tyyliset liekit. Näiden kahden kantavan teeman yhdistelmästä syntyi pohja, johon haluisin lisätä stereotyyppisiä suomalaisuuteen linkittyviä ajatuksia. Logot kiehtovat minua ja se, miten mainokset voivat olla tärkeä osa tuotteen estetiikkaa. Samankaltaista lähestymistapaa olen hyödyntänyt aiemmin muun muassa lätkäpelipaidoissa.”

Kauppi kertoo visiostaan

Suomi-designia kantava auto löytyy hakemalla pelin Livery Editor -tilasta hakusanalla sasukauppi tai sonyplaystationsuomi.

Sasu Kaupin taidonnäytteitä on aiemmin nähty myös muun muassa Marimekon kuoseissa, Karhun kenkämallistossa sekä hänen omassa SSSU-vaatemallistossaan. Hän on myös tunnettu yhteistyöstään rap-supertähti Kanye Westin kanssa. Mahdollisuus päästä jättämään kädenjälki yhteen PlayStationin ikonisimmista pelisarjoista sekä tilaisuus näyttää luovuutta myös autojen parissa olivat Kaupille mahdollisuus, jota hän ei halunnut jättää käyttämättä.

”Gran Turismo on minulle tuttu sarja jo vuosien takaa ja arvostan suuresti, että PlayStation luotti juuri minun estetiikkaani tämän projektin kanssa.”

Mahdollisuus editoida jopa 420 autoa.

Gran Turismo 7 julkaistiin maaliskuun 4. päivä ja se on tähän mennessä kerännyt Suomessa ja maailmalla loistavia arvioita pelikriitikoilta.

Livery Editor -tilassa pelaajien on mahdollista editoida yli 420 pelissä nähtävää autoa ja jo mukana olevat suunnitteluvaihtoehdot tarjoavat lähes rajattomasti tuunausmahdollisuuksia. Pelaajat voivat myös jakaa luomuksensa maailmalle sekä mikä tärkeintä – viedä ne ajoradalle.

Gran Turismo 7 on saatavilla yksinoikeudella ja -konsoleille.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja Series X|S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.